Одоранти
Веществата, които имат възможността да предизвикват мирисни усещания, се наричат одоранти. Обонятелната сетивна система има способността да разграничава огромен брой одоранти - около 2000. Съществуват опити за класифициране на различните мирисни усещания в отделни групи - цветни, плодови, мускусни, тревисти, етерни, гнилостни и други.
Одорантите, съдържащи се във въздуха, който се вдишва, се разтварят в тънкия слой от слуз, произвеждан от Баумановите жлези под обонятелния епител. В слузта се съдържат специфични белтъчни вещества, които се означават като одорант-свързващи протеини. Те притежават способността да концентрират върху себе си одорантните молекули и да ги транспортират до обонятелните рецептори. В основата на усещането за мирис се намира взаимодействието между одоранта и одорантния мембранен рецептор. Отстраняването на обонятелните топчици и на власинките на обонятелните рецептори в експерименти с опитни жаби води до загуба на обонятелния отговор, тъй като се губи възможността на одорантите да взаимодействат с одорантните рецептори.
Рецепторите са способни да разпознават определени химически структури, като най-вероятно разпознаването се базира на съществуването пространствени съответствия между определени участъци в молекулата на одоранта и одорантния мембранен рецептор.
Невъзможността да се разпознават мирисни усещания се нарича аносмия. Състоянието може да бъде генетично детерминирано. Налице е дефект в генетичното кодиране на информацията за една или повече групи одорантни мембранни рецептори.
Източник: nobelprize.org
Свързването на одорантите с рецепторите предизвиква генериране на деполяризационен рецепторен потенциал. Възникналите в обонятелните рецептори акционни потенциали се предават по техните централни израстъци до обонятелната луковица. В обонятелната луковица централните израстъци на обонятелните рецептори навлизат в сложни синаптични образувания, наречени гломерули. При формирането на гломерулите участие взимат и дендритите на големите митрални и четковидни клетки. От аксоните на обонятелните клетки се отделя медиатор - глутамат, който взаимодейства с рецептори върху гломерулните клетки. Аксоните на митралните клетки и аксоните на четковидните клетки формират трактус олфакториус (обонятелния път), чрез който обонятелната информация се предава към по-централно разположените мозъчни структури.
С помощта на електрофизиологични изследвания е доказано, че един одорантен рецептор може да взаимодейства с повече от един одорант. Въпреки това е доказано съществуването на участъци от обонятелния епител, притежаващи чувствителност към точно определен одорант. Така се е стигнало до извода, че даден рецептор може да отговори на няколко стимула, но е максимално чувствителен само към един от тях.
Обонятелната система има отношение и към сексуалната активност. Чрез опити и експерименти е доказано, че при мишки миризмата на женските индивиди води до увеличаване на секрецията на тестостерон при зрелите мъжки индивиди и до нарастване на половите органи при подрастващите. Обонятелните стимули при хората намират своето място при реализиране на сексуалната активност.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УРИАЖ ДЕО РОЛ ОН ПАУЪР 3 50 мл
АРЕОН НЕУТРАЛИЗАТОР НА МИРИЗМИ MOUNTAIN WOTERFALL 300 мл
ХЕПИ ФУУТ ДЕО СПРЕЙ ПРИ ОСТРИ МИРИЗМИ 150 мл
БИОНИКЕ DEFENCE HAIR СУХ ШАМПОАН ЗА ЧУВСТВИТЕЛЕН СКАЛП И МАЗНА КОСА 150 мл
ХЛОРОФРЕШ капсули * 90 NATURE'S WAY
ХАЙТМАН ПЮР ПРЕПАРАТ ПРОТИВ МАЗНИНИ И МИРИЗМИ С АКТИВЕН НАТРОН 350 г
НовБиблиография
https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2004/press.html
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/neuro.03.010.2009/full
http://www.mdpi.com/1424-8220/8/10/6303/htm
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Сетивни системи
- Обонятелна сетивна система
- Сетивни системи
- Как да се справим с неприятната миризма на краката с домашни средства
- Чувствителност към миризми (хиперосмия)
- Обонятелна сетивна система
- Как да си помогнем при загуба на обоняние
- Вкусова сетивна система
- 7 начина, по които да премахнете миризмите от пластмасовите съдове
- 8 начина да отстраним миризмата на цигарен дим от колата си
- Сложете пакетче чай в миришещите обувки
- Физиологични особености на носа
Коментари към Одоранти