Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Тризмус

Тризмус

от 30 март 2012г., обновено на 11 окт 2024г.
Автор: Виктория Дочева
Тризмус - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

› Въведение

› Как възниква тризмусът?

› По-чести причини за възникване

› Диагноза

› Лечение 

Въведение

Тризмус представлява силен спазъм на дъвкателната мускулатура, водещ до неконтролируемо стягане на челюстта и затруднение при отваряне на устата.

 Тризмусът може да се дължи на някое от следните заболявания и състояния:

  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - радиация, травматично увреждане на троичния нерв, отравяне със стрихнин, фрактура на челюстта.
  • Болести на кожата и подкожната тъкан - системен лупус еритематозус.
  • Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - системна склероза, миозит, артрит, анкилоза, остеомиелит.
  • Инфекциозни и паразитни болести - тетанус, бяс, заушка.
  • Новообразувания - туморен растеж.
  • Болести на храносмилателната система - синдром на темпоромандибуларната става, зъбен абсцес.
  • Болести на дихателната система - перитонзиларен абсцес, ангина.
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипокалцемия, болест на Гоше (Gaucher's disease).
  • Странични ефекти от медикаменти - фенотиазин.
  • Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - артрогрипоза тип II.
  • Болести на нервната система - епилепсия, менингит, мозъчни нарушения.
  • Психични и поведенчески разстройства - невроза.

Как възниква тризмусът?

Тризмусът е състояние, което възниква поради контракция на мускулите, участващи в движението на челюстта. Мускулите, при които се наблюдава силен спазъм може да варират в зависимост от подлежащата причина за възникване. Основните мускули, които участват в процеса са:

  • Дъвкателен мускул (M. masseter) - функцията му е свързана с придвижване на долната челюст нагоре и затваряне на устата
  • Слепоочен мускул (M.temporalis) - отговорен е за повдигане и прибиране на долната челюст 
  • Медиален криловиден мускул (M. pterygoideus medialis) - подпомага затварянето на устата и движението на долната челюст от страна на страна 
  • Латерален криловиден мускул (M. pterygoideus lateralis) - участва в отварянето на устата и изнасянето на долната челюст напред

По-чести причини за възникване

Инфекциозни болести

Тетанус: бактериална инфекция, която се причинява от пръчковидната бактерия Clostridium tetani. Бактериите навлизат в организма най-често чрез ранева повърхност, при порязване или при ухапване от животно. След проникване в организма на гостоприемника започва размножаване на бактериите и продукцията на екзотоксин, който атакува нервната система. Токсинът, наречен още тетаноспазмин, преминава в кръвоносната и лимфната система като накрая достига до нервните окончания. Тетаноспазминът причинява инхибиране на невротрансмитери, които се предават между нервните клетки и това води до неконтролируема мускулна контракция. Един от отличителните симптоми за тетанус е развитие на тризмус. Мускулните спазми започват със заключване на челюстта и наличие на характерна гримаса на лицето на болния, която наподобява смях и плач едновременно. Характерният изглед на лицето се нарича сардоничен смях (risus sarconidus) и включва набръчкване на челото и широка усмивка. Мускулните пазмите постепенно се разпространяват и към долната част на тялото като с напредване на състоянието може да се развие генерализирана контракция на всички мускули и характерното дъговидно извиване на тялото (опистотонус).

Повече информация по темата: Тетанус

Бяс: вирусно заболяване, което се предава най-често чрез ухапване от заразено животно. Вирусът, който причинява бяс, спада към род Lyssavirus и при попадане в тялото на човек атакува централната нервна система. Бяс се разпространява чрез различни бозайници като кучета, вълци, койоти, лисици, прилепи и други. Вирусът се съдържа в слюнката им и заразяването се осъществява чрез ухапване или навлизане през ранева повърхност по кожата на човек. След проникване на вируса в организма, той се придвижва по периферните нерви и достига до главния мозък, където предизвиква енцефалит. Наред с общите симптоми като глаболие, висока температура, безсъние, физическо неразположение и гадене, в хода на развитие на заболяването се проявяват и симптоми от страна на нервната система. Острият неврологичен период се обуславя от възбуда, хиперреактивност, обърканост, халюцинации и дори налитане на бой/хапане. В този период се наблюдава и развитието на тризмус, като са характерни мускулни спазми на дъвкателните мускули, силни потрепвания, както и развитие на гърчове. 

Повече информация по темата: Бяс

Заушка: вирусно заболяване, което е познато още като епидемичен паротит и е характерно предимно за детската възраст. Основният механизъм на предаване е по въздушно-капков път, но е възможно заразяване и при контакт с инфектирана храна или предмети. Вирусът на паротит има предпочитание към слюнчените жлези и по-специално към околоушните (паротидни) жлези. В хода на заболяването се наблюдава възпаление на засегнатите жлези, което води до развитие на оток, чувство за болка и дискомфорт. Тризмусът може да възникне в резултат на подуването на околоушните жлези, които в някои случаи директно притискат дъвкателните мускули. В резултат на компресията възниква затруднение в движението на челюстта и невъзможност за пълно отваряне на устата. 

Повече информация по темата: Заушка 

Болести на нервната система

Епилепсия: представлява неврологично заболяване, което се характеризира с повтарящи се припадаци, породени от повишена електрическа активност в мозъка. Припадъците са придружени с внезапна и продължителна мускулна скованост като при някои може да се наблюдава и загуба на съзнание. Мускулната скованост може да обхване мускулите на цялото тяло, включително и тези участващи в движението на челюстта. Развитието на тризмус при епилепсия зависи от тежестта и продължителността на припадъка. По-често сковаване и дори заключване на челюстта се наблюдава при епилептичен пристъп, характеризиращ се с повтарящи се припадъци и висока гърчова активност. 

Менингит: представлява възпаление на мозъчните обвивки. В зависимост от причинителя, менингитите се класифицират като инфекциозни и неинфекциозни. Възпалителният процес може да се разпространи към околните тъкани и да обхване кръвоносните съдове и черепните нерви, които инервират дъвкателните мускули. В резултат на това се получават неконтролируеми спазми и скованост на мускулите, които участват в движението на челюстта. Тризмус се наблюдава най-често при засягане на троичният нерв (nervus trigeminus) и по-специално при увреждане на долночелюстния му клон (r.mandibularis). 

Тумори и лезии на мозъка: тризмус може да се развие при наличие на различни по вид мозъчни тумори, особено на такива разположени в мозъчния ствол. Функцията на мозъчният ствол е свързана с контрол на жизнените функции, както и координация на двигателните дейности. Инвазивните мозъчни тумори или лезии могат да нарушат невронните пътища, които регулират моторния контрол и да доведат до спазъм или дори парализа на дъвкателната мускулатура. При развитие на мозъчен тумор с големи размери може да се наблюдава директно притискане на нервите, инервиращи дъвкателната мускулатура. Възможно е компресията на черепните нерви да е следствие от повишено вътречерепно налягане, което води до нарушено движение на челюстта и развитие на тризмус . 

Болести на устната кухина

Зъбен абсцес: представлява локализирана инфекция на зъб или околните тъкани, обикновено причинена от бактериална инвазия. Зъбният абсцес се развива най-често при нелекувани зъбни кариеси, пародонтоза, пулпити и се характеризира с образуване на кухина около зъба, която постепенно се изпълва с гной. При нарастване на абсцесът се засягат и съседните структури като нерви и мускули участващи в дъвкателният процес. Тази компресия може да доведе до контракция на тези мускули и последваща скованост на челюстите. 

Синдром на темпоромандибуларната става: характеризира се с дисфункция на ставата, която свързва долната челюст със слепоочната кост на черепа. Синдромът на темпоромандибуларната става в някои случаи се изявява с развитие на тризмус поради възпаление и последващи спазми на дъвкателните мускули. Увреждането на темпоромандибуларната става може да е резултат от различни фактори като артрит, травма, неправилна захапка, скърцане със зъби (бруксизъм) и други. 

Диагноза 

Поставяне на диагноза при тризмус

При възникване на тризмус е важно да посетите медицински специалист, особено в случаи когато стягането на челюстта е придружено и с други симптоми. Важно е да се установи основната причина, която предизвиква спазъм на дъвкателните мускули. Диагностичният подход може да включва следното:

  • Събиране на медицинска история: лекарят ще Ви разпита за наличните симптоми и оплаквания, включително за началото на мускулните спазми, с каква честота се проявяват и каква е продължителността им. Важно е да се уточни имате ли придружаващи заболявания и дали сте преживели скорошни наранявания, ухапвания от животни, стоматологични процедури или сте имали контакт с инфекциозно болни хора.
  • Физикален преглед: включва цялостен оглед на тялото, оценява се степента на тризмус и възможността за отваряне и затваряне на устата. Търсят се признаци, които може да насочат лекарят към дадена диагноза като подути околоушни жлези или лимфни възли, измерване на висока температура, аномалии в устната кухина и челюстите.
  • Неврологичен статус: важно е да се направи оценка на нервната система, ако се подозира че тризмусът е свързан с неврологични състояния като мозъчни тумори, менингит, енцефалит и други. При изследване на неврологичния статус се проследява последователно функцията на централната и периферната нервна система като в хода на изследването може да се открият различни аномалии в двигателната функция, рефлексите или дисфукция на някои от черепните нерви.
  • Лабораторни изследвания: в зависимост от предполагаемата причина могат да се използват различни лабораторни методи, които да подпомогнат процеса на диагностициране. Те могат да включват кръвни тестове (пълна кръвна картина, маркери на възпаление), серологични тестове насочени към откриване на специфични патогени (например антитела срещу вируса причиняващ бяс) и други.

Лечение

Лечение при тризмус

Подходът при лечение на тризмус зависи от основната причина за възникване и от тежестта на състоянието. За облекчаване на симптомите и преодоляване на мускулните спазми могат да се приложат следните методи:

  • Медикаменти: в симптоматичното лечение на тризмус се използват главно лекарства от групата на нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВЛ), които имат за цел да намалят дискомфорта и болката. Може да се използват и мускулни релаксанти, чиято функция е свързана с отпускане на дъвкателната мускулатура. Ако причината за възникване на тризмус е свързана с развитие на бактериална инфекция трябва да се приложи ефективен за дадения микроорганизъм антибиотик.
  • Физиотерапия и рехабилитация: представляват основни методи при лечение на тризмус. Физиотерапевтите могат да назначат индивидуални процедури и упражнения за подобряване на подвижността на челюстта и намаляване на мускулната скованост. 
  • Стоматологични интервенции: те се прилагат в случаи, когато тризмусът е свързан със зъбни проблеми или други състояния засягащи устната кухина. Могат да включват екстракция на зъб, поставяне на дренаж за оттичане на гной при наличие на зъбен абсцес, промивки на устната кухина и други.

Изображения: freepik.com

4.3/5 16 оценки

Заболявания при симптом Тризмус

  • Arthrogriposis multiplex congenita
  • Болести на пулпата и периапикалните тъкани
  • В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
  • Вложени и импактни зъби
  • Гингивит и болести на пародонта
  • Доброкачествено новообразувание на устните, устната кухина и фаринкса
Всички

Библиография

https://www.healthline.com/health/trismus

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/trismus

https://www.cdc.gov/tetanus/index.html#:~:text=Tetanus%20is%20an%20infection%20caused,open%20the%20mouth%20or%20swallow.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rabies/symptoms-causes/syc-20351821

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15007-mumps#:~:text=Mumps%20is%20a%20contagious%20disease,but%20serious%20complications%20can%20occur.

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17636-epilepsy

Коментари към Тризмус

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тризмус
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:41
    Коментирайте "Тризмус"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За какво са симптом повишени стойности на ензими АЛАТ и АСАТ

преди 4510 дни, 56 мин.

Спуканите капиляри симптом за разширени вени ли са?

преди 4766 дни, 17 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival