Други и неуточнени нарушения на обонянието и вкусовата чувствителност МКБ R43.8
Нарушенията в усета за мирис и вкус са трудни за разпознаване състояния. Могат да бъдат вторични процеси, развиващи се в хода на друго заболяване или да са основни симптоми. Доказано е, че мъже и жени над 40 годишна възраст страдат по-често от такъв тип нарушения. Загубата или промяната на вкуса и мириса водят до намаляване на качеството на живот. Пациентите загубват апетит и тегло. Смущава се и психичното им здраве.
Нарушенията в усета за мирис се наименуват с термини, завършващи на "-осмия", а нарушенията в усета за вкус на "-геузия".
Нарушения в усета за мирис
Аносмия: пълна неспособност за усещане на миризми
Хипосмия: намалена способност за усещане на миризми
Дисосмия: разстройство в усета за някои миризми. Има няколко подгрупи:
- паросмия - нарушено възприемане на миризмите (най-често се възприемат като неприятни)
- фантосмия - усещане на миризми, които не са реални
- агнозия - невъзможност за различаване на една миризма от друга
Нарушения в усета за вкус
Различават се следните групи:
Агеузия: пълна неспособност за възприемане на вкусове
Хипогеузия: намалена способност за възприемане на вкусове
Дисгеузия: нарушено възприемане на отделни вкусове
Нарушенията в мириса и вкуса могат да бъдат тотални, частични или специфични.
- тотални - не се възприемат никакви миризми/вкусове
- частични - възприемат се само някои миризми/вкусове
- специфични - нарушено е възприемането само на един или няколко определени миризми/вкусове
Диагностициране
При поставяне на диагнозата е необходима обстойна информация относно хранене, пиене, вредни навици, прекарани операции и приемани медикаменти от пациента. При оплаквания, свързани с нарушен вкус, е необходима информация относно устната хигиена на пациента. Други фактори, които са от значение, са проблеми с щитовидната жлеза, депресия, лупус еритаматозус, дефицит на цинк, витамин А или витамин B12, както и алергии.
Използват се т.н вкусови ленти при нарушен вкус, а при нарушения в усета за миризми се прилага назална ендоскопия или различни тестове, които имат за цел да открият до каква степен се усещат миризми и се различават една от друга. Друг метод в диагностиката е назалната ендоскопия. Чрез нея се откриват полипи, които могат да попречат на навлизането на миризми.
В някои случаи се препоръчва консултация с невролог и ЯМР. Патологични състояния като мозъчни тумори, промяна в структурата на кръвоносните съдове могат да доведат до нарушения в мириса.
Лечение
Лечението на нарушения в мириса и вкуса невинаги е успешно. Лечението при нарушен мирис е възможно, само когато причината е свързана с проблеми, свързани с носа (полип или обструкция). При тези случаи се прилага оперативно лечение. Може да се използват и кортикостероиди, но за кратък период от време. Някои пациенти се повлияват от хормонална терапия, прием на цинк, витамин А или моноциклини.
До момента най-голям ефект при лечение на нарушено възприемане на вкусове има с цинков глюконат. Лечението може да включва най-често прием на кортикостероиди и витамин А, но ефектът не е напълно сигурен. Друг метод на лечение е чрез акупунктура.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Други и неуточнени нарушения на обонянието и вкусовата чувствителност МКБ R43.8
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/861242-overview?fbclid=IwAR0ClBzneRkUM-kJmNKJUiYCSz7WU5F2P8DYtFIa8ppkWX3SAwILdPAbaLU
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3341581/
Коментари към Други и неуточнени нарушения на обонянието и вкусовата чувствителност МКБ R43.8