Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Болести на пулпата и периапикалните тъкани

Болести на пулпата и периапикалните тъкани МКБ K04

от 20 юни 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида Цинцовска
Болести на пулпата и периапикалните тъкани МКБ K04 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Продукти
Коментари
Свързаност

Възпалителни, дегенеративни и некротични заболявания са голяма група болести на пулпата и периапикалните тъкани, която включва: пулпити, некроза и дегенерация на пулпата, остър и хроничен периодонтит, периапикален абсцес, радикулерна киста и други неуточнени болести на пулпата и периапикалните тъкани мога да се класифицират в една група като болести на пулпата и периапикалните тъкани.

Пулпит (Pulpitis) е остро или хронично възпалително заболяване на зъбната пулпа. Най-честата причина е механична травма на зъба, увреждане от химични вещества или бактериални инфекции. Въздействието на различните фактори се осъществява най-често при кариес или апикално увреждане на зъба, чрез които се създава достъп до пулпата. Не е изключено пулпитът да възникне и при интактна твърда обвивка на зъба.
Пулпитът се доказва въз основа на анамнезата за характера и вида на болката, от оглед и перкусия на засегнатия зъб, сондиране, както и пара клинични изследвания за електро възбудимост и рентгеново изследване, пулсова оксиметрия, спектрофотометрия, лазер доплер флуометрия и др. Лечението на пулпитите зависи от продължителността на провокираната болка: ако болката продължава до 15 секунди лечението е биологично (индиректно и директно покритие), ако продължава от 15-30 секунди се прави пулпотомия, а ако болката продължава над 1 минута се прави пулпектомия.
Повече за пулпит можете да прочетете при:

  • K04.0     Пулпит.

Болести на пулпата и периапикалните тъкани е некроза на пулпата.
При дразнене на пулпата от различни дразнители, под въздействие на отделените медиатори на възпалението - хистамин и серотонин, настъпва ендотелно увреждане (едем - оток), покачване на тъканното налягане, спиране на венозната циркулация, локална аноксия и некроза и разширяване на възпалението, което в крайна сметка води до тотална некроза (смърт) на пулпата на зъба. Некроза на пулпата представлява необратима трайна загуба на структурни детайли на пулпата.
Повече за некроза на пулпата можете да прочетете при:

  • K04.1     Некроза на пулпата.

Дегенерацията на пулпата може да се изрази като калцификации в пулпата, камъни в пулпата и дентина. Тя може да бъде физиологична и патологична. Дегенерация на пулпата като част от болести на пулпата и периапикалните тъкани настъпва най-често в старческа възраст и се характеризират със структурни промени както на клетъчно ниво така и на междуклетъчното вещество и други микроелементи и биохимични процеси.
Повече за дегенерация на пулпата можете да прочетете при:

  • K04.2     Дегенерация на пулпата.

Твърдите тъкани в пулпата могат да се образуват неправилно и могат да включват неправилен или вторичен дентин. Тези нарушения най-често са в резултат от съдови разстройства. Това функционално нарушение на кръвоносните съдове се дължи на химично или механично дразнене.
Повече за нарушения в образуването на твърдите тъкани можете да прочетете при:

  • K04.3     Неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата.

Други болести на пулпата и периапикалните тъкани са острите перидонтити. Остър периодонтит е остро протичащо възпаление на периодонта. Главен фактор за възникване на заболяването са инфекции със стрептококи и стафилококи. Развитието на периодонтита е свързано с острите гингивити или кариеси на зъба, откъдето инфекцията прониква в периодонта.
Остър периодонтит е заболяването започва най-напред като серозно, с хиперемия и оток на околозъбната тъкан. По-късно може да премине в гноен периодонтит, при който около зъба се образува цепка, изпълнена с гной, съпроводена от остеопластични и остеокластични промени в костните алвеоли на зъба. Понякога гнойният ексудат може да пропие меките тъкани около челюстта и шията.
Повече за остър периодонтит, апикален, произхождаш от пулпата можете да прочетете при:

  • K04.4     Остър апикален периодонтит, произхождаш от пулпата.

И хроничните перидонтити са болести на пулпата и периапикалните тъкани. Хроничният периодонтит е свързано с хроничните гингивити или кариеси на зъба, откъдето инфекцията прониква в периодонта. Хроничен периодонтит се характеризира с разрастване на гранулационна тъкан в около зъбното пространство, сред която се виждат ксантомни клетки и холестеролови кристали, заобиколени от гигантски клетки. По този начин се образува гранулом на зъба. Той се локализира в корена на зъба и може да бъде източник на хронична инфекция за организма. При благоприятен изход се открива засилена фибропластична реакция. При обостряне след гранулационната тъкан се наблюдава значително натрупване на левкоцити. При всички случаи костта на зъбните алвеоли е подложена на резорбция.
Лечението зависи от фазата на развитието на периодонтита и се състои от няколко манипулации, които целят отстраняване на образувалата се гной. Ако зъбът подлежи на лечение той се отваря, за да може гнойта да изтече през кореновия му канал. Но ако зъбът не може да бъде излекуван, задължително е той да бъде изваден, за да не се влоши състоянието на пациента.
Повече за хроничен перидонтит, апикален можете да прочетете при:

  • K04.5     Хроничен апикален периодонтит.

Периапикален абсцес са болести на пулпата и периапикалните тъкани, при които има образуване на абсцесна кухина ограничена от защитен вал. Той се развива на базата на серозен пулпит след попадане на гноеродни бактерии на мястото на възпалението в пулпата. Клинично се характеризира със спонтанна пулсираща болка, която се усилва непрекъснато.
Периапикален абсцес можете да прочетете при:

  • K04.6     Периапикален абсцес с кухина.

Наличие на дифузно гнойно възпаление в пулпата придружено с разпадане на тъканите и образуване на множество абсцеси е периапикален абсцес без кухина. Характерен симптом е пулсираща, болка усилваща е при експозиция на зъба на топло, студено и сладко.
Повече за периапикален абсцес без кухина можете да прочетете при:

  • K04.7     Периапикален абсцес без кухина.

Радикулерна киста, апикална, периодонтална, зъбна киста са болести на пулпата и периапикалните тъкани. Възниква най-често след апикален абсцес, преминал в апикален гранулом. При него се формира кистично образувание, постлано с гранулационна тъкан, тапицирана отвътре с многослоен плосък епител. Кистата притиска съседната кост и я атрофира. Най-често усложнение е образуването на фистула или фрактура на костта.
Повече за видовете радикулерни кисти можете да прочетете при:

  • K04.8     Радикулерна киста.

Морфологични и функционални промени могат да настъпят при различни болести на периапикалните тъкани и болести на пулпата. При неизяснена внезапно появила се болка в зъба или устата, болка при излагане на зъба на студено, топло и сладко може да се постави диагнозата неуточнени и други болести на периапикалните тъкани и пулпата до уточняване на точната диагноза.
Повече за неуточнени и други болести на периапикалните тъкани и пулпата можете да прочетете при:

  • K04.9     Други и неуточнени болести на пулпата и периапикалните тъкани.
3.8/5 6 оценки

Видове Болести на пулпата и периапикалните тъкани МКБ K04

  • K04.0 Пулпит
  • K04.1 Некроза на пулпата
  • K04.2 Дегенерация на пулпата
  • K04.3 Неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата
  • K04.4 Остър апикален периодонтит, произхождащ от пулпата
  • K04.5 Хроничен апикален периодонтит
  • K04.6 Периапикален абсцес с кухина
  • K04.7 Периапикален абсцес без кухина
  • K04.8 Радикулерна киста
  • K04.9 Други и неуточнени болести на пулпата и периапикалните тъкани

Симптоми и признаци при Болести на пулпата и периапикалните тъкани МКБ K04

  • Повишена телесна температура
  • Втрисане
  • Лош дъх
  • Абсцес
  • Тризмус
  • Болка в зъба
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ
17.90лв.

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментари към Болести на пулпата и периапикалните тъкани МКБ K04

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болести на пулпата и периапикалните тъкани МКБ K04
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:46
    Коментирайте "Болести на пулпата и периапикалните тъкани МКБ K04"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Зъби
  • КП № 229 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 69 дни, 14 часа и 29 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 99 дни, 19 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival