Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Вродени аномалии на костно-мускулната система, некласифицирани другаде Синдром на Ehlers-Danlos

Синдром на Ehlers-Danlos МКБ Q79.6

от 23 май 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Синдром на Ehlers-Danlos МКБ Q79.6 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари
Свързаност

Синдром на Ehlers-Danlos (EDS, Елерс-Данлос) представлява група от наследствени системни заболявания с нарушения на съединителната тъкан, дължащи се на дефект в синтеза на колаген (тип I или III). Колагенът придава здравина на съединителната тъкан.

Синдром на Ehlers-Danlos (EDS, Елерс-Данлос, СЕД) е известен и като:

  • Синдром на Елерс-Данло
  • Синдром на Черногубов-Елерс-Данлос
  • Синдром на Meekrin-Ehlers-Danlos
  • Еластична фибродисплазия
  • Генерализирана еластична фибродисплазия
  • Вродена множествена ставна слабост
  • Хипереластична кожа (Cutis hyperelastica)
  • Несъвършенна десмогенеза на Русаков 

Според англоезични източници се засягат до 1 на 5000 души. Първоначално оценките за разпространението са варирали от 1 на 250 000 до 1 на 500 000 души, но скорошните проучвания са доказали много по-голяма честота. Една от най-засегнатите групи се оказват евреите ашкенази, като мутацията тип VIIc Ehlers-Danlos при тях достига до 1 на 248 души.

Причини за възникване на синдрома са мутации в различни генни локуси. В зависимост от степента на мутацията, проявите на заболяването може да са от незначителни до животозастрашаващи. Мутациите водят до промяна в структурата или количеството на колагена или протеините, взаимодействащи с колагена. Болестта се унаследява по-често автозомно-доминантно и по-рядко автозомно-рецисивно. Засегнатите гени и ензими са: COL1A1, COL1A2, COL3A1, COL5A1, COL5A2, TNXB, ADAMTS2, PLOD1, B4GALT7, DSE и D4ST1/CHST14. Понякога генът не се унаследява в потомството, а възниква спонтанно.

гъвкавост на ръкатаБолестта поразява ставите, кожата и кръвоносните съдове. Основните прояви на EDS от страна на костно-мускулната система са: ставна халтавост, ставна хипермобилност (подвижност, надвишаваща нормалната за съответната става), изключително лесни ставни луксации (изкълчвания) и сублуксации, болест на Osgood-Schlatter, деформация на пръстите на ръцете като “лебедова шия“, плоско стъпало, тясно и високо небце, остеопения (ниска плътност на костите), изключително ранно започнала остеопороза (от 30-годишна възраст), мускулна слабост, засилваща се при студено време, кифоза (гърбица), сколиоза (странично изкривяване на гръбначния стълб), нестабилност на главата поради слабост на сухожилията на гръбначния стълб, болки в мускулите, лесна уморяемост.

Кожата е също засегната, като могат да се появи епикантус (кожна гънка на клепача), лесно да се получат кръвонасядания, трудно зарастващи рани или кожата да е толкова тънка, че да прозира.

От страна на сърдечно-съдовата система се забелязват малки и силно раними кръвоносни съдове, пролапс на митралната клапа, разширени вени, ендокардит, разширяване (аневризма) на възходяща аорта или синдром на ортостатичната тахикардия и тежки аритмии.

Други възможни прояви на синдрома са:

  • Малформация на Арнолд-Киари (поражение на продълговатия и малкия мозък с нарушение на гълтането и силни болки в тила)
  • Болест на Рейно
  • Функционални разстройства на храносмилателната система (гастрит и синдром на раздразненото черво)
  • Кървене или перфорация от стомашно-чревния тракт
  • Невралгия на нервус тригеминус и парестезия на различни нерви
  • При бременност е възможен спонтанен аборт
  • Новородените деца са със слаб мускулен тонус
  • Малките деца прохождат трудно
  • Различни хернии
  • Пролапс на ануса
  • Симптом на Горлин (докосване на езика до носа)
  • Спонтанен пневмоторакс
  • Сънна апнея
  • Нарушена агрегацията на тромбоцитите
  • Късогледство
  • Сини склери
  • Кървене от венците, тежка пародонтоза, множество кариеси
  • Повишен риск от усложнения при хирургични операции

Поради огромното клинично разнообразие на симптоми, класификацията на синдрома на Елерс-Данлос (EDS) е различна в зависимост от ползваните източници, като руско- и англоезичните класификации се отличават значително. Има разлика и в зависимост от времето когато е публикувана дадена класификация. Според рускоезичната литература се счита, че има 10 основни типа, като 6 от тях са с разшифровани хромозомни поражения. Тук ще бъде цитирана и англоезична класификация публикувана през 2017 година. Не за всички форми на синдрома са установени точните генни мутации.

синдрома на Елерс-ДанлосРуската класификация с установени 6 форми на синдрома е:

  • Ставна хипермобилност е форма на EDS, свързана с мутация в гена COL3A1. Има автозомно-доминантно унаследяване и засягане на малки и големи стави. Налице е ставна хипермобилност и често се диагностицира грешно като фибромиалгия. Характерна е ранно настъпващата, до 30-годишна възраст, остеопороза.
  • Класическa форма на EDS - свързана е с мутация в гена COL5A1. Проявява се с хеморагичен синдром, силно разтеглива кожа, формиране на подкожни кисти и доброкачествени кожни тумори (меланообразуващи или епителни).
  • Съдова форма на EDS - дължи се на дефектен ген COL3A1 и засягане на колаген тип III. Дефектът се унаследява автозомно-доминантно. Тази форма е животозастрашаваща, поради възможност от разкъсване на кръвоносни съдове и дифузни вътрешни кръвоизливи. Засегнатите лица рядко преживяват над 50 години.
  • Ахондропластичен тип EDS - форма на синдрома, свързана с дефект на гена COL1A2 и проявяваща се с вродена луксация на тазобедрената става, ранни прояви на артрити, свръхеластична кожа.
  • Дерматоспараксис “Dermatosparaxis“ - форма на синдрома, свързана с дефект на ген ADAMTS2. Характеризира се със свръхранима кожа и трудно заздравяващи рани. При засегнатите лица много рано започват костни и мускулни болки.
  • Кифосколиотична форма на EDS - дължи се на автозомно-доминантно унаследен дефект на ген PLOD1 и недостиг на ензима лизин-хидролаза. Характеризира се със слаб мускулен тонус и обездвижване към 20-30 годишна възраст.

Според наскоро публикувана (2017 година) англоезична класификация, синдромът на Ehlers-Danlos (EDS) се дели на следните типове:

  1. Класическа форма на EDS - налице е изключително еластична (разтеглива), гладка кожа, която е крехка и лесно ранима. Може също да се наблюдават псевдотумори на кожата и кисти, разположени предимно в предмишниците и гърдите). Може да се прояви с мускулна хипотония, миалгия, забавено двигателно развитие и хипермобилност на ставите. 
  2. Съдова форма на EDS - характеризира се с тънка и полупрозрачна кожа, която е изключително крехка и лесно ранима. Артериите и някои органи са склонни към разкъсване. Хората, поразени от този тип EDS, обикновено имат нисък ръст, тънка кожа на скалпа и характерни черти на лицето с големи очи и тънък нос. Съществува хипермобилност на ставите, но обикновено се ограничава до малките стави (пръсти). Други чести аномалии са изкривяване на ходилото и / или разкъсване на мускулите, акрогерия (преждевременно стареене на кожата), ранна проявя на разширени вени, пневмоторакс (колапс на белия дроб) и намалено количество на подкожни мазнини.
  3. Кифосколиозна форма на EDS - свързана е с тежка мускулна хипотония при раждането, забавено двигателно развитие, прогресивна сколиоза още от самото раждане. Засегнатите лица имат крехки артерии, които са склонни към разкъсване, необичайно малки роговици и остеопения (ниска костна плътност). Други чести черти включват "марфаноиден хабитус", който се характеризира с дълги и тънки пръсти и необичайно дълги крайници, хлътнал гръден кош (pectus excavatum) или изпъкнал гръден кош (pectus carinatum).пръсти ЕДС
  4. Артрохалазия - форма на EDS, характеризираща се с тежка ставна хипермобилност и вродена деформация на тазобедрената става. Други чести признаци включват крехка и еластична кожа, мускулна хипотония, кифосколиоза (кифоза и сколиоза) и лека остеопения.
  5. Дерматопраксис (Dermatosparaxis) е форма на EDS, свързана с изключително крехка кожа, водеща до тежки подкожни кръвоизливи, белези и излишна кожа, особено на лицето. Има и синдром на крехката корнея, характеризиращ се с тънка роговица и сини склери. Често се появяват различни по локация хернии.
  6. Подобна на класическата форма на EDS (clEDS) - характеризира се с кожна хиперразтегливост. Кожата е с кадифена текстура и липса на атрофични белези. Налице е генерализирана хипермобилност на ставите с или без повтарящи се луксации (най-често рамо и глезен) и лесно ранима кожа.
  7. Спондилодиспластична форма на EDS (spEDS) - характеризира се с нисък ръст и мускулна хипотония.
  8. Мускулно-контратратурна форма на EDS (mcEDS) - характеризира се с вродени множествени контрактури, характерни морфологични изменения на черепа и кожни признаци с атрофични белези по кожата.
  9. Миопатична форма на EDS (mEDS) - характеризира се с вродена мускулна хипотония и / или мускулна атрофия. Контурът на проксималните стави (ставите на коляното, бедрената кост и лакътя) е нарушен, има и хипермобилност на дисталните стави на глезените, китките, краката и ръцете.
  10. Пародонтална форма на EDS (pEDS) - характеризираща се с тежък и неконтролируем парадонтит с ранно начало (детство или юношество), претибиални плаки. Има и фамилна история на роднини от първа степен, която отговарят на клиничните критерии.
  11. Сърдечно-клапна форма на EDS (cvEDS) - характеризира се с тежки прогресивни сърдечно-клапни проблеми (аортна клапа, митрална клапа), кожни проблеми (свръхразтегливост, атрофични белези, тънка кожа, лесно ранима) и хипермобилност на ставите (генерализирана или ограничена до малките стави).
  12. Хипермобилен EDS - характеризира се главно с хипермобилност на ставите, засягаща както големи, така и малки стави, което може да доведе до повтарящи се сублуксации (частично разместване на ставната цялост). По принцип хората с този тип EDS имат мека, гладка кадифена кожа и хронични болки в мускулите и / или костите.

