Лош дъх
Лошият дъх представлява състояние, което се характеризира с неприятна миризма от устната кухина. Означава се с медицинския термин халитоза. Лошият дъх може да бъде смущаващ и да доведе до неудобство и тревожност. Съществуват много продукти, предназначени за борба с неприятната миризма от устата, но често ефектът им е временен. В много случаи можете да подобрите лошия дъх с последователна и правилна хигиена на зъбите. Ако хигиенните мерки не разрешават проблема, консултирайте се със зъболекар, за да сте сигурни, че причината не е по-сериозно състояние.
На какво може да се дължи лошият дъх?
- Лошият дъх може да възникне в резултат на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - диабетна кетоацидоза, дехидратация, захарен диабет, кистозна фиброза.
- Болести на храносмилателната система - пародонтит, чернодробна недостатъчност, цироза, афти в устната кухина, зъбен кариес, пулпит, зъбна плака, зъбен кариес, остър гингивит, периапикален абсцес, гастроезофагеална рефлуксна болест, ахалазия, дивертикул на хранопровода, стриктура на хранопровода, ахалазия , аденоидит.
- Болести на дихателната система - остър синуит, ринит, остър тонзилит, бронхит, хроничен синуит, хроничен тонзилит, пневмония, бронхиектазии, емфизем, фарингит, ларингит, абсцес на белия дроб, назофарингит, хипертрофия на тонзилите, хипертрофия на аденоидите, атрофичен ринит.
- Инфекциозни и паразитни болести - хепатит, грип, туберкулоза, орална кандидоза.
- Болести на пикочо-половата система - бъбречна недостатъчност.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - повръщане, киселини, уремия.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - отравяне.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Психични и поведенчески разстройства - алкохолизъм.
- Новообразувания - злокачествено заболяване на устната кухина, рак на ларинкса
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене, прием на алкохол.
- Други - лоша устна хигиена, сухота в устата, прием на лекарства.
По-чести причини за лош дъх
- Орална кандидоза – появява се най-често в резултат на друго, скрито заболяване, което е нелекувано и недиагностицирано. Това е и причината за появата на кандидоза в устната кухина, следователно нормалната устна флора също ще бъде променена, както и появата на лош дъх няма да бъде необичаен симптом поради същата причина. Най-сигурният метод за доказване на кандидозата е микробиологично изследване.
- Пародонтит – инфекциозно прогресивно заболяване на венечната тъкан и подлежащата кост под нея, в резултат на което се наблюдават оголване, разклащане, а също и загуба на зъби. Най-често пародонтитът е резултат от неуспешно или изобщо нелекуван гингивит (възпаление на венците), като и двете състояния са пряко свързани с поддържането на добра устна хигиена. Симптомите, които се наблюдават при пародонтит, са: кървящи венци, които също са болезнени, подути и чувствителни лош дъх и вкус в устната кухина поради бактериалната инфекция, промяна в цвета на венците, разклащане и загуба на зъб. Пародонтитът е състояние, което се лекува от стоматолог, тъй като може да доведе до тотално загуба на зъбния апарат в устната кухина.
- Дехидратация – представлява отрицателно нарушение във водно-солевия баланс на организма, изразяващ се в понижен екстрацелуларен обем, придружен по принцип и с повече или по-малко понижен и вътреклетъчен обем. Класифицират се в 3 вида – изотонична, хипертонична и хипотонична дехидратация. Клиничните прояви на дехидратациите са свързани на първо място с жаждата и чувството за сухота в устната кухина и кожата. Това е и причината за появата на лош дъх в случаите на дехидратация. Количеството на отделената слюнка в устната кухина зависи от достатъчното наличие на течности в организма, които постъпват. Ако течностите не са достатъчни и слюнката, която се произвежда също няма да бъде. Слюноотделянето е важно, тъй като е пряко свързано не само с процесите на механично храносмилане, но и на поддържане нормалното pH в устната кухина и неутрализирането на бактериите, които се намират вътре в нея. При намаленото количество на отделена слюнка нараства и броя на множащите се микроорганизми, това е и причината за появата на лош дъх при състояние на дехидратация.
- Диабетна кетоацидоза – остро усложнение най-често на диабет тип 1, и доста по-рядко при диабет тип 2, форма на метаболитна ацидоза, което може да доведе до кома и смърт, ако не се предприемат своевременни и адекватни мерки. Основната роля на инсулина е да достави глюкозата до клетките на различните тъкани и органи, където да осъществи своята енергитична функция. При недостатъчно наличие на инсулин, глюкозата не се доставя до съответните клетки, не се използва за енергообразуване, а започва процес на кетообразуване – изразява се в разграждане на мастни депа, образуване на мастни киселини и преобразуване в кетонни тела под действието на черния дроб. Кетотелата, които циркулират в кръвта и съответно се отделят и с урината са ацетоцетна киселина, ацетон, бета-оксимаслена киселина. Симптомите, които се наблюдават при диабетна кетоацидоза, са жажда, често уриниране, умора, гадене, повръщане, загуба на тегло, ацетонов дъх. Ето защо може да се наблюдава лош дъх при състояние на диабетна кетоацидоза.
- Цироза – прогресивно хронично развиващо се заболяване на чернодробната тъкан, характеризиращо се с дегенерацията на хепатоцити и заместването им с фиброзна тъкан. Чернодробната цироза може да бъде причинена от системен прием на алкохол, както и от някои инфекциозни заболявания като хепатит В, хепатит С. Цирозата се класифицира като компенсирана или декомпенсирана според функциите, които може да изпълнява черният дроб. При декомпенсираните чернодробни заболявания се получава т.нар. чернодробен дъх (foetor hepaticus). Той се дължи на порталната хипертония и порто-системните шънтове, поради които тиоли постъпват директно в белия дроб. Тиолите (R-SH) са съединения със сулфхидрилни групи, т.е съдържащи сяра, а сярата притежава характерна миризма. Постъпвайки в белия дроб, тиолите се освобождават там и се екскретират с издишания въздух, като това е и причината за чернодробния дъх.
- Кистозна фиброза (муковисцидоза, болест на солената целувка) – муковисцидозата е автозомно-рецесивно заболяване, характеризиращо се с промени в CFTR-генът (Cystic Fibrosis Transmembrane Conduktor Regulator), който е отговорен за синтезата на патологично кодиран трансмембранен регулаторен белтък, наречен CFTR-протеин. Кистозната фиброза може да бъде с белодробни, гастроинтестинални, смесени прояви. Симптомите, които се наблюдават при муковисцидоза на първо място са свързани с нарушеното съотношение натрий-хлор и с появата на хипохлоремична алкалоза, поради увеличената загуба на соли, променя се и структурата на натриевите канали, в резултат на което секретите на устната кухина, дихателните пътища променят своя вискозитет и стават мукозни и променят своите функции. Това е и причината за поява на лош дъх при муковисцидозата, но това не е характерен симптом на заболяването.
Лечение
Лошият дъх може да бъде краткотрайно състояние, породено от различни фактори, като например лоша устна хигиена, дехидратация, зъбна плака и др. При премахването на фактора, водещ до появата на симптома, би следвало той също да изчезне. Ако лошият дъх не се повлиява от добра устна хигиена, свързана с използването на различни хлорхексидинови препарати (паста, вода за уста, гелове) и симптомът се задълбочава и Ви създава дискомфорт и проблем, то най-добре ще бъде да се обърнете към Вашия зъболекар или личен лекар за установяване причината за лошия дъх.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Лош дъх
- Анафилактичен шок, предизвикан от патологична реакция към храна
- Болест на пародонта, неуточнена
- Болести на пулпата и периапикалните тъкани
- Болести на слюнчените жлези
- Бронхиектатична болест
- Вложени и импактни зъби
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/symptoms-causes/syc-20350922
https://www.nhs.uk/conditions/bad-breath/
https://www.webmd.com/oral-health/guide/bad-breath
https://www.medicalnewstoday.com/articles/166636
Коментари към Лош дъх