Недоимък на магнезий МКБ E61.2
Магнезият е важна част от молекулата на хлорофила. Дневният прием е между 300 - 500 mg. Близо 75 % от магнезия се приема чрез храната като това зависи от наличните количества в тялото и вида на поетата храна.
След калий, магнезия е втория най - важен минерал от вътреклетъчните минерали. Около 60 % от магнезия в тялото е складиран в костите. Той е съставна част на кръвната плазма. Открива се също в скелетните мускули, сърцето, нервната система, черния дроб. Регулира дейността на нервномускулната система и осигурява нормално предаване на импулсите между нервните влакна. Изпълнява ролята на катализатор в много ензимни реакции.
Без него не може да протече метаболизма на въглехидратите, протеините и мазнините. Стабилизира тромбоцитите и предотвратява развитието на тромбоза. Други функции на магнезия са свързани с намаляване нивото на липидите в кръвта, предотвратяване на нарушенията на сърдечния ритъм и образуването на бъбречни камъни.
Магнезият намалява токсичността на различни субстанции и ускорява регенерацията на черния дроб. Влияе върху мъжкия фертилитет и не на последно място има антиоксидантна активност.
Недоимък на магнезий е рядко срещано заболяване, което може да доведе до нарушения на множество процеси в човешкия организъм.
Когато загубата на магнезий е по-висока от неговия прием в организма, се развива недоимък на магнезий. Сериозен дефицит възниква когато човешкия организъм не може да замести липсващия магнезий от собствените си резерви. Недоимък на магнезий обикновено придружава дефицита на калий, фосфати и калций.
Причините за недоимък на магнезий са различни. Предразполагащ момент за развитие на магнезиев дефицит е избягването на храни, богати на магнезий (бадеми, орехи, какао, лешници и др) особено по време на диета за отслабване.
Причини за възникване на недоимък на магнезий могат да бъдат отслабване - когато се набляга само на определен тип храна, при консумация на мазна храна, повишен прием на захар и бяло брашно, прием на храна с високо съдържание на калций и липса на витамин В1, В2, В6, алкохолизъм, тютюнопушене, недостатъчна резорбция на магнезий или повишена загуба при чревна резекция, използване на очистителни и др.
Ендокринни причини за възникване на дефицита са диабет, състояния на щитовидната и околощитовидните жлези, заболявания на бъбреците и надбъбречните жлези, прием на диуретици и някои антибиотици. Недоимък на магнезий се получава по време на бременност, кърмене, стресови ситуации.
Клинично недоимък на магнезий може да се изразява в запек, загуба на апетит, бърза умора, мускулни крампи, раздразнителност, нарушения в съня, главоболие, нарушена концентрация.
Други симптоми, които могат да се наблюдават при недоимък на магнезий са:
- Неврологични симптоми - апатия, депресия, нарушения в паметта и концентрацията. При тежък дефицит може да се наблюдават халюцинации, параноя, дори кома.
- Невромускулни симптоми - спазми и слабост на мускулите, атаксия, нистагъм.
- Гастроинтестинални симптоми - намален апетит, стомашни болки, запек или диария.
- Кардиоваскуларни симптоми - суправентрикуларна тахикардия, камерни екстрасистоли.
Наблюдават се промени в поведението - хора, които са спокойни и уверени, стават ядосани и песимистични.
За диагнозата основно значение имат серумните нива на магнезий могат да бъдат нормални, въпреки наличието на дефицит, тъй като магнезият се открива предимно вътреклетъчно. По тази причина се определя общия магнезий в 24 - часова урина.
Лечението при недоимък на магнезий е специфично. Лекият дефицит на магнезий може да бъде коригиран чрез промени в диетата и включване на магнезиеви добавки - перорално или интрамускулно. Тежкият магнезиев дефицит се коригира с магнезиев сулфат интравенозно.
Коментари към Недоимък на магнезий МКБ E61.2