Болест на езика, неуточнена МКБ K14.9
Езикът е орган на вкус помага за преглъщането и дъвченето, за говоренето. Езикът е изграден от мускули, а по горната повърхност са разположени вкусовите папили. Наследствените и вродените заболявания на езика могат да бъдат групирани в дисморфии, дистрофии, туморни лезии (увреждания) и болест на езика, неуточнена. Между дисморфиите най-голямо значение имат микроглосия (език със силно намалени размери), макроглосия (уголемен език), lingua bifida и ankyloglossia.
Конгенитални (вродени) аномалии, съчетани с дистрофични промени в лигавицата на езика, са glossitis rombica mediana, lingua scrotalis, lingua geographica. Сравнително рядко се срещат изолирано вродените туморни лезии на езика. Преди всичко имат значение вродените съдови тумори, като лимфангиома на езика.
Раздвоеният език е рядка аномалия, която произлиза от неосъществено сливане между двете странични пъпки при ембрионалното развитие на органа. Наблюдава се с медиална фисура (цепнатина) на долната устна и на мандибулата (долна челюст).
Езикът може да бъде разделен на повече части. Три или повече лоба са фиксирани в дълбочина от среден френулум и от странични фиброзни връзки, свързани с алвеоларната кост в областта на канините. Лечението се състои в оперативно възстановяване целостта на езика.
Вързаният език се дължи на прекалено скъсяване на frenulum linguae, което закрепя върха на езика за лигавицата на пода на устата зад долните резци. Това затруднява сученето при кърмачето, а при по-големите деца е смутен и говорът.
При лека анкилоза притискането на frenulum linguae с пръст в повечето случаи е достатъчно, за да се освободи езикът от лигавицата на пода на устата. При тежки случаи анкилозата се коригира по оперативен път.
Изображение: deardoctor.com
Болест на езика, неуточнена са заболявания, при които има клинични данни, симптоми и синдроми за болестно засягане на езика. Симптоми, които могат да насочат към заболяване на езика са:
- Болка в областта на езика;
- Подуване на езика;
- Може да има промяна в цвета, формата, големината и деформации на езика;
- Затруднено и неправилно движение на езика;
- Промяна или нарушение на вкуса.
Друго заболяване на езика може да бъде миграция на тироидна тъкан в основата на езика. Наблюдава се по-често у жени по време на пубертета или по-късно. В повечето случаи заболяването преминава незабелязано, но при други, възлите разположени под езика, стават причина за дисфагия (затруднено гълтане), дисфония (разстройство във функцията на гласовия апарат), диспнея (задух) и усещане за препятствие във фаринкса.
Лечението се състои в оперативно отстраняване на тироидната тъкан, но след контрол с радиоактивен йод за съществуване на нормална цервикална тироидна тъкан.
Глосопатия представлява патологично състояние или заболяване на езика, причинено от ухапване, изгаряне, нараняване или причинено от инфекциозно заболяване, гъбични инфекции, злокачествена лезия (увреждане) или вродено заболяване.
Заглавно изображение: prairiedental.com
Симптоми и признаци при Болест на езика, неуточнена МКБ K14.9
- Трудност при преглъщане
- Симптоми, свързани с кървене
- Дразнене в гърлото
- Дисфагия
- Болка в гърлото
- Афтозна язва
Библиография
http://www.myhealth.gov.my/en/tongue-abnormalities/
https://en.wikipedia.org/wiki/Tongue_disease
Коментари към Болест на езика, неуточнена МКБ K14.9