Злокачествено новообразувание на ларинкса МКБ C32
Гръклянът или ларинкс (larynx) е тръбест орган, които се разполага в предната срединна област на шията, на нивото на долния край на IV шиен прешлен до нивото на горния край на VI шиен прешлен. Устроен е на принципа на двигателен орган с мускули, лигаменти и хрущялен скелет. Ларинксът е орган, който изпълнява двигателна (регулира степента на отваряне на глотиса), сфинктерна (играе ролята на защитна клапа за долния респираторен тракт), фонаторна (говорна и певческа реч) функция.
Подробна информация за анатомично устройство на ларинкс може да прочетете при:
Случаите на злокачествено новообразувание на ларинкса са се повишили през последното десетилетие. Заболяването заема първо място сред злокачествените неоплазии (рак) на главата и шията. Най-често се среща в средна възраст - 40-60 години. По-често засяга мъжкия пол и само 2-3% се среща при жените.
Етиологията на рака на ларинкса не е изяснена, но съществуват различни фактори, предразполагащи към развитието му. Условно те се разделят на външни и вътрешни фактори. Към външните се отнасят: хормонални разстройства и наследственост. Външните фактори са химични, лъчеви, механични и други влияния.Тютюнопушенето е сериозен фактор, довеждащ до развитие на рак на ларинкса. От изгарянето на цигарата се получава затоплен дим, което води до хронични леки изгаряния на лигавицата на ларинкса. Това е рисков фактор за развитие на рак. Експозицията с изгорели автомобилни газове, азбест, железни, хромови, силициеви прахове, бойни отровни вещества, както и хронични възпаления са фактори предразполагащи към развитие на рак на ларинкса. Съществуват състояния и процеси, които са рискови за развитие на рак. Наричат се преканцерози. Такива преканцерози за рака на ларинкса са: левкоплакия, левкокератоза, хроничен ларингит, полипи, папилом, ангиофибром, амилоидни тумори.
Хистологичната картина на злокачествено новообразувание на ларинкса е разнообразна и зависи предимно от тъканите, от които произлиза, и от степента на клетъчна диференциация на малигената неоплазия. Около 99% от злокачествените процеси в ларинкса са плоскоклетъчни карциноми и малка част са аденокарциноми и саркоми. Плоскоклетъчните карциноми се класифицират в зависимост от степента си на диференциация. Според този принцип съществуват високо-, умерено-, слабодиференцирани и анапластични (недиференцирани) варианти. Нискодиференцираните и недиференцираните карциноми имат много по-злокачествен ход, метастазират рано, докато високодиференцираните форми са с по-бавен растеж и метастазират късно.
Класификацията на ларингеалните тумори по TNM - системата отчита туморната локализация и разпространение (T), разпространението в регионалните лимфни възли (N) и евентуалното наличие на далечни (органни) метастази (M).
Според анатомичната област на ларинкса, в която се разпространява злокачественият тумор, регионите се определят както следва:
- супраглотисен карцином (изключват се туморите на ръба на ларинкса);
- глотичен карцином;
- субглотичен карцином;
- ларингеален хрущял.
TNM класификацията може да се представи по следния начин:
1. T (тумор):
- Tis - (Carcinoma in situ);
- T1 - туморът е в една зона, без ограничаване на подвижността;
- T2 - туморът е ограничен в една зона, но е налице ограничена подвижност, или тумор в две зони, с или без ограничаване на подвижността;
- T3 - туморът е засегнал повече от две зони или е преминал към щитовидния или крикоиден хрущял;
- T4 - туморът е извън анатомичните граници на органа.
2. N (лимфни възли):
- N0 - липсват палпаторно лимфни възли;
- N1 - хомолатерални несраснали (подвижни) лимфни възли;
- N1a - лимфни възли, за които се счита, че нямат растеж;
- N1b - лимфни възли, които нарастват;
- N2 - двустранни контралатерални лимфни възли;
- N2a - възли, които не съдържат нарастващи метастази;
- N2b - възли с нарастващи метастази;
- N3 - хомолатерални или двустранни фиксирани лимфни възли.
3. M (далечни метастази):
- M0 - няма данни за далечни метастази;
- M1 - далечни метастази.
Клиниката на злокачествено новообразувание на ларинкса зависи от стадия на заболяването. В първи стадий, когато злокачествения процес заема ограничено място, се наблюдават двигателни нарушения на ларинкса. При развитие на карцинома близо до гласните връзки, може да се промени тембърът на гласа или гласът да изчезне. При кашляне или хранене може да се появи болка в гърлото. Друг възможен симптом е задухът. През втория стадий на заболяването гласа може да изчезне. Появява се суха дразнеща кашлица със слузни и жилави храчки. През трети стадий могат да се появят метастази в регионалните лимфни възли. Могат да се появят миризливи слюнки, постоянна болка в гърлото и драстично отслабване. През четвъртия стадий туморния процес е прораснал в съседни органи. Характерно за карцинома на ларинкса са сравнително късните метастази (разсейки). Най-често се откриват метастатични лимфни възли в областта на шията по хода на югуларната вена или под диагастралния мускул. Метастази се откриват най-често при карцином, локализиран във входа на ларинкса, на второ място по честота са метастазите при карциноми на истинските гласни връзки. Далечни метастази се открива сравнително рядко и то при силно авансирали тумори, при които разсейки се откриват в бели дробове, черен дроб, кости и др.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на ларинкса се основава на извършване на ларингоскопия, вземане на биопсия. Неинвазивните методи за диагностика са: КАТ, рентгенография.
Диференциална диагноза трябва да се прави с:
- туберкулоза;
- лупус ларингис;
- сифилис на ларинкса;
- хронични ларингити.
Лечението зависи от стадия, хистологичния вариант и възрастта на болния. Провежда се комплексна терапия, включваща оперативно лечение, лъчетерапия (телегаматерапия) и химиотерапия с различни цитостатични препарати.
Подробна информация за специфичните локализации на злокачествени новообразувания на ларинкс може да прочетете при:
Видове Злокачествено новообразувание на ларинкса МКБ C32
Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на ларинкса МКБ C32
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Затруднено дишане
- Загуба на тегло
- Кашлица
- Трудност при преглъщане
- Болка
Коментари към Злокачествено новообразувание на ларинкса МКБ C32
pavlova
Zarazen li e rakut na larinksa? S kakvo moje da se pomogne kogato padne glasut? Drugi preporuki, ako niakoi ve4e ima opit...molia vseki, koito znae za tova da spodeli!
Това не е заразно заболяване. Консултирайте се с УНГ специалист.
Zarazen li e rakut na larinksa? S kakvo moje da se pomogne kogato padne glasut? Drugi preporuki, ako niakoi ve4e ima opit...molia vseki, koito znae za tova da spodeli!