Диагностицирането на EDS може да бъде направено чрез оценка на медицинската история и клинично наблюдение. Необходимо е извършването на кожна биопсия, доказваща колагенните генни мутации и с нейна помощ могат да се докажат до 95% от случаите. Изследва се и лизилхидроксилаза или оксидазна активност.

В урината се изследва хидроксилизил пиридинолин (hydroxylysyl pryridinoline), той е показателен за синдрома. Изследва се ставната хипермобилност двустранно - на кутретата и палците на ръцете, лакътните и коленните стави.

Ако има множество засегнати индивиди в едно семейство, може да се извърши пренатална диагностика, като се използва генетично изследване. При бременни от семейство с EDS е препоръчително извършване на амниоцентеза - с цел търсене на генетични мутации на плода. При около 30% от засегнатите лица има подкожни кисти, изглеждащи на рентгенова снимка като калцификати (калциеви отлагания в тъканите).

В диференциално-диагностичен план се обсъждат: синдромът на Марфан, генетичното разстройство на съединителната тъкан, синдромът Loeys-Dietz и други.

Синдромът на Ehlers-Danlos често се пропуска като заболяване и не се обсъжда като евентуална диагноза. Една от причините е неговото многообразие от симптоми, водещи до пропуски в диагностиката.

Не съществува радикално лечение на синдрома на Ehlers-Danlos. Лечението е симптоматично в зависимост от конкретните прояви на заболяването и включва: физиотерапия, витамини и конкретно витамин С, кръвоспиращи, преливане на тромбоцитна маса и други. Наложително е да се използват слънцезащитни кремове при засегнатите от синдрома лица, излагащи се често на слънце. Трябва много да се внимава с пациенти, засегнати от синдрома, при хирургични интервенции. Пациентите трябва да избягват тежките физически натоварвания. В тежките случаи е неизбежна инвалидизацията на пациентите и ограничение в продължителноста на живота.

4.6/5 22 оценки

Симптоми и признаци при Синдром на Ehlers-Danlos МКБ Q79.6

  • Ментална ретардация
  • Умора
  • Гърчове
  • Нисък ръст
  • Симптоми на сърцето
  • Мускулна слабост
Всички

Лечение на Синдром на Ehlers-Danlos МКБ Q79.6

  • Генетична консултация
  • Трудова терапия

Библиография

http://meduniver.com/Medical/genetika/sindrom_elersa-danlosa.html
https://ru.wikipedia.org/wiki/Синдром_Элерса_
https://en.wikipedia.org/wiki/EhlersDanlos_syndromes
https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/6322/ehlers-danlos-syndromes
https://radiomed.ru/publications/sindrom-elersa-danlo-sindrom-0
ФЕДЕРАЛЬНЫЕ КЛИНИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ ПО ДИАГНОСТИКЕ И ЛЕЧЕНИЮ СИНДРОМА
ЭЛЕРСА-ДАНЛО

Коментари към Синдром на Ehlers-Danlos МКБ Q79.6

От сайта (3)
Напиши коментар 3 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 13 May 2024 в 10:55

    Пациент

    Статията има нужда от обновяване и съдържа непълна, невярна и неточна информация.

    Здравейте! Благодарим Ви за сигнала! Информацията в статията ще бъде прегледана и актуализирана.

  2. Пациент 
    на 11 May 2024 в 19:24

    Статията има нужда от обновяване и съдържа непълна, невярна и неточна информация.

  3. lekar 
    на 01 October 2017 в 12:31
    Statiata e mnogo dobra.Ima mnogo novosti i nolezna informazia.Blagodoria.

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Мускули
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 140 дни, 14 часа и 43 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1777 дни, 21 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 50 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 17 часа и 2 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 3 часа и 36 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 23 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АЛПЕЦИН ШАМПОАН УБИЕЦ НА ПЪРХОТ 250 мл

ХИ+АЛ ГЕЛ 30 г

ЖАВАЛАТ МАТОЧИНА (ЛИСТ) капсули * 60

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

ГОШ DNA 1 ДЕЗОДОРАНТ РОЛ ОН ЗА ЖЕНИ 75 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДИ ДЖИ ЕЛ УЛТРА (DGL ULTRA) ДЕГЛИЦИРИЗИРАН СЛАДНИК КОРЕН капсули * 90 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:20:23

АУГМЕНТИН таблетки 875 мг / 125 мг * 14 GLAXOSMITHKLINE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:19:51

ИБЕРОГАСТ перорални капки 20 мл BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:10:47

ПОЛИЖИНАКС вагинални глобули * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:07:35

СЕДАТИФ PC таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:06:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival