Нарушения на обонянието и вкусовата чувствителност МКБ R43
Вкусова сетивност
Специализираните рецептори за вкуса се разполагат във вкусовите луковици на езика. Те представляват специализирани сетивни клетки, които се деполяризират от химически вещества, разтворени в слюнката. Вкусовите луковици се намират във вкусовите папили и са специализирани за възприемане на четирите основни вкуса - сладко, кисело, солено и горчиво. Луковиците за възприемане на усета за сладко и солено са разположени предимно по върха на езика, усета за кисело се възприема от страничните части на езика, а за горчиво - от задните му отдели.
Нарушенията на вкуса се разделят на възбудни и отпадни:
Възбудни симптоми: това са вкусовите халюцинации, обикновено явяващи се като прост парциален епилептичен пристъп или част от клиниката на комплексните парциални пристъпи;
Отпадни симптоми: количественото намаление на вкуса се нарича хипогеузия, а пълната му липса - агеузия. Най-често се установяват едностранно при лезия на лицевия нерв. Качествено променения вкусов усет се нарича дисгеузия.
Вкусови халюцинации
Вкусовите халюцинации са подобни на обонятелните, но засягат усета за вкус, вместо за мирис. Пациентите усещат най-често неприятни и извратени миризми, които не са реални. В много от случаите вкусовите халюцинации водят до усещане на метален вкус в устата. Обикновено се явяват като парциален епилептичен пристъп или като част от клиниката на комплексните парциални пристъпи. Други причини за вкусовите халюцинации могат да бъдат мозъчна травма, мигрена.
Дисгеузия
Дисгеузията е състояние, при което е нарушено възприемането на вкусове. Най-често различните вкусове се възприемат като неприятни и извратени. Състоянието може да се развие или като вторичен процес, или да бъде основен симптом.
Дисгеузията се развива най-често вследствие от цинков дефицит, бременност, прием на някои медикаменти, както и при химиотерапия.
Главният симптом е промяна във вкуса. Други симптоми, които могат да се наблюдават са лош дъх, гадене и повръщане, намален апетит и загуба на тегло.
Повече информация може да прочетете на: Парагеузия МКБ R43.2
Хипогеузия и агеузия
Хипогеузия и агеузия са състояния, свързани с количествено нарушение на вкуса. При хипогеузията е намален усета за вкус, докато при агеузия, той напълно липсва.
Хипогеузия и агеузия могат да възникнат вследствие на прекарани вирусни/бактериални инфекции, прием на лекарства, отравяния или лоша устна хигиена.
Повече информация може да откриете на: Намален или липсващ вкус
Обоняние
Носът е дихателен и обонятелен орган. Освен това той изпълнява защитна, резонаторна и рефлекторна функция. Обонятелният анализатор е дистантен химически анализатор. Мирисните молекули идват в контакт с обонятелната рецепторна зона чрез дифузия при вдишване и издишване. Как мирисната молекула предизвиква обонятелно усещане досега не е напълно обяснено. Съществуват множество теории. Те се разделят на две групи - физични и химични. Както при всички анализатори, така и при обонятелния се наблюдава процес на адаптация. Това е един предпазен механизъм, който влиза в действие, когато обонятелният анализатор е подложен на продължително и непрекъснато въздействие на мирисни дразнители. Известно е положителното въздействие върху човешкия организъм на приятните, в малки концентрации в околния въздух, неостри миризми.
Нарушения на обонятелната функция:
Количествени нарушения: аносмия и хипосмия, хиперосмия, възбудни прояви (пристъпни обонятелни халюцинации, най-често са с неприятен характер);
Качествени нарушения на обонятелните функции: паросмия - извратено възприемане на миризмата и фантосмия. Срещат се рядко след травматични и други лезии на bulbus olfactorius, както и е психогенна генеза.
Аносмия и хипоосмия
Аносмията и хипоосмията са количествени промени в усета за миризми. При аносмия не се възприемат никакви миризми, а при хипоосмията усета за миризми е намален.
Причините са обикновено прекарана инфекция, обструкция на носните проходи или нарушения, свързани с нервите.
Вид количествено нарушения във възприемането за вкус е също хиперосмията. Това състояния в повечето случаи е индивидуална особеност или се среща в хода на бременността.
Повече може да откриете на: Аносмия МКБ R43.0
Обонятелни халюцинации
Състоянието се нарича още фантосмия. Това е качествено нарушение. Пациентите, страдащи от фантосмия, усещат нереални миризми, които най-често са неприятни.
Паросмия
Паросмията е качествено нарушение на усета за мирис, което се дължи на неспособността на мозъка да идентифицира правилно миризмите. Пациентите с паросмия усещат миризмите като неприятен аромат на гнило, фекалии и т.н.
Освен вирусни и бактериални инфекции, паросмията може да бъде резултат от мозъчно увреждане - мозъчни тумори, мозъчна травма и неврологични заболявания.
Усещането за неприятни миризми най-често изчезва при прекратяване на действието на факторите, които ги предизвикват. Използват се и някои други методи, които включват временно прекратяване на достъпа на миризми до носа, както и приемане на медикаменти.
Повече може да прочетете на: Паросмия МКБ R43.1
Изображения: freepik.com
Видове Нарушения на обонянието и вкусовата чувствителност МКБ R43
Симптоми и признаци при Нарушения на обонянието и вкусовата чувствителност МКБ R43
- Намалено или липсващо обоняние
- Синестезия
- Синестезия при стимул в една сензорна модалност има изменено усещане в същата сензорна модалност
- Възприемане на цифри като цветове
- Възприемане на цифри като форми
- Лош вкус
Коментари към Нарушения на обонянието и вкусовата чувствителност МКБ R43
АД
Здравейте, имам въпрос, свързан с нарушения във вкуса и обонянието. Вече 4 месеца след прекаран ковид и след кратък период на възстановяване се появиха тежки нарушения в обонянието и вкуса ми-всичко мирише и има вкус на развалено, с лек примес на сладникаво. Въпросът ми е каква може да е причината, възможно ли е да е последствие от вируса, въпреки че е имало период на възстановяване или трябва да се търси друг проблем? Какъв е специалистът, който трябва да посетя? Има ли медикаменти, които междувременно мога да приемам? Предварително благодаря!
Здравейте! По описанието Ви имате паросмия и е следствие от коронавирусната инфекция. Част е от т.нар. пост-ковид синдром. Повече за паросмията може да прочетете тук: Паросмия МКБ R43.1
Здравейте, имам въпрос, свързан с нарушения във вкуса и обонянието. Вече 4 месеца след прекаран ковид и след кратък период на възстановяване се появиха тежки нарушения в обонянието и вкуса ми-всичко мирише и има вкус на развалено, с лек примес на сладникаво. Въпросът ми е каква може да е причината, възможно ли е да е последствие от вируса, въпреки че е имало период на възстановяване или трябва да се търси друг проблем? Какъв е специалистът, който трябва да посетя? Има ли медикаменти, които междувременно мога да приемам? Предварително благодаря!