Периапикален абсцес с кухина МКБ K04.6
Периапикален абсцес с кухина като форма на пулпно заболяване се среща все по-рядко в клиничната практика.
Периапикален абсцес с кухина включва:
- Зъбен дентален абсцес с кухина;
- Дентоалвеоларен абсцес с кухина.
Патологоанатомичните данни показват частичен гноен пулпит, който се развива обикновено на базата на частичен серозен пулпит вследствие на попадане на гноеродни бактерии в пулпата. Последните довеждат до образуване на абсцес с кухина, около който се наблюдават участъци на обилна кръгло клетъчна инфилтрация, разположена обикновено периваскуларно. В зависимост от местните и общите защитни сили на индивида се образуват единични или множествени абсцеси, като последните обикновено се разширяват и сливат в един. Абсцесите са ограничени със защитен вал. По този начин става и ограничението на развиващите се абсцеси в пулпата и образуване на кухина.
Клинична картина на периапикален абсцес с кухина
Оплакванията от страна на болните са, че болките имат спонтанен характер, непрекъснато се усилват и пулсират. Типично е, че се появяват вечер, след известно затопляне и са локализирани в точно определен зъб. Продължителността на болката е около половин час, след което отново прекъсва и промеждутъците на болезненост не са така чести. При попадане на топли дразнители болките се усилват, докато от студено настъпва известно успокоение. Болният съобщава още, че от студен въздух или студена вода болките се успокояват.
Диагноза на периапикален абсцес с кухина
При периапикалният абсцес с кухина, обективно се открива дълбок кариес, като основата на кариозната кухина е покрита с размекнат и силно пигментиран дентин. При упражняване на по-силен натиск може да се получи откриване на пулпата в областта на рогчето с изтичане на капка гной от развиващия се абсцес в пулпната тъкан. С изтичането на гнойта болките се облекчават или изобщо преминават поради намаляване на натиска от гнойната колекция. При проникване със сондата в дълбочина се получава болезненост от по-дълбоко лежащата коренова пулпа с леко кървене.
Рентгенологично няма изменения в периодонциума.
Диференциална диагноза се прави с тотален гноен пулпит и с остър гангренозен пулпит. Прогнозата при непровеждане на лечение е неблагоприятна и заболяването може да премине в тотален пулпит.
Лечението на периапикален абсцес с кухина се състои във витална или мортална екстирпация (изваждане на зъба).
Симптоми и признаци при Периапикален абсцес с кухина МКБ K04.6
- Повишена телесна температура
- Загуба на апетит
- Неразположение
- Подуване на лицето
- Стоматологични симптоми
- Симптоми от областта на гърдите
Коментари към Периапикален абсцес с кухина МКБ K04.6