Недоимък на други хранителни елементи МКБ E61
Недоимък на други хранителни елементи представлява рядко срещано състояние, което е рядко срещано.
Към него принадлежат недоимък на мед, недоимък на магнезий, недоимък на манган, недоимък на хром, недоимък на молибден.
Недоимъкът на хранителни елементи може да бъде опасен за човешкото здраве и правилното функциониране на човешкия организъм. Необходимо е да се осъществява правилно, адекватно и пълноценно хранене, за да се избягва тази опасност.
Към недоимък на други хранителни елементи принадлежи недоимък на мед.
Недоимък на мед представлява състояние, което се характеризира с намалено ниво на мед в организма. То е рядко състояние. Нормалните стойности на серумния мед са от 13-24 µmol/l като е необходимо те да се знаят.
Причините за развитие на недоимък на мед могат да бъдат стомашно-чревни операции, интоксикация с цинк, малабсорбция на мед, при болестта на Menkes (генетично заболяване) също се наблюдава недоимък на мед, както и много други симптоми. При диетите, които спазват някои хора, количеството мед необходимо за организма може да е силно намалено вследствие на което се проявяват симптоми дължащи се на недоимък на мед.
Клинично при недоимък на мед могат да се наблюдават следните симптоми и признаци главоболие, умора, отпадналост, слабост, виене на свят, които се признаци на анемия. При пациентите с недоимък на мед се доказва някакъв вид анемия с недоимък на левкоцити. Други симптоми, които се наблюдават са нарушения на апетита, ускорена сърдечна дейност (тахикардия), косопад, засягане и симптоми свързани с устните, студена кожа, чупливи нокти, проблем със съня, често повтарящи се инфекции, акне, светли клепачи.
Диагнозата се поставя на базата на понижените стойности на серумната мед, клиничната картина, анамнезата.
Лечението се изразява с перорално добавяне на мед. Ако причината за недоимък на мед е интоксикацията с цинк, обикновено след прекратяване на интоксикацията серумния мед се нормализира.
Към недоимък на други хранителни елементи принадлежи недоимък на магнезий.
Недоимък на магнезий представлява състояние, което се характеризира с намалено ниво на магнезия в организма. То е рядко състояние. Нормалните стойности на серумния магнезий са 0,70-1,20 mmol.
Причините за развитие на недоимък на мaгнезий могат да бъдат намален прием на магнезий с храната стомашно-чревни операции, малабсорбция.
Клинично при недоимък на магнезий могат да се наблюдават следните симптоми като свръхвъзбудимост, виене на свят, мускулни спазми, мускулна слабост и умора. Тежкия магнезиев дефицит, може да предизвика хипокалциемия, хипокалиемия, задържане на натрий, ниски нива на паратироидния хормон, тремор, тетания, загуба на апетит, гадене, повръщане, сърдечна недостатъчност, смърт.
Диагнозата се поставя на базата на понижените стойности на серумния магнезий, клиничната картина, анамнезата.
Лечението се изразява с перорално добавяне на магнезий. При тежък магнезиев дефицит може да се прилага интравенозно.
Към недоимък на други хранителни елементи принадлежи недоимък на манган.
Недоимък на манган представлява състояние, което се характеризира с намалено ниво на манган в организма. Манганът е жизненоважен за човека, но в по-големи количества е отровен. Дневните нужди от манган за възрастен човек са около 2,3 милиграма. Богати на манган са зеленолистните зеленчуци, плодове, ядки и пълнозърнести храни.
Клинично при недоимък на манган според много диетолози се наблюдават артрит, бурсит, трудно заздравяване на рани, дерматит, болест на Паркинсон, остеопороза, шизофрения.
Към недоимък на други хранителни елементи принадлежи недоимък на хром.
Причини за развитието на недоимък на хром могат да бъдат течни интравенозни диети за дълъг период от време при пациенти с тежки заболявания и невъзможност за приемане на храна през устата.
Клинично при недоимък на хром се изразява с метаболитни нарушения, които водят до забавяне в развитието, зрителни нарушения, гърчове, неврологични промени.
Към недоимък на други хранителни елементи принадлежи недоимък на молибден.
Причини за развитието на недоимък на молибден могат да бъдат течни интравенозни диети за дълъг период от време при пациенти с тежки заболявания и невъзможност за приемане на храна през устата, заболявания водещи до намалено усвояване на молибден.
Клинично при недоимък на молибден се изразява със силно нарушен глюкозен толеранс, намаляване на телесната маса, объркване, периферна невропатия.
Видове Недоимък на други хранителни елементи МКБ E61
Симптоми и признаци при Недоимък на други хранителни елементи МКБ E61
- Симптоми от гастроинтестиналния тракт
- Неврологични симптоми
- Симптоми на кожата
- Симптоми, свързани с промени на косата
- Симптоми, свързани с промяна на ноктите
- Симптоми, свързани с костите
Коментари към Недоимък на други хранителни елементи МКБ E61