Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Сетивни системи Обонятелна сетивна система

Обонятелна сетивна система

от 10 май 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Обонятелна сетивна система - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Преди се смяташе, че обонятелната сетивна система има малко значение за човешкото съществуване. Днес вече се знае, че коровите зони за възприемане на обонятелната информация са свързани с тези за паметта, говора и невровегетативните зони. При хората обонянието има малък принос за обоняниеразпознаване на предмети или хора, но пък играе важна социална и емоционална роля. Благодарение на него хората опознават своите вкусови предпочитани чрез усещане на мириса на храната. Най-значимата роля на обонянието при хората е модулацията на поведението им и междуличностните взаимоотношения, определяне на принадлежността към отделни групи и социални класи. Благодарение на обонятелната сетивна система човек има развито обоняние и може да разпознава и анализира мирисните качества на предметите от заобикалящия го свят. Обонянието представлява способността да се определят веществата, които се намират във въздуха или са разтворени във водата по тяхната миризма, аромат.

Обонянието е едно от най-старите сетива, което позволява на организмите да анализират храната, потенциалните партньори, опасностите и враговете. За повечето живи същества обонянието е един от най-важните начини за взаимодействие с околната среда.

Структура на обонятелната сетивна система

Различните аромати в околната среда се възприемат, благодарение на няколко структури, които могат да бъдат обединени под наименованието обонятелна сетивна система:

обоняние

  • Нос – през този орган навлиза вдишвания въздух, който съдържа одорантите (веществата, които имат способността да предизвикват вкусови усещания). В носната кухина е локализиран обонятелният епител.;
  • Обонятелен епител – локализиран е носната кухина и е изграден от рецепторни клетки, обонятелни клетки и подпорни клетки. Обонятелните рецепторни клетки са типични биполярни неврони. Те притежават периферен и централен израстък, който преминава през lamina cribrosa на етмоидалната кост.;
  • Обонятелен нерв (n. olfactorius) – това е първият черепномозъчен нерв, който е съставен от 18-20 връвчици. Те са снопчета, образувани от израстъците на обонятелните клетки.;
  • Обонятелна луковица;
  • Обонятелен тракт;
  • Обонятелна кора.

Физиологични особености на носа

Физиологичните особености на носа обуславят неговата дихателна, обонятелна, защитна и резонаторна функция. Дишането през носа е по-пълноценно. Това се дължи на факта, че преминаващия въздух се затопля, пречиства и овлажнява. Структурата на носа причинява завихряне на вдишвания въздух, което е от особено значение за изпълнение на защитната функция на носа. Овлажняването на вдишвания въздух се дължи на носния секрет, който се отделя от серозните и слузните жлези. Носният секрет съдържа лизозим, муцин, вода и соли, които имат бактерицидно действие. Носът има и резонаторна функция, която придава индивидуана темброва характеристика на човешкия глас. Смята се, че носните кухини изпълняват ролята на нискочестотни тонови филтри, с които се придава носов оттенък на гласните.

Обонятелен епител

Обонятелният епител представлява периферната част на обонятелната сетивна система. Той обхваща лигавицата на горната носна мида и съответстващия и участък от носната преграда. Обонятелният епител е изграден от рецепторни клетки, подпорни клетки и базални клетки. Рецепторните клетки са типични биполярни неврони. Обонятелните рецептори се подновяват непрекъснато, защото животът им трае около 60 дни.

Одоранти

Одоранти са веществата, които притежават способността да предизвикат мирисни усещания. Обонятелната сетивна система може да разграничава огромен брой одоранти – около 2000. Предизвикването на мирисни усещания от одорантите се обуславя от свързването им с одорантни рецептори и последващо генериране на рецепторен потенциал. Одарантите от вдишвания въздух се разтварят тънък слой слуз, където те се свързват със специфични белтъчни вещества, наречени одорант-свързващи протеини. Тези протеини транспортират одорантите до одорантните рецептори. Разпознаването на рецептор одорант най-вероятно се дължи на пространствено съответствие между отделни участъци от молекулите им. Свързването им води до генериране на деполяризационен рецепторен потенциал. Тези акционни потенциали се предават до обонятелната луковица. Един одорантен рецептор може да взаимодейства с повече от един одорант, но е най-чувствителен само към един от тях.

одоранти

Обработка на обонятелната информация

Обработката на получената обонятелна информация преминава през три неврона. Обонятелните рецептори едновременно са и нервни клетки. Те играят ролята на първи неврон, чиито аксони са безмиелинови влакна, групирани в снопчета. Тези аксони навлизат в черепа през етмоидалната кост, формират n.olfactorius и достигат до bulbus olfactorius. В състава на обонятелната луковица влизат митралните клетки, чиито аксони са образуват tractus olfactorius. Директни проекции на втория неврон достигат до първични обонятелни корови полета, а от тях тръгват асоциации към лимбичната система и към вторичната обонятелна кора на gyrus parahippocampalis.

