Барорецептори
Барорецепторите се намират предимно в стената на големите елестични артерии на системното кръвооращение – аортна дъга и каротидния синус. По естество барорецепторите са стреч рецептори, тоест под влияние на разтягане те се възбуждат.
Барорецепторите са свързани в областта на sinus caroticus с аферентни влакна, образуващи така наречения нерв на Hering, който е клон на n. glossopharyngeus. От arcus aortae започват също нервни влакна, формиращи n. depressor (аортен нерв), който влиза в състава на n. vagus и известен като нерв на Лудвиг и Цион.
Опитно е установено, че промените в артериалното налягане (тоест разтеглянето на аортната или каротидната стена), предизвикват промени в честотата на акционните потенциали, които протичат по споменатите по-горе два нерва. Всяка систола на сърцето се съпътства от увеличен брой на разрядите в депресорния и синусовия нерв.
Изображение: meduniver.com
В условия на покой, аферентните импулси отразяват фоновата активност на барорецепторите, които непрекъснато изпращат информация на вазомоторните центрове за нивото на регулируемата величина. Успоредно с увеличаването на средното налягане нараства и импулсната честота, но само до определен праг, след което броят на импулсите не се изменя.
Касае се за механизъм, основан на пропорционалната регулация (която се осъществява в известни граници). Броят на аферентните импулси зависи не само от стойността на регулируемата величина, но също и от скоростта, с която тя се изменя, тоест от отношението на промененото налягане към времето за промяната. В този случай се включва така наречения диференциално-регулаторен механизъм.
Според проведените изследвания, стреч-рецепторите реагират освен на средното артериално налягане (интегрална регулация), което до голяма степен съответства на напълнеността на артериалната съдова стена, но и на пулсовото налягане. Информацията за напълнеността на съдовата състема се изпраща до по-висшите регулаторни центрове (хипоталамуса).
Барорецепторите не реагират на средно артериално налягане под 8,0 кРа. Импулсната им честота, при трайно увеличено артериално налягане (например 2/3 дни) се възвръща към нормата (процес, който е израз на адаптация).
Заглавно изображение: slideshare.net
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТРИОМЕГА капсули * 60 БОРОЛА
СОЛГАР ПОТАСИУМ ГЛЮКОНАТ таблетки 99 мг * 100
НАТОКИНАЗА капсули * 45 DOCTOR NATURE
БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ ПЕРИЛА капсули * 75
СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN
Безплатна доставка за България!МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН EASY CUFF 22 - 42 см
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Baroreceptor
https://www.datasci.com/solutions/cardiovascular/baroreceptor-sensitivity-(brs)
http://www.cvphysiology.com/Blood%20Pressure/BP012
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на сърдечно-съдовата система
- Регулация на кръвното налягане
- Хирургически дренаж
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Кръвният шоколад Хематоген - полезният десерт от СССР
- Нормални стойности на кръвното налягане според възрастта
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Опасни ли са екстрасистолите?
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
Коментари към Барорецептори