Недоимък на желязо МКБ E61.1
Желязото е минерал, който изпълнява различни функции в организма, но най - важната е свързана с транспорта на кислород в кръвта.
Недоимъкът на желязо означава, че по - малко кислород се доставя до клетките, което води до умора и намален имунитет.
Недоимък на желязо е често срещан здравословен проблем. Той може да наруши нормалната активност, мисловния процес и паметовите способности на индивида. По време на бременност железния дефицит увеличава риска от преждевременно раждане.
Високорискови групи за развитието му са жените с менструация, бременните жени, бебетата, подрастващите. Когато вносът на желязо е по-малък от метаболитните изисквания на организма, той изразходва запасите си от желязо и се развива желязодефицитна анемия.
Най-честите причини за недоимък на желязо са:
- Недостатъчен прием на желязо с храната - съществуват два различни типа желязо - хемово, което се открива в храните от животински произход и нехемово - в растителните продукти. В организма хемовото желязо се усвоява много по - лесно от нехемовото.
- Кръвозагуба - железен дефицит се развива лесно при хронична загуба на кръв. Често срещани причини са продължителен мензис, редовни кръводарявания, хронични заболявания (пептични язви, полипи, неоплазии, хемороиди), медикаменти (аспирин).
- Повишени нужди на организма от желязо - в периода на растеж, бременност и кърмене.
- Нарушена резорбция на желязо.
- Повишена физическа активност - при спортистите редовните физически упражнения повишават нуждите от желязо.
Патогенезата при недоимък на желязо е много специфична. Железен дефицит се развива поетапно като се преминава през няколко стадия:
- Изчерпване на запасите от желязо в организма - нивото на хемоглобин е нормално, организмът разполага с минимални запаси от желязо. Обикновено липсва симптоматика.
- Железен дефицит - стойностите на хемоглобина са под физиологичната норма. Изявяват се различни симптоми.
- Желязодефицитна анемия - хемоглобиновото ниво е ниско и нарушава кислородния транспорт до тъканите. Появява се бледост на кожата, затруднено дишане, умора.
Клинично недоимък на желязо може да се изразява с различни симптоми. В ранните стадии на железен дефицит обикновено липсва симптоматика.
Симптоми се появяват едва при развитие на желязодефицитна анемия. Те включват чувство на слабост и умора, бледост на кожа и видими лигавици, глосит, намален имунитет.
За диагнозата недоимък на желязо основно значение имат лабораторни изследвания - ПКК, серумен феритин, серумно желязо.
Основна цел на лечението е установяване на причината за възникване на железен дефицит и нейното отстраняване. Препоръчва се корекция на диетата с прием на храни, богати на желязо като месо, риба, зърнени храни. Изключват се храни и напитки, които влошават резорбцията на желязото като чай, кафе, мляко, медикаменти. Провежда се заместителна терапия с железни добавки.
Коментари към Недоимък на желязо МКБ E61.1