Интересни факти за обонятелната сетивна система

  • Хората могат да разпознават най-малко един трилион отделни аромати. В изследванията е установено, че някои от най-приятните аромати са ванилията, портокалови аромати, канела и други.
  • Обонятелните клетки, както всички останали, имат определен живот. По тази причина те се обновяват на всеки 30-60 дни.
  • Уникален е фактът, че с помощта на обонятелните клетки, хората могат да усетят чувства като страх и отвращение в друг човек.
  • Жените имат по-добро усещане за мирис от мъжете, което се дължи на факта, че те притежават по-добре развита префронтална зона (Асоциативни корови зони).

Промени в обонянието свързани с пола и възрастта

неприятен мирисОбонятелната сетивна система показва различия в зависимост от пола и възрастта. Като правило жените имат по-силно развито обоняние, което често се променя и обостря по време на бременност. Новородените имат много силно развита обонятелна система. С възрастта се забелязва отслабване на всички сетива, включително обонянието. Адекватен дразнител за обонятелните рецепторни клетки в носната лигавица са различни вещества, които се съдържат или се изпаряват от повърхността на различните предмети. Обонятелните рецептори притежават силно изразена способност за адаптация. При продължително действие на дадено миришещо вещество възбудимостта им се намалява и се губи усещането за съответния мирис.

Промени в обонятелната система

Промените в усещането за мирис се наблюдават при различни заболявания или физиологични състояния. Намаленото обоняние може съпровожда инфекции на горните дихателни пътища, нараняване на главата, излагане на токсични химикали или радиация. То може да се дължи и на тютюнопушене и стареене. Невъзможността за усещане на различни миризми се нарича аносмия. Други дефекти свързани с обонянието включват паросмия (изкривено възприятие за миризми) и фантосмия (нереално усещане за миризми).

Още по темата:
  • Обработка на обонятелната информация Обработка на обонятелната информация
  • Одоранти Одоранти
  • Сетивни системи Сетивни системи
  • Физиологични особености на носа Физиологични особености на носа
4.4/5 7 оценки

Подраздели на Обонятелна сетивна система

  • Обонятелен епител

  • Одоранти

  • Физиологични особености на носа

  • Обработка на обонятелната информация

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КОКОНА ФУУТ ГАРД РЕЛАКС ДЕЗОДОРАНТ - ПУДРА ЗА КРАКА 50 гр.
3.80лв.

КОКОНА ФУУТ ГАРД РЕЛАКС ДЕЗОДОРАНТ - ПУДРА ЗА КРАКА 50 гр.

КОКОНА ФУУТ ГАРД СПРЕЙ ЗА КРАКА 180 мл
7.70лв.

КОКОНА ФУУТ ГАРД СПРЕЙ ЗА КРАКА 180 мл

ВИТАХОЛ ДЕО СПРЕЙ ЗА ОБУВКИ 200 мл
7.50лв.

ВИТАХОЛ ДЕО СПРЕЙ ЗА ОБУВКИ 200 мл

ХАЯ ЛАБС ХЛОРЕЛА капсули 500 мг * 100
28.00лв.

ХАЯ ЛАБС ХЛОРЕЛА капсули 500 мг * 100

ФЕЛЧЕ АЗУРА ИНТИМЕН САПУН КЛАСИК 250 мл
7.20лв.

ФЕЛЧЕ АЗУРА ИНТИМЕН САПУН КЛАСИК 250 мл

УРИАЖ ДЕО РОЛ ОН ПАУЪР 3 50 мл
27.40лв.

УРИАЖ ДЕО РОЛ ОН ПАУЪР 3 50 мл

Библиография

https://www.everydayhealth.com/news/incredible-facts-about-your-sense-smell/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3018978/

https://www.thoughtco.com/aroma-compounds-4142268

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Обонятелна сетивна система

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обонятелна сетивна система
    www.framar.bg 
    на 25 May 2022 в 23:31
    Коментирайте "Обонятелна сетивна система"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Сетивни системи
  • Как да се справим с неприятната миризма на краката с домашни средства
  • Как да си помогнем при загуба на обоняние
  • Миризмата на пот подсказва предстояща болест
  • Сетивни системи
  • Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
  • Механорецептори
  • Вкусова сетивна система
  • Болкови рецептори (ноцирецептори)
  • Как да победим миризмата на пот
  • Соматосетивна система

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прекалено потене на крака, без следи от гъбички и без неприятна миризма, причина?

преди 393 дни, 3 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 500 дни, 1 час и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Зарадвай деца, от семейства в неравностойно положение, с малък подарък за 1 юни

преди 7 дни, 8 часа и 24 мин.

Кучето ми си влачи дупето след ходене по нужда

преди 8 дни, 11 часа и 3 мин.

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 10 дни, 4 часа и 34 мин.

Термо и влаго картиране (мапинг) на фармацевтични складове

преди 16 дни, 9 часа и 46 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Откриха два гена, отговорни за загубата на обоняние и вкус при COVID-19

Откриха два гена, отговорни за загубата на обоняние и вкус при COVID-19

от 21 яну 2022г. Прочети повече
R43.0 Аносмия

R43.0 Аносмия

от 25 юли 2021г. Прочети повече
Как да си помогнем при загуба на обоняние

Как да си помогнем при загуба на обоняние

от 21 май 2021г. Прочети повече
Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис

Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис

от 28 апр 2021г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах