Пулпит МКБ K04.0
Пулпит представлява възпалително заболяване на пулпата на зъба. В ежедневната практика стоматологът се среща преди всичко с възпалителните заболявания на зъбната пулпа.
Състоянието пулпит включва:
- Пулпарен абсцес;
- Пулпарен полип;
- Остър пулпит;
- Хроничен (улцерозен) пулпит;
- Гноен пулпит.
Причинители на пулпит
Пулпитът може да се причини от най-разнообразни екзогенни фактори: механични, термични, химични, бактериално – токсични и др. Механичните, термичните и химичните увреждания на зъбната пулпа са свързани преди всичко с грешки при лечението на зъбния кариес и неправилно изпиляване на зъбите при поставяне на изкуствена коронка.
Травмата на зъбите е честа причина за възпалителна реакция в пулпата. Вследствие на директна травма може да се получи фрактура на коронката или корена, разкъсване на кръвоносните съдове в апекса (върха) при луксация или експулсия на зъба.
При фрактура на коронката, макар и да не е открита пулпата, има голяма вероятност да се получи пулпит. Най-често химичните увреждания на зъбната пулпа са свързани с медикаменти прилагани при лечение на зъбния кариес.
Най-честите причинители на пулпит са микроорганизмите и техните токсини. Те могат да достигнат зъбната пулпа по различни пътища: директна инвазия през дентина при кариес, фрактура на коронката или корена на зъба, зъбни аномалии, ретроградна инвазия при заболявания на пародонта или по лимфен път, или по хематогенен път при бактериемия (бактерии в кръвта).
Кариесът е най-честият източник на дразнене на пулпата. В зависимост от силата и времетраенето на дразненето се получават различни реакции в зъбната пулпа. Наблюдава се намаляване броя на клетките на пулпата (одонтобластите), разкъсва се пулпо – дентиновата мембрана, а в субодонтобластната зона – зачервяване, наличие на лимфоцити и единични сегментоядрени левкоцити.
Симптоми при пулпит
- Повишена чувствителност към стимули и по-специално към топло и студено;
- Продължителна пулсираща болка може да се свърже с пулпит, но не е задължителна.
Болката, свързана с необратим пулпит, е по-силна и може да се проявява през цялото денонощие. Други симптоми на двете форми на пулпит (обратим и необратим) са:
- възпаление
- чувствителност към сладки храни
Необратимият пулпит може да включва допълнителни симптоми на инфекция, като например:
повишена температура
- лош вкус в устата
- неприятен дъх (халитоза)
- подути лимфни възли
Поставяне на диагноза на пулпит
При заболявания на зъбната пулпа, е необходимо особено задълбочено и целенасочено изследване с цел поставяне на правилна диагноза. Използват се анамнестичните данни на болния, провеждане на стоматологичен преглед и рентгенография.
Лечение на пулпит
В стоматологичната практика три основни метода за биологично, щадящо лечение са:
- Индиректно повлияване — Възпалителният процес в пулпата се повлиява през запазен пласт дентин.
- Директно покриване — Въздействието става директно върху покритата пулпа.
- Витална ампутация — Отстранява се коронковата пулпа, ампутационната рана се покрива с пулпопокривно средство.
С тези методи се цели да се ликвидира частично възпаление, а заедно с него и болката, да се стимулира оздравителният процес с дентинообразуването и да се предпази периодонциумът от възпаление.
Възпалителният процес, макар в началната фаза и ограничен, значително понижава защитно – приспособителния потенциал на зъбната пулпа. При правилен терапевтичен подход се подпомага извеждането на пулпата от това състояние и се стимулира оздравителния процес. Когато в процеса на лечението се получи допълнително дразнене, възпалителният процес се задълбочава и може да завърши с некроза на пулпата.
В зависимост от факта дали пулпитът е необратим или обратим, лечението се различава. При обратимия пулпит, се цели да се облекчат симптомите. Например, при наличието на кухина, премахването на изгнилата зона и реконструкцията на зъба с пълнеж (пломба) трябва да облекчи болката.
При необратимия пулпит се използва пулпектомия. Това е процедура, при която пулпата се премахва, но останалата част от зъба се запазва. След това кухата област на зъба се дезинфекцира, запълва и затваря.
В някои случаи се налага екстракция на целият зъб. Препоръчва се ако зъбът не е жизнен и не може да бъде съхранен.
Профилактика
Пулпитът може да бъде избегнат, ако се спазва добра устна хигиена и се посещава редовно зъболекар. Намаляването или елиминирането на сладки изделия, като например газирани напитки, сладки изделия, също може да предотврати появата на пулпит.
изображения: CC0 Public Domain
Симптоми и признаци при Пулпит МКБ K04.0
Лечение на Пулпит МКБ K04.0
Изследвания и тестове при Пулпит МКБ K04.0
Библиография
https://www.healthline.com/health/pulpitis#symptoms
https://www.medicalnewstoday.com/articles/pulpitis
Коментари към Пулпит МКБ K04.0