Некроза на пулпата МКБ K04.1
Некрозата на пулпата представлява състояние, при което пулпата в зъбите загива. Често това е последният стадий на хроничния пулпит. Сърцевината на всеки зъб се нарича пулпа. Пулпата изпълва пространството от корена до короната. В нея са разположени кръвоносни съдове и нерви, чиято цел е да поддържат зъбите.
Пулпата се състои от коренов канал, в долната част на зъба и пулпна камера, която е в короната. При заболявания в устната кухина пулпата може да бъде засегната и да загине. Това може да доведе и до други здравословни проблеми на устната кухина, ако не се лекува навреме.
Причинители на пулпна некроза
Некроза на пулпата може да настъпи от външни фактори, както и вътрешни. Некрозата е краен стадий на регресивните процеси. Външните фактори могат да бъдат от различно естество – травми, инфекции, температурни разлики и др.
Самата некроза на пулпата (смърт) може да настъпи в течение на няколко минути или бавно като процес, който обхваща постепенно отделни сектори от тъканта. Некрозата на пулпата се нарича още и гангрена на пулпата. При постепенно настъпване на некрозата отпадат също отделни физиологични процеси, свързани с нормалните функции на пулпата.
При такава бавна смърт отпадат градивната, защитната и част от трофичната функция на пулпната тъкан. Такъв процес, който води, макар и постепенно, до смърт на тъканта, се нарича некробиоза.
Причината за спонтанната смърт на зъбната пулпа най-често е травмата (директна или косвена) върху пулпата. При силен натиск (особено върху предните зъби), при късане на конец, удар и други предимно при млади хора се получава силно притискане и разкъсване на кръвоносните съдове в областта на кореновия апекс (връх). Образува се тромб, вследствие на което се прекъсва циркулацията на кръвта в пулпата.
Друг етиологичен фактор (причина) за некроза на пулпата са различните тъканни отрови, най-ярък представител е двуарсеновият триокис, използван широко в стоматологията. Използва се за бързо некротизиране на здрава или заболяла зъбна пулпа.
Симптоми при пулпна некроза
Повечето от симптомите, които показват проблеми със зъбите, се появяват преди некрозата. Ако нервите в пулпата са загинали, няма да бъдат изпращани сигнали, които да предупреждават за всяка болка или дискомфорт, тъй като пулпата е загинала.
В началото на пулпното заболяване, зъбът е чувствителен към топли и студени напитки или храни. Захарните изделия също могат да причинят болка в засегнатия зъб.
След развиване на некроза, пациента не чувства студени и топли храни и напитки, но усеща повишен натиск в засегнатия зъб. Той продължава няколко минути. Ако пациента изобщо не усеща нищо в зъба си, това е знак за некроза. Зъбът може да бъде това състояние, поради нелекуван кариес, травма или множество големи пломби. Когато пулпата е некротична е налице необратим пулпит. В някои случаи на некроза, короната се оцветява в жълто, сиво или кафяво.
Поставяне на диагноза
След извършен преглед на зъбите, венците и околните тъкани, се преминава към извършването на тест. Понякога пулпната некроза не е известна на пациента. Тя може да бъде открита само след стоматологичен преглед.
Ако се подозира некроза или пулпит, се използва електрически тестер за пулит. Този инструмент доставя малки удари до зъба. Ако пациентът усетите шока, пулпата е жизнена. Ако не усети нищо — тогава е възможна некроза.
Лечение
Възможностите за лечение на некроза на пулпата варират в зависимост от етапа и тежестта на състоянието. Използват се някои от следните методи на лечение:
- Пломби — кухините се запълват, за да се предотврати по-нататъшното разпадане на зъба. Също така стари или неизправни пломби могат да бъдат заменени. Това помага да се защити не само зъба, но и пулпата.
- Коренови канали — по време на процедурата се премахват мъртвите тъкани в цялата пулпна камера и корена на зъба, за да се елиминира инфекцията. Следва щателно почистване на канала със специален разтвор. След това се използва специален пълнеж (гутаперча).
- Премахване на пулпата — този метод се използва при необратим пулпит. Прави се малка дупка в зъба и ръчно се премахва мъртвата пулпна тъкан. Това се прави и в кореновия канал.
- Подмяна на зъбите — в зависимост от тежестта на некрозата, може да се прибегне до екстракция на целия зъб.
Библиография
https://www.tannlegetidende.no/i/2016/1/d2e746
https://www.healthline.com/health/pulp-necrosis#symptoms
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulp_necrosis
Коментари към Некроза на пулпата МКБ K04.1