Паросмия МКБ R43.1
Паросмията представлява обонятелна дисфункция, която се характеризира с неспособността на мозъка да идентифицира правилно дадена миризма. Естествения аромат на дадена миризма се възприема като извратено усещане за неприятна миризма - изгорено, гнило, фекален аромат или мирис на химикали. Докато паросмията е състояние, което се характеризира с нарушение във възприемането на миризми, аносмията е пълна загуба на обоняние. Фантосмията е друг вид нарушение на обонянието, при което се усещат миризми, които не са реални. Паросмията може да възникне поради различни причини.
Причини
При паросмията се засягат обонятелните рецептори. Те се намират по носната лигавица, а функцията им е свързана с интерпретация на различните миризми. Паросмията може да възникне вследствие на бактериални/вирусни инфекции, тютюнопушене, мозъчни травми, тумори, както и болест на Алцхаймер и Паркинсон.
Вирусни или бактериални инфекции
Една от най-честите причини са вирусни или бактериални инфекции, които засягат обонятелните рецептори, в резултат на което се променя възприемането на миризмите.
Паросмията или аносмията са един от основните симптоми на Covid-19. Среща се при по-голяма част от пациентите, като може да се развие на по-късен етап от боледуването, както и в периода на възстановяване или при пост-ковид синдром.
Травматично мозъчно увреждане
Мозъчните травми се свързват с обонятелни нарушения. Продължителността на паросмията зависи главно от тежестта на мозъчната травма.
Лечение на рак
Паросмията е в много случаи страничен ефект в резултат на химиотерапия при онкоболни. Смята се, че редуцирането на тегло, както и смущенията в храненето при такива пациенти, е резултат от паросмия.
Тумори
Туморите са по-честа причина за фантосмия (обонятелни халюцинации). Паросмия може да се наблюдава при тумори, засягащи синусовите кухини, както и фронталната част на мозъчната кора.
Неврологични заболявания
Някои неврологични състояния се характеризират с нарушение във възприемането на миризмите.
Токсични вещества
Вдишване на токсични химикали в замърсен въздух може да причини паросмия. Към тази група се причисляват и токсините и химическите вещества в тютюневите изделия, които при дългогодишни пушачи могат да доведат до смущения в усета за миризми.
Симптоми
Главният симптом при паросмия е постоянно нарушено усещане за различни аромати. Някои пациенти с паросмия изпитват трудност в разпознаването на познати за тях миризми. При други, аромати, които в миналото са били приятни за тях, към момента се усещат като непоносими. Тежестта на симптомите може да варира. Обикновено паросмията се проявява след възстановяване от инфекция.
Диагноза
Паросмията се диагностицира от УНГ специалист, като се доближават различни субстанции и се тества усещането за аромата и до каква степен е възможно неговото разпознаване.
За диагностицирането са от значение следните фактори:
- скорошни инфекции
- тютюнопушене
- приемани наскоро лекарства
- фамилна обремененост (главно тумори)
При съмнение за наличие на тумор, който е причина за паросмия, за потвърждаване или отхвърляне на диагнозата се използва рентгенография или ЯМР.
Лечение
В повечето случаи, при прекратяване на действието на факторите, предизвикващи паросмия, се възобновява нормалното усещане за миризми. В момента лечението се осъществява чрез предизвикване на аносмия или хипосмия до степен, при която неприятните миризми са незначителни.
Лечението може да включва:
- използване на щипка за нос за предотвратяване на навлизане на миризми
- цинк
- витамин А
- антибиотици
В случай на назална обструкция (при полип или тумор) се прилага и оперативно лечение.
Някои пациенти прилагат т.н "обонятелна гимнастика", при която всяка сутрин се излагат на различни миризми с цел да се тренира мозъка да ги разпознава.
Извършват се експерименти с цел лечение на паросмия с L-Dopa, но засега няма постигнати успехи.
Възстановяване
Паросмията не е постоянно състояние. Обонятелните рецептори имат способността да се възстановяват след преболедуване от вирусна или бактериална инфекция. Обикновено пълното възвръщане на обонянието става след около година. Фактори, които оказват влияние върху възстановителния период, са също пол, възраст и до каква степен и било развито обонянието в миналото.
Изображения: framar.bg, freepik.com
Библиография
https://www.healthline.com/health/parosmia
https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/parosmia-covid
https://en.wikipedia.org/wiki/Phantosmia
Коментари към Паросмия МКБ R43.1