Недоимък на много елементи в храната МКБ E61.7
Недоимък на много елементи в храната е рядко срещано заболяване. То е характерно за развиващите се страни.
Към недоимък на много елементи в храната принадлежи недоимък на мед, недоимък на манган и недоимък на магнезий.
Към недоимък на много елементи в храната принадлежи недоимък на мед.
Недоимък на мед е изключително рядко срещано състояние. Недоимъкът на мед предизвиква различни аномалии на имунната система като нарушен клетъчен имунен отговор, намалена активност на левкоцитите, намалена тимусна продукция на хормони.
Недостигът на мед повлияват колагеновата синтеза и оттам зарастването на раните. Наблюдава се още увеличение на холестерола, пикочната киселина и кръвното налягане, както и нарушен глюкозен толеранс.
Клинично при недоимък на мед могат да се наблюдават главоболие, умора, отпадналост, слабост, виене на свят. При пациентите с недоимък на мед се доказва някакъв вид анемия с недоимък на левкоцити.
Други симптоми, които се наблюдават са тахикардия, косопад, засягане и симптоми свързани с устните, студена кожа, чупливи нокти, проблем със съня, често повтарящи се инфекции и акне.
За диагнозата основно значение имат понижените стойности на серумната мед, клиничната картина, анамнезата.
Лечението се изразява с перорално добавяне на мед.
Към недоимък на много елементи в храната принадлежи недоимък на манган.
Недоимък на манган е изключително рядко срещано състояние. Основно значение за възникването му е бедна на манган диета, обилен прием на желязо, калций и фосфор.
Манганът участва в активирането на пролидазата - ензим, който осигурява аминокиселината пролин за колагеновата синтеза. При дефицит на ензима в резултат на генетичен дефект, се стига до нарушено зарастване на раните.
Недоимък на манган може да доведе до безплодие, нарушен глюкозен метаболизъм, нарушена панкреатична функция, повишено артериално налягане, атеросклероза, намален имунитет, потисната активност на млечните жлези при кърмещите майки.
При недоимък на манган лечението е много специфично. Състоянието се повлиява чрез промени в диетата с прибавяне на зелени листни зеленчуци, кайсии, авокадо, ядки, ечемик, яйчен жълтък и др.
Към недоимък на много елементи в храната принадлежи недоимък на магнезий.
Причини за възникване на недоимък на магнезий могат да бъдат отслабване, консумация на мазна храна, повишен прием на захар и бяло брашно, прием на храна с високо съдържание на калций и липса на витамин В1, В2, В6, алкохолизъм, тютюнопушене, недостатъчна резорбция на магнезий или повишена загуба при чревна резекция, използване на очистителни и др.
Други причини, които могат да доведът до недоимък на магнезий са диабет, състояния на щитовидната и околощитовидните жлези, заболявания на бъбреците и надбъбречните жлези, прием на диуретици и някои антибиотици, бременност, кърмене, стресови ситуации.
Клинично недоимък на магнезий се характеризира със запек, загуба на апетит, бърза умора, мускулни крампи, раздразнителност, нарушения в съня, главоболие, нарушена концентрация, апатия, депресия, нарушения в паметта и концентрацията, спазми и слабост на мускулите.
Диагнозата се поставя на базата на клиничната картина, както и определянето на общия магнезий в 24 - часова урина.
Магнезиев дефицит може да бъде коригиран чрез промени в диетата и включване на магнезиеви добавки перорално или интрамускулно.
Коментари към Недоимък на много елементи в храната МКБ E61.7