Остър периодонтит МКБ K05.2
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Периодонтитът представлява заболяване, при което има налично възпаление в областта на околозъбните тъкани(периодонциум). По своето протичане периодонтитът може да има остър, екзацербирал или хроничен ход. Според вида на ексудата, който се образува, периодонтитите се разделят на серозни и гнойни. Според клиничната си изява биват симптоматични и асимптоматични.
Етиология и патогенеза
Причините, поради които възниква острият периодонтит могат да бъдат разделени в 2 големи групи - инфекциозни и неинфекциозни. Инфекциозните периодонтити се причиняват най-често от бактерии и техните метаболити(екзо- или ендотоксини) - стафилококи, стрептококи и други. Бактериите могат да мигрират през пулпата на зъба, дълбоки костни джобове, по съседство.
Неинфекциозните периодонтите са в резултат най-често на травматична увреда, била тя от удар, падане и пр. При умъртвяване на зъбната пулпа в хода на денталното лечение химично предизвиканите периодонтити са нерядко срещани.
Основен момент в патогенезата на острия периодонтит е протичащото остро възпаление на околозъбните тъкани, вследствие на което се образува серозен или гноен инфилтрат. Характерно в засегнатата зона се установяват левкоцитна инфилтрация, както и макроскопски белези, израз на острото възпаление като болка, оток, подуване и т.н.
Клинична картина
Клиничната картина на острия серозен и острия гноен периодонтит е различна. При серозните периодонтити болката наподобява тази при пулпит, а болните не могат да определят кой е зъбът, от който произхожда. Острият серозен периодонтит се характеризира с дилатация на кръвоносните съдове около зъба, миграция на кръвни елементи от тях и първоначални костни изменения и периодонциума, като нелекуваните серозни периодонтити преминават в гнойни. Обикновено общото състояние на пациента е добро.
Острият гноен периодонтит се манифестира с пулсираща болка, както и болка при докосване на засегнатия зъб. Затруднено е храненето, а приемът на топли храни и напитки засилва болката. Други придружаващи оплаквания могат да бъдат наличието на фебрилитет, достигащ до 38 градуса, както и лимфаденомегалия в областта на шията. При евакуацията на гнойта, била тя спонтанна или след проведено лечение, болката изчезва.
При острия гноен периодонтит се различават четири фази на развитие:
- Фаза I - възпалението обхваща областта около върха на зъбния корен
- Фаза II - възпалението се разпространява около зъбния корен и вътре в костта
- Фаза III - гнойният ексудат мигрира до надкостницата, като това е пикът на болковата симптоматика
- Фаза IV - развитие на периодонтален абсцес
Диагноза
Диагнозата "остър периодонтит" се поставя въз основа анамнестичните данни на пациента, както и обективната находка, която се установява по време на прегледа от зъболекар. За подпомагане на диагнозата може да се използва зъбната панорамна рентгенография.
Лечение
Проблемът за лечението на острите периодонтити все още не е разрешен, макар че има голямо значение в клиничната практика. Изборът на лечебен метод при остър периодонтит зависи от клиничната картина, стадий на заболяването, както и етиологичната нокса.
Основна задача при лечението на острите периодонтити е евакуация на ексудата, като ако това не се осъществи спонтанно, се прилагат следните подходи. За осигуряване на истински дренаж трябва да се използват преди всичко естествените пътища на изтичане, без да се причинява допълнително увреждане на челюстната кост, надкостницата, или меките тъкани, с което ще се избегне и допълнителния дискомфорт на пациента. Естественият изход на ексудата е кореновият канал.
С отстраняване на инфектираната пуплпна тъкан се намалява и количеството на инфекцията, която настъпва в периапикалната област. При освобождаването на каналите не трябва да се допусне препречване на калалното съдържимо в апикалната област, а едновременно да се получи разширяване на кореновия канал за по-успешно изтичане на ексудата.
Освен дрениране на ексудата по пътя на кореновия канал е необходимо да се отстранят и други допълнителни травматични дразнения. Зъбът трябва да бъде изключен от дъвкателния акт. При механичното отстраняване на кореновата пулпа или каналопълнежното средство при остър периодонтит не трябва да се допуска евентуално препресуване, защото по такъв начин се внася и допълнителна инфекция в периодонталното пространство.
Профилактика
В настоящия етап от развитието и усъвършенстването на стоматологичната помощ в нашата страна основен въпрос е широкото внедряване на системата за стоматологична профилактика, която представлява комплекс от оздравителни мероприятия, имащи за цел да отстранят онези фактори, които обуславят развитието на патологични процеси и изменения в областта на устната кухина, респективно и на периодонциума. Когато се появи кариозно петно или начална лезия по повърхността на емайла, трябва да се провежда своевременно неговото лечение. Наличните дълбоки кариеси и пулпити - остри или хронични - трябва да бъдат лекувани планово. С такъв диференциран подход се избягва преминаването на възпалителния процес в некротичен, както и последващото инфектиране с развитието на гангрена.
Изображение: freepik.com; wikipedia.org;
Симптоми и признаци при Остър периодонтит МКБ K05.2
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ТРАХИЗАН таблетки за смучене * 20
ПИАСКЛЕДИН капсули 100 мг / 200 мг * 30
ИНДЕКСТОЛ унгвент 5 г ТЕВА
ПИАСКЛЕДИН таблетки 100 мг / 200 мг * 30 ФАРМАЛЕЙК
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/periodontitis/symptoms-causes/syc-20354473
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16620-periodontitis
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24738583/
Коментари към Остър периодонтит МКБ K05.2