Недоимък на ванадий МКБ E61.6
Ванадий е необходим в малки количества за човешкия организъм. Солите му взаимодействат с различни ензимни системи - аденозинтрифосфатази, протеин кинази, рибонуклеази и фосфатази.
Той участва в генната регулация на гените за TNF - алфа, IL-8, AP-1 и др. Ванадият също така е потенциален антиканцерогенен агент.
Открива се предимно в зеленчуците и морската храна. Богати на ванадий са още копър, репички, маслини, месо, растително олио и пълнозърнести храни.
Недоимъкът на ванадий е много рядко срещано заболяване.
Играе важна роля в регулацията на натрия и метаболизма на глюкозата и липидите. Минералът потиска образуването на холестеролови плаки по кръвоносните съдове.
Той е необходим за нормалното протичане на клетъчния метаболизъм и за формирането на костите и зъбите. Когато се използва в комбинация с хром, благоприятно повлиява минералния дефицит при диабетиците и тези с хипогликемия.
Ванадият подобрява утилизацията на инсулина и така повлиява нарушения глюкозен толеранс.
Клинично недоимъкът на ванадий се свързва с бъбречни и сърдечносъдови нарушения и увредени репродуктивни възможности.
При недоимъчно състояние се наблюдават диабет, затлъстяване, повишени стойности на холестерол и триглицериди, и хипогликемия. Открива се повишено образуване на зъбен кариес, кашлица, зачервено гърло, гръдна болка.
За диагнозата недоимък на ванадий основно значение имат клиничната картина и лабораторните изследвания.
Диференциална диагноза се прави с всички заболявания, които имат подобна клинична симптоматика.
Лечението изисква се корекция на диетата. Не е необходимо приемането му под формата на добавки.
Коментари към Недоимък на ванадий МКБ E61.6