Парагеузия МКБ R43.2
Парагеузията е медицински термин, който обозначава изкривено усещане за вкус. Парагеузията е позната още като дисгеузия. Други термини, които се свързват с промяна във вкуса са хипогеузия–намаляване на чувствителността на вкусовите рецептори и агеузия - пълна загуба на вкусовите усещания.
Причини
Парагеузията може да се развие в хода на друго заболяване като вторичен процес или да е и основен симптом. В случаите, в които единственото оплакване е промяна във вкуса, диагнозата се поставя по-сложно, тъй като вкуса е обвързан с други сетивни системи.
Дефицит на цинк
Дефицитът на цинк е една от главните причини за дисгеузия. Смята се, че цинкът взаимодейства с карбоанхидраза VI, което се свързва с продукцията на вкусови рецептори. При прием на цинк се увеличава и нивото на калций в слюнката. Цинкът също така е важен кофактор на алкалната фосфатаза.
Химиотерапия
При раково болни пациенти химиотерапията нанася значителни поражения в устната кухина. Най-често срещаните проблеми са свързани с развитието на орален мукозит, орални инфекции, както и нарушение на функцията на слюнчените жлези.
Нормално в устната кухина на човек живеят непатогенни микроогранизми. При химиотерапия част от тях умират, което води до намаляване на защитата спрямо патогенни микроорганизми и развитие на инфекции.
При пациенти, подложени на лъчетерапия, се намалява количеството на слюнката. Слюнката взаимодейства и защитава вкусовите рецептори и има главна роля в усета за вкус, поради което лъчетарапията може да доведе до парагеузия.
Лекарства
Много от лекарствата вляят върху вкуса. Такива са:
- H1-антихистамини (азеластин; емедастин)
- сънотворни средства (зопиклон)
Механизмите, които водят до развитие на парагеузия, включват най-често блокиране на ренин-ангиотензин-алдостерон системата или на вкусовите рецептори.
Бременност
Голяма част от бременните жени изпитват промяна в усета за вкус. Това се дължи на промяна в нивата на хормони, най-често на естроген.
Други фактори
Ксеростомията е състояние, характеризиращо се с постоянна сухота в устата. Количеството на слюнката е един от главните фактори за нормален вкус, поради което сухата уста може да доведе до дисгеузия.
Друга причина за дисгеузия е увреда на n. glossopharyngeus, средния мозък, моста и таламуса.
Данни за парагеузия има и при пациенти, страдащи от гастроезофагиална рефлуксна болест (ГЕРБ), отравяния с олово и диабет.
Парагеузия може да се развие също и като вторичен процес в хода на заболявания на черния дроб и при хипотиреоидизъм.
Симптоми
Главният симптом на парагеузията е промяна в усета за вкус. Състоянието е лесно за разпознаване. Пациентите с дисгеузия съобщават за усещане на специфични и необичайни вкусове. Изваретният вкус може да се появи както по време на хранене, така и да е постоянен. Пациентите имат метален, солен или горчив вкус в устата, дори и без да консумират храна.
Парагеузията се придружава от други симптоми, които са пряко обвързани с нея.
- лош дъх
- запушен нос
- възпалено гърло
- гадене/повръщане
- главоболие
- стомашни смущения
- температура
- постоянна умора
- сухота в устата
- болезненост в устата
Диагностика
Диагностиката на парагеузия включва потвърждаване на нарушения усет за вкус и откриване на причините. За целта се използват различни тестове, насочени към измерване на степента и начина на усещането към различни вкусове, а други тестват функцията на нервите.
Кръвен тест: Използва се за откриване на недостиг на вещества, в случай на нарушение на диетата при парагеузия. Кръвният тест се прилага, когато състоянието персистира няколко месеца. Първите седмици промени не се наблюдават. Изследваните вещества са най-често калций, фосфор, желязо и витамин B12.
Лечение
При парагеузия се използва смесен подход на лечение, който включва овладяване на дефицита на вещества, както и премахване на причината, довела до състоянието.
Диета: Препоръчва се приемането на храна с възможно най-малко съставки, за да се избегне смесването на различни вкусове. Необходимо е да се избягва лютиво, сладко и храни с консерванти. В някои случаи се приемат хранителни добавки, за да се набавят необходимите вещества, които са в дефицит.
Подобряване на усета за вкус:За овладяване на състоянието, зъболекарите препоръчват използването на изкуствена слюнка. От значение е и добрата устна хигиена, която включва редовно миене на зъбите, почистване с конец и използване на вода за уста.
Усложнения
При по продължителна дисгеузия могат да настъпят някои усложнения. Най-често се наблюдава загуба на апетит и намаляване на телесното тегло. Именно поради тази причина бременни жени могат да загубят няколко килограма.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Парагеузия МКБ R43.2
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Dysgeusia
https://www.verywellhealth.com/dysgeusia-4764585
Коментари към Парагеузия МКБ R43.2