Намален или липсващ вкус
Намален или липсващ вкус: нарушения във вкусовите възприятия, в резултат на които вкусовете се усещат слабо или въобще не могат да бъдат усетени. При тези състояния храните трудно се различават или не могат да бъдат различавани. Медицинският термин, с който се означава намаленото усещане за вкус е хипогеузия, а липсата на вкус - агеузия.
При голяма част от хора поне веднъж в живота се случва временно да загубят способността си за усещане на вкус, но много рядко се случа вкусът да бъде напълно загубен.
Тъй като сетивата за вкус и обоняние са тясно свързани, понякога вкусовите рецептори може да функционират добре, но проблемът да идва от нарушение в обонянието. Някои загуби на вкус и обоняние са естествени с остаряването, особено след 60-годишна възраст.
Загубата на вкус и мирис може да окаже значително влияние върху качеството на живот и често води до намален апетит. Понякога загубата на вкус и мирис допринася за състояния на депресия, а също така може да повиши употребата на сол или захар, за да бъде подобрен вкуса на храната, което може да е проблем, при състояния на високо кръвно налягане или захарен диабет.
Намаленият или липсващ вкус може да се дължи на:
- Болести на храносмилателната система - гастроезофагеална рефлуксна болест, афти в устната кухина, глосит, стоматит, гингивит, инфекция на слюнчените жлези, ксеростомия, зъбен кариес, пародонтоза.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска.
- Болести на дихателната система - остър тонзилит, остър синуит, хроничен синуит, остър назофарингит, остър фарингит, стрептококов фарингит, грип, вазомоторен ринит, алергичен ринит, хроничен ринит, хроничен тонзилит, полипи в носа
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - синдром на Сьогрен (Sjogren’s syndrome).
- Инфекциозни и паразитни болести - орална кандидоза.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - фолиевонедоимъчна анемия, витамин B12-недоимъчна анемия, желязонедоимъчна анемия.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - недоимък на витамин В12, недоимък на фолиева киселина, недоимък на цинк, захарен диабет.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - лъчетерапия, употреба на медикаменти (например антибиотици, лекарства за лечение на рак, нарушения на щитовидната жлез, бета-блокери и инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – травма на главата.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - отит.
- Болести на нервната система - парализа на Бел (Bell's palsy), болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease), болест на Паркинсон (Parkinson disease), множествена склероза, увреждане на лицевия нерв.
- Болести на пикочо-половата система - хронична бъбречна недостатъчност.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт.
- Новообразувания - рак на устната кухина, мозъчен тумор.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене.
- Други - лоша устна хигиена.
По-чести причини за намален или липсващ вкус
Възраст
С напредването на възрастта вкусовите рецептори намаляват, а тези, които се запазват, не са така изострени, особено след 60-годишна възраст. Това често се отразява на способността за усещане, на първо място, на солени и сладки храни.
Изображение: freepik.com
Инфекции
Всяко дразнене и възпаление на лигавицата в устната или носната кухина може да повлияе вкусовите и обонятелните рецептори. Това може да включва състояния, като: обикновена настинка, алергия, грип, инфекция на синусите, COVID-19 и други. В повечето случаи сетивата се нормализират, когато човек се почувства по-добре.
Лекарства
Приемат на определени медикаменти може да окаже влияние върху усещането за вкус, особено антибиотици и лекарства за регулиране на кръвното налягане. Те могат да повлияят върху рецепторите или върху предаването на сигналите към мозъка. В тези случаи е необходима консултация с лекар, за да се направи корекция в лечението.
Изображение: framar.bg ©
Недостиг на витамини
Намаленият или липсващ вкус може да бъде начинът, по който организмът казва, че има дефицит на витамини (А, В6, В12 и цинк).
Обструкция на носа
При наличието на запушване в носа страда обонянието. Но това неизменно води и по промяна във вкуса, тъй като сетивата са свързани. Обструкция може да се получи при наличието на носни полипи или туморни образувания. Понякога проблема може да е в изкривяване на носната преграда. Всички тези проблеми са лечими – с назални спрейове, медикаменти, хирургични интервенции.
Тютюнопушене
Тютюневият дим има способността да унищожава клетки, които помагат на мозъка да идентифицира вкус и миризма. Пушенето може да намали броя на вкусовите рецептори.
Изображение: framar.bg ©
Кога да потърсите лекар?
Ако изпитвате загуба на вкус е добре да се консултирате с лекар. Въпреки че не можете да възобновите загубата на вкус, свързана с напредването на възрастта, други причини за това са лечими. Например, лекарят може да коригира приема на лекарства, ако те допринасят за проблема. Много заболявания засягащи носа, синусите и зъбни проблеми също могат да бъдат лекувани. Ако пушите, отказът от цигари също може да доведе до възстановяване на вкуса.
При необходимост, лекуващия лекар може да препоръча консултация с алерголог, специалист по уши, нос и гърло (отоларинголог), невролог или друг специалист.
Промени в начина на живот за подобряване на вкуса
Най-често промените в начина на живот са всичко, от което човек се нуждае, за да се подобри усещането за вкус. При пушачите, отказването на цигарите може да подобри вкусовите усещания. Бившите пушачи започват да възвръщат чувството си за вкус много бързо - няколко дни след като са се отказали от навика.
Правилната хигиена на зъбите също може да даде отражение върху нарушеното усещане за вкус. Чрез четкане и почистване с конец зъбите се предпазват от заболявания и усещането за вкус се подобрява.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Намален или липсващ вкус
- COVID-19, идентифициран вирус
- Алергичен ринит, неуточнен
- Алергичен ринит, причинен от полени
- Болест на Parkinson
- Болест на Алцхаймер
- Болест на езика, неуточнена
Библиография
https://www.medicinenet.com/loss_of_taste_sensation/symptoms.htm
https://www.healthline.com/health/taste-impaired
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/healthy-aging/expert-answers/loss-of-taste-and-smell/faq-20058455
https://www.webmd.com/brain/ss/slideshow-causes-of-loss-of-smell-and-taste
Коментари към Намален или липсващ вкус