Други болести на пародонта МКБ K05.5
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Към рубриката „Други болести на пародонта“ специално място ще се обърне на некротизиращата пародонтална болест(НПБ). Това е сборно понятие, обхващащо некротизиращия гингивит, пародонтит и стоматит, тъй като всички състояния се смятат за клинични стадии на едно и също заболяване поради еднаквата им етиология и клинично представяне.
Най-честата форма е тази на некротизиращият гингивит-некротичното разрушаване достига до нивото на венците и заболяването е обратимо. При прогресиране на оплакванията и наличие на бърза пародонтална загуба, образуване на псевдомембрани, проява на системна симптоматика като фебрилитет, лимфаденопатия и други, се касае за прерастване на заболяването в некротичен пародонтит. Макар и рядко, може да се наблюдава засягане на алвеоларната кост със секвестиране и остеонекроза, т.е. говорим за некротизиращ стоматит.
Най-тежката форма на некротизиращата пародонтална болест е номата – бързо разпространяваща се в орофациалните тъкани незаразна гангрена, която атакува предимно недохранени деца. Това е тежко състояние, изискващо незабавна лекарска намеса, тъй като последствията могат да бъдат фатални.
Епидемиология
Разпространението на НПБ в световен мащаб е по-малко от 1%. Най-засегната е популацията във възрастта 18-30г., и по-точно недохранените и имунокомпрометираните лица.
Етиология
Причините, поради които възниква НПБ, както и механизмите на увреждане, не са напълно изяснени. Доказано е обаче, че почти винаги заболяването се наблюдава при имуносупресирани пациенти. Други фактори, които подпомагат развитието на некротизиращата пародонтална болест, са:
- Лоша устна хигиена
- Тютюнопушене
- Стрес и дистрес
- Недохранване
- Предходно заболяване на устната кухина
В некротичните лезии, свързани с НПБ, се откриват вирулентни микроорганизми – Fusobacteria, Prevotella intermedia, Porphyromonas gingivalis, Treponema spp. Все още не може да се докаже дали това е причината, поради която възниква некротизиращата пародонтална болест или това е резултат на вторичен свръхрастеж.
Клинична картина
Некротизиращата пародонтална болест се представя клинично по различен начин в зависимост от това в коя фаза се намира заболяването. При некротичен гингивит могат да се наблюдават следните симптоми:
- Болка – постоянна, варира от лека до умерена, увеличаваща се при натиск, дъвчене и пр.
- Кървене – бива спонтанно и провокирано
- Халитоза
- Повишаване на телесната температура до сравнително ниски стойности
- Улцерации и некрози, най-често между два зъба
- Наличие на бели псевдомембрани над некротичната област, които при премахването си, кървят
- Лимфаденопатия
Към горепосочената симптоматика, при некротизиращ пародонтит се добавят също следните оплаквания:
При некротичния стоматит настъпва обширно засягане на тъканите извън границите на венците и поддържащия апарат на зъбите. Това е състояния, изискващо незабавна лекарска намеса.
Диагноза
Некротизиращата пародонтална болест е клинична диагноза и се поставя въз основа на данните, предоставени от пациента и по време на самия преглед. Микробиологичното изследване и биопсията няма да бъдат полезни, тъй като ще покажат наличието на смесени микроорганизми и неспецифично възпаление. Рентгенография се прави целенасочено при съмнение за костно засягане при некротичен пародонтит и стоматит. Придружаващи заболявания като СПИН, левкемия, агранулоцитоза подпомагат поставянето на диагнозата НПБ, тъй като тя се явява вторична спрямо наличната патология и обикновено се счита за лош прогностичен белег.
Диференциална диагноза може да се направи с:
- Орален мукозит
- ХИВ-асоцииран пародонтит
- Херпес-симплекс вирус(HSV)
- Хроничен пародонтит
- Гингивостоматит
- Десквамативен гингивит
Лечение
При липса на придружаващо заболяване и ранна лекарска намеса, лечението на некротизиращата пародонтална болест може да бъде успешно. То включва:
- Поддържане на добра устна хигиена посредством паста, конци и други средства
- Прием на нестероидни противовъзпалителна средства за облекчаване на болката
- Щателен дебридман на некротичните тъкани
- Антисептичен разтвор за изплакване на устата – хлорхексидинови, хипертонични или разтвор на водороден пероксид
- При имуносупресирани пациенти – прием на широкоспектърен антибиотик паралелно с антимикотични средства
- Преустановяване на тютюнопушенето
- Редовни стоматологични прегледи
Изображение: freepik.com;
Симптоми и признаци при Други болести на пародонта МКБ K05.5
Библиография
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557417/
dermnetnz.org/topics/necrotising-periodontal-disease
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jcpe.12941
Коментари към Други болести на пародонта МКБ K05.5