Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Гингивит и болести на пародонта

Гингивит и болести на пародонта МКБ K05

от 30 юни 2014г., обновено на 05 ное 2023г.
Автор: Теодора Славова
Гингивит и болести на пародонта МКБ K05 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Продукти
Коментари
Свързаност

Болестите на пародонта са група заболявания, при които се засяга един или повече пародонтални тъкани. Такива тъкани са венците, зъбният цимент, алвеоларна кост и перидонтално сухожилие. Гингивитите са възпалителни заболявания на венците.

В рубриката „Гингивит и болести на пародонта“ се разглеждат следните нозологични единици:

› Остър гингивит

› Хроничен гингивит

› Остър периодонтит

› Хроничен пaродонтит

› Пародонтоза

› Други болести на пародонта

› Болест на пародонта, неуточнена

Остър гингивит

Гингивитът представлява остро възпаление на венците без наличие на разрушителна пародонтоза. По своето протичане във времето той може да бъде остър гингивит и хроничен гингивит, а според начините на възникване - първичен и вторичен. Първичният гингивит възниква под въздействие на различни екзогенни и ендогенни фактори фактори - термични, химични, инфекциозни и др. Вторичният гингивит възниква на базата на друго общо заболяване.

Гингивитът клинично се класифицира като катарален, улцерозен, хеморагичен, некротичен и гноен. Катаралният гингивит възниква под действието на различни фактори като наличие на зъбен камък, недобре пасващи на челюстта протези или пломби, както и в хода на някои общи заболявания. Клинично се манифестира със сърбеж, който не е особено силен, както и с болка – основен симптом при всички видове гингивити.

Гнойният гингивит не е така често срещан, както катарлния. Той най-често представлява резултат на бактериално насложена инфекция и разбира се, протича клинично със супурация. За хеморагичния гингивит е характерно наличието на кръвни материи, а за улцерозния – образуването на язви в устната кухина.

Тъй като лошата устна хигиена е основен и предразполагащ фактор към развитието на гингивит, основно в лечението е поддържането на добрата устна хигиена. Препоръчва се измиването на зъбите сутрин и вечер, или след всяко хранене. При силна болка се прилагат и аналгетици в стандартни дози.

Повече информация за остър гингивит можете да прочетете при:

» K05.0 Остър гингивит

Хроничен гингивит

Хроничният гингивит представлява възпаление на венците, което е с давност повече от три месеца, като важна негова особеност е факта, че може да претърпи прогресия до загуба на зъби, както и повишаване общия риск от инфекции. Към групата „Хроничен гингивит“ се разглеждат следните типове:

  • Хроничен гингивит без допълнителни особености
  • Хроничен десквамативен гингивит
  • Хроничен хиперпластичен гингивит
  • Хроничен прост маргинален гингивит
  • Хроничен язвен гингивит

В етиологичен аспект като първопричина за появата на хроничния гингивит се смята образуването на зъбни плаки, вследствие на лоша устна хигиена. След острата ексудативна фаза на възпалението лезиите претърпяват хронична трансформация с отчетливо натрупване на В-лимфоцити и плазматични клетки.

Гингивит и болести на пародонта

В клиничната картина на хроничният гингивит се открояват подуването на венците, появата на лош дъх, парене на венците, повишено слюноотделяне, кървене, както и нарушения в механичното смилане на храната. Нерядко се наблюдава и разязвяване на венечната повърхност, обикновено придружено със сиво-жълт или кафяв налеп, който обилно кърви дори и при минимални наранявания.

Повече по отношение на диагнозата и лечението на хроничен гингивит може да намерите на:

» K05.1 Хроничен гингивит

Остър периодонтит

Остър перидонтит, като част от гингивит и болести на пародонта, представлява заболяване, което се характеризира с възпаление в периодонциума(областта на околозъбните тъкани). По своето протичане периодонтитът може да има остър, хроничен или екзацербирал ход. По вида на ексудата се различават серозни и гнойни периодонтити, а по изявата на клинична симптоматика – симптоматични и асимптоматични.

Основните причини, поради които възниква острият периодонтит, могат да бъдат разделени в две големи групи – инфекциозни и неинфекциозни. Към инфекциозните причини спадат бактериите, заедно с техните екзо- и/или ендотоксини в зависимост от причинителя. Към неинфекциозните спадат най-вече травматизмът, химичните и физичните фактори на средата.

Клиничната картина при острия серозен и гноен периодонтит е различна. Тя е подробно описана, заедно с диагнозата, лечението и профилактиката на периодонтита, като може да прочетете пълната информация на:

» K05.2 Остър периодонтит

Хроничен пародонтит

Хроничният пародонтит е най-разпространеното и често срещано заболяване на периодонциума. Има характеристика на общо заболяване на устната кухина, състоящо се в хронично възпаление на периодонталните тъкани, причинено от натрупване на обилни количества зъбна плака.

Хроничният пародонтит има разпространение до 50% от населението в световен мащаб. Установена е ясна корелация между тютюнопушенето и заболяването, като се отбелязва значителния му спад в страните, в които намалява и броят на пушачите. Други фактори, които имат значение за появата му, са лошата устна хигиена, фамилната обремененост, както и наличието на системни заболявания. За разлика от острия периодонтит, хроничният може да няма никаква клинична изява и да се намери случайно в хода на стоматологичното изследване по друг повод.

Цялата информация за хроничен пародонтит можете да намерите на:

» K05.3 Хроничен пародонтит

Пародонтоза

Пародонтозата(пародонтит) е невъзпалително, дегенеративно заболяване, което протича с разрушаване на една или повече от пародонталните структури с мигриране и разклащане на зъбите. Пародонтитът може да се класифицира по множество критерии:

  • По своето протичане той бива остър и хроничен
  • Според групата индивиди, които засяга, бива пародонтоза при възрастни и ювенилна парадонтоза
  • Според своята локализация бива локализирана или генерализирана

Етиологията на пародонтозата е мултифакторна, тъй като няма един единствен фактор, който да доведе до появата на заболяването или да го отключи. Към нея спадат лошата устна хигиена, лошото кръвоснабдяване на венците, лош метаболизъм, недохранване, генетична предразположеност, наличие на системни заболявания.

Болести на пародонта

Първите признаци на заболяването включват подуване, хиперемия и кървене на гингивата. При липса на адекватно лечение на гореизброените симптоми, към тях се наслагват и други, като от най-голямо значение е образуването на гингивални джобове и изпълването им с гнойна колекция. Поставянето на диагнозата „Пародонтоза“ не представлява трудност във всекидневната дентална практика.

Цялата информация за това какво представлява пародонтозата може да прочетете при:

» K05.4 Пародонтоза

Други болести на пародонта

Към рубриката „Други болести на пародонта“ специално внимание ще се обърне на некротизиращата пародонтална болест(НПБ). Това е сборно понятие на некротизиращия стоматит, гингивит и пародонтит, тъй като се смята, че и трите състояния са различни фази на едно заболяване.

Най-честата форма, която се среща, е тази на некротизиращия гингивит. НПБ е заболяване най-вече на недохранените и имунокомпрометираните лица, а честотата му в световен мащаб е около 1%. Няма ясно установена причина, поради която НПБ да възниква, но е доказано, че фактори като тютюнопушене, лоша устна хигиена, недохранване, както и преходни заболявания на устната кухина, подпомагат развитието на некротизиращата пародонтална болест.

Клиничната картина на НПБ зависи от това в коя фаза се намира, но обикновено е драматична. Към нея може да присъстват:

  • Болка
  • Кървене
  • Некрози
  • Улцерации
  • Халитоза
  • Лимфаденопатия

Повече за това какво представлява некротичната пародонтална болест може да прочетете на:

» K05.5 Други болести на пародонта

Болест на пародонта, неуточнена

Болест на пародонта, неуточнена е първоначална, ранна, основна и напреднала лезия, която дава клинична картина за болестно състояние на парадонта, но от изначалния преглед не може да се уточнят причините, поради които възниква, както и точната диагноза. Термините „Болест на пародонта, неуточнена“ и „пародонтоза“ се използват като синоними за остър или хроничен периодонтит.

Повече за неуточнени болести на пародонта можете да прочетете при:

» K05.6 Болест на пародонта, неуточнена

 

Изображение: Onetimeuseaccount, CC0, via Wikimedia Commons; freepik.com; 

3.4/5 13 оценки

Видове Гингивит и болести на пародонта МКБ K05

  • K05.0 Остър гингивит
  • K05.1 Хроничен гингивит
  • K05.2 Остър периодонтит
  • K05.3 Хроничен пародонтит
  • K05.4 Пародонтоза
  • K05.5 Други болести на пародонта
  • K05.6 Болест на пародонта, неуточнена

Симптоми и признаци при Гингивит и болести на пародонта МКБ K05

  • Повишена телесна температура
  • Втрисане
  • Неразположение
  • Затруднено хранене при кърмачета
  • Стоматологични симптоми
  • Ранички в устата
Всички

Лечение на Гингивит и болести на пародонта МКБ K05

  • Витамин С добавка
  • Лайфстайл лечение
  • Миене на зъбите
  • Намаляване на приема на алкохол
  • Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

НБФ ГИНГИВАЛ ГЕЛ 30 г
19.30лв.

НБФ ГИНГИВАЛ ГЕЛ 30 г

САНДРИН С БИЛКОВ ЕКСТРАКТ солуцио 25 мл
10.80лв.

САНДРИН С БИЛКОВ ЕКСТРАКТ солуцио 25 мл

ТАНТУМ ВЕРДЕ ФОРТЕ спрей 0.3% 15 мл
18.11лв.

ТАНТУМ ВЕРДЕ ФОРТЕ спрей 0.3% 15 мл

ЛАНДЖЕЛИКА ВОДА ЗА УСТА С РАСТИТЕЛНИ ЕКСТРАКТИ 500 мл
12.10лв.

ЛАНДЖЕЛИКА ВОДА ЗА УСТА С РАСТИТЕЛНИ ЕКСТРАКТИ 500 мл

ПАСТА ЗА ЗЪБИ АЙОНА СТОМАТИКУМ КОНЦЕНТРАТ ЗА ЕЖЕДНЕВНА ГРИЖА 25 мл
8.60лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ АЙОНА СТОМАТИКУМ КОНЦЕНТРАТ ЗА ЕЖЕДНЕВНА ГРИЖА 25 мл

ВОДА ЗА УСТА ГЪМ ПАРОЕКС 0.12% 300 мл
10.80лв.

ВОДА ЗА УСТА ГЪМ ПАРОЕКС 0.12% 300 мл

ОРОФАР спрей 30 мл
21.06лв.

ОРОФАР спрей 30 мл

ПАРОДИУМ ГЕЛ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ВЕНЦИ 50 мл
17.70лв.

ПАРОДИУМ ГЕЛ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ВЕНЦИ 50 мл

ВОДОРОДЕН ПЕРОКСИД 3 % 1 л ХИМАКС ФАРМА
5.57лв.

ВОДОРОДЕН ПЕРОКСИД 3 % 1 л ХИМАКС ФАРМА

ПРОНТОРАЛ разтвор за уста 250 мл.
30.90лв.

ПРОНТОРАЛ разтвор за уста 250 мл.

КОНЦИ ЗА ЗЪБИ СЕНСОДИН
10.80лв.

КОНЦИ ЗА ЗЪБИ СЕНСОДИН

ВОДА ЗА УСТА ОРАЛПРОТЕКТ КЛАСИК 300 мл
7.90лв.

ВОДА ЗА УСТА ОРАЛПРОТЕКТ КЛАСИК 300 мл

Коментари към Гингивит и болести на пародонта МКБ K05

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Гингивит и болести на пародонта МКБ K05
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 03:06
    Коментирайте "Гингивит и болести на пародонта МКБ K05"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 229 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 67 дни, 6 часа и 49 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 97 дни, 12 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 6 часа и 11 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 6 часа и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 6 часа и 29 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 6 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival