Пародонтоза МКБ K05.4
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Пародонтозата е термин, с който се обозначава наличието на „дегенеративно, невъзпалително разрушаване на пародонта, произхождащо от една или повече от пародонталните структури, характеризиращо се с мигриране и разклащане на зъбите при наличие или отсъствие на вторична епителна пролиферация и образуване на джобове или вторично заболяване на венците“. В българската литература понятията „пародонтоза“ и „пародонтит“ са взаимно заменяеми, въпреки че е неправилно(съгласно последната актуална класификация на пародонталните заболявания, САЩ, 1999), тъй като в етиопатогенезата на пародонтозата не присъства възпалителна нокса.
Класификация
Пародонтитът по своето протичане бива остър или хроничен.
Деструктивна форма на пародонтит (пародонтоза), която се характеризира с резорбция на алвеоларна костна маса може да засегне и детска възраст. Образуване на пародонтоза в детска възраст се нарича ювенилна(юнушеска) пародонтоза.
Ювенилната пародонтоза може да се класифицира като:
- Пародонтоза, която се появява при здрави индивиди
- Пародонтоза, която се появява при млади пациенти със системни заболявания
Пародонтозата също може да бъде и локализирана или генерализирана, но обикновено заболяването започва от резците и първите молари, по-късно могат да се засегнат и други зъби.
Етиология
Причините, поради които възниква пародонтозата(пародонтит), могат да включват:
- Лоша устна хигиена
- Лошо кръвоснабдяване на венците
- Стрес и дистрес
- Лош метаболизъм
- Неправилна диета
- Генетична предразположеност
- Придружаващи заболявания като захарен диабет, артериална хипертония, чернодробна цироза и др.
- Предшестващо заболяване на устната кухина
Патогенеза
Дистрофичните прояви в пулпата са резултат на развила се пародонтоза около зъба, което довежда до тежки смущения в трофичната и рецепторна функция на зъбната пулпа. Както при смущения в пулпата от общ характер(авитаминоза, ендокринни дисфункции или инфекциозни тежки заболявания), така и при пародонтоза дистрофичните процеси се изразяват общо дифузно, като засягат най-напред пулпата в кореновия канал.
Пулпата в кореновия канал отлага вторичен дентин, каналът се стеснява, пулпната тъкан фиброзира(разрастване на съединителна тъкан), като се образуват вакуоли, псевдокисти (лъжливи кисти) с остатъци от единични нервни разклонения и кръвоносни съдове.
Клинична картина
Първите признаци на заболяването са зачервяване, кървене и подуване на венците. Ако тези симптоми не се лекуват, има риск за образуване на гингивални джобове, които са изпълнени с гнойна колекция.
Към дистрофичните промени на зъбната пулпа, които настъпват вследствие на общи заболявания, които са в непосредствена близост със зъбите, спадат и тези при различните форми на пародонтоза. Особено добре са проследени дистрофичните изменения на нервната тъкан. Наличието на варикозни надебеления на нервните влакна с отчасти образуването на малки вакуоли говори за тежки увреждания на нервните рецептори и пътища.
Освен варикозни надебелявания и вакуолизация, се установява и фрагментиране със зърнесто разпадане на нервните проводници. Наличието на дистрофичните прояви дадоха основание да се приеме, че именно дегенеративните изменения на нервната тъкан в пулпата са прояви на нервна дистрофия, която води до началото на една пародонтоза.
Диагноза
Диагнозата „пародонтит“ не представлява трудност в денталната практика, тъй като обикновено се поставя без затруднения. Рентгенографията може да позитивира резултата ако има налична деструкция на алвеоларна кост.
Лечение
Лечение на пародонтоза зависи от стадия на заболяването. Необходимо е да бъдат отстранени и излекувани всички причини, които водят до възпаление на пародонта. Необходимо е да бъдат премахнати зъбните плаки и зъбния камък. При напреднал стадий на заболяването, при вече образувани гингивални джобове, необходимо е те да бъдат премахнати. Ако лечението е успешно, пациентът трябва да спазва определени инструкции. Поддържането на добра устна хигиена и редовните стоматологични прегледи, стоят в основата на лечението на пародонтозата. Едва тогава могат да се очакват резултати в дългосрочен план.
Изображение: freepik.com;
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
СИЛИЦЕА 15 СН
КОНЦИ ЗА ЗЪБИ ДЕНТГАРД 50 м.
СТАФИСАГРИА 9 СН
ПАСТА ЗА ЗЪБИ АЙОНА СТОМАТИКУМ КОНЦЕНТРАТ ЗА ЕЖЕДНЕВНА ГРИЖА 25 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПОМОРИН АНТИПАРОДОНТОЗА 100 мл
СТАФИСАГРИА 15 СН
КОНЦИ ЗА ЗЪБИ СЕНСОДИН
БИ-РОВАМЕТ таблетки 250 мг * 10 ТЕВА
КОНЦИ ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ С ХЛОРХЕКСИДИН
КОЛАГЕН ГОЛД ЕКСТРА прах 525 г SANCT BERNHARD
Безплатна доставка за България!ПАСТА ЗА ЗЪБИ СПЛАТ ПРОФЕШАНЪЛ ЛЕЧЕБНИ БИЛКИ 100 мл
БИЛКОВА АПТЕКА СМРАДЛИКА тинктура 50 мл
Библиография
www.richard-jurkovic.sk/en/teeth/periodontosis-versus-periodontitis/
www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/periodontosis
aap.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1902/jop.1972.43.4.240
Коментари към Пародонтоза МКБ K05.4