Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Болести на пулпата и периапикалните тъкани Неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата

Неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата МКБ K04.3

от 07 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Виктория Калудова
Неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата МКБ K04.3 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Зъбите са изградени от твърди тъкани и е мека съединителна тъкан това е пулпата, в която се намират нерви и кръвоносни съдове.

Видове дентин

Дентинът е основната тъкан на зъба, разположен по цялото му продължение. Отвън, в коронковата част на зъба, той е покрит от емайла, а в корена – от циментната тъкан. Вътрешната му страна граничи със зъбната пулпа, която е в непосредствена биологична връзка. Дентинът е съединителнотъканно образувание.

По строеж и степен на минерализация значително прилича на костта, но е малко по-твърд от нея. В дентина двете части са твърдо основно вещество и дентинови каналчета, изпълнени с органична материя. Основното вещество на дентина се състои от кисел калциев фосфат и неголямо количество калциев флуорид, кисел калциев карбонат, магнезий и натрий, обединени в кристали.

В основното вещество на дентина се разграничават три пласта: външен, среден и вътрешен пласт. Външният пласт по структура е по-плътен от другите пластове дентин. Средният пласт представлява главния слой на дентина. Характерни при него са тубуларният му строеж и динамиката в развитието му. При деца той е по-тънък и постепенно с възрастта увеличава дебелината си.

СтоматологТретият пласт е така нареченият секундарен – вторичен дентин. Той е известен още под названията протективен дентин, фибродентин, реактивен дентин или предентин. Вторичен или неправилен дентин е най-правилното наименование, тъй като той е вторично образувание, образуващосе като защитна бариера, протекция на пулпата при напреднал кариес, абразивни процеси и други състояния.

Описани са два вида вторичен дентин – единият е продукт на нормалния прираст на дентина, наречен дентиногенна зона или предентин, а при вторият (патологичен) каналчетата и фибрилите са неправилно разположени. Вторият пласт протективен (защитен) дентин се нарича вторичен или неправилен дентин.

Неправилно образуване на твърдите тъкани в пулпата включва вторичен или неправилен дентин. Вторичният дентин се образува след завършване формирането на корена, обикновено след пробиването на зъба и функционирането му. Той расте много по-бавно от първичния дентин. Има подобна структура като първичния дентин, въпреки че отлагането му не винаги е равномерно около пулпната камера.

Именно растежът на този дентин води до намаляване на размера на пулпната камера с напредване на възрастта. Нарича се рецесия на пулпата. Ако това се случи, пулпата може да бъде лекувана чрез различни терапии, като директното й запушване.

Поява на вторичен дентин

Неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата най-често възниква в резултат на кръвно – съдови разстройства в зъбната пулпа. Въпреки че зъбната пулпа е защитена от твърдите зъбни тъкани, не е изключено увреждането й при директно въздействие от външни фактори.

По-малките и ограничени кръвоизливи обикновено се резорбират, като на тяхно място може да настъпи отлагане на минерални соли или хематомът се разводнява и в последствие се формира киста. При по-големи кръвоизливи настъпва разпадане на хематома с отлагане на хемосидерин и хематоидин – отначало зъбът добива розов, а след време и тъмнокафяв цвят.

Хиперемията (зачервяване) е функционално разстройство на кръвоносните съдове и по-специално на артериолите, което се дължи на продължителни, хронично действащи дразнения от химично, термично или биохимично естество.

Разрушаване на зъбПри по-млади лица с широки дентинови каналчета и развиващ се кариозен процес, постепенно навлизат токсини. Макар и в малки количества, в началото водят до вазоконстрикция (свиване на кръвоносните съдове), а след това до продължителна вазодилатация (разширяване на кръвоносните съдове).

При това състояние, когато върху пулпата действат допълнителни дразнения, като студ или хипертонични разтвори, причиняващи промени в осмотичното налягане, или локални травматични въздействия, се появяват болки, които продължават, докато действа дразнителя. Това функционално разстройство в кръвообращението е реверзибилно (възвратимо) и се определя като възвратима, иритационна хиперемия.

Възвратимоста на процеса определя по-големите възможности за пълно излекуване и възможностите за профилактика спрямо възпалителните процеси в пулпата. Възвратимата иритационна хиперемия (зачервяване) трябва да се приеме, като процеса преди възпалителна фаза, при която организма включва своите защитно – приспособителни механизми срещу вредния агент и води до неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата.

изображения: CC0 Public Domain

3.1/5 10 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Dentin#Secondary_dentin

Коментари към Неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата МКБ K04.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата МКБ K04.3
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:41
    Коментирайте "Неправилно образуване на твърди тъкани в пулпата МКБ K04.3"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Зъби
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какви са симптомите при предозиране или неправилно назначена доза Еутирокс?

преди 3195 дни, 22 часа и 46 мин.

Тумори на кожата и меките тъкани - онлайн консултация

преди 4036 дни, 1 час и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 45 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival