Пневмоторакс МКБ J93
› Честота
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Пневмоторакс се дефинира като наличие на въздух или газ в плевралната кухина. Обикновено между висцералната и париеталната плевра в плевралното пространство няма въздух. Наличието му по една или друга причина може да наруши оксигенацията или вентилацията. Пневмоторакс води до колапс на белия дроб от засегнатата страна. Ако пневмотораксът е значителен, това може да причини изместване на медиастинума и да компрометира хемодинамичната стабилност. Самият въздух може да навлезе във вътреплевралното пространство чрез комуникация от гръдната стена (травма) или от белодробния паренхим през висцералната плевра.
Повишеното положително налягане в плевралната кухина кара белият дроб да колабира като рязко се нарушават неговите функции. Травматичният пневмоторакс най-често е в резултат от нараняване в гръдната област. Нетравматичният пневмоторакс може да се случи при наличие на хронично респираторно заболяване като ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест).
Дългосрочното въздействие на пневмоторакс може да варира. Ако в плевралното пространство е задържано само малко количество въздух, може да няма допълнителни усложнения. Наличието на голямо количество въздух в плевралната кухина често е животозастрашаващо.
Честота
Пневмоторакс е сравнително често срещано патологично състояние, което може да възникне и като усложнение. За поставянето на диагнозата се използва най-често обзорна рентгенография на гръден кош, при която се визуализира колабирал бял дроб. Именно лесното диагностициране на заболяването го прави лесно за проследяване на неговото разпространение. До 10% от пациентите са асимптоматични, а други с леко протичащо заболяване не търсят медицинска помощ. Травматичен пневмоторакс се среща най-често при хора на възраст 20-30 години, като пикът на заболеваемостта е в началото на 20-те години. Рядко се наблюдава при хора над 40 години. Съобразената по възраст честота е средно 8-18 случая на 100 000 души годишно за мъже и 2-6 случая на 100 000 души годишно за жени. Така съпоставено заболяването е много по-разпространено при мъже, отколкото при жени.
Спонтанен пневмоторакс се среща най-често при по-възрастни пациенти с хронични респираторни заболявания като емфизем, хроничен бронхит или ХОББ. Именно хроничната обструктивна белодробна болест е честа причина за вторичен пневмоторакс, като честотата е средно 26 случая на 100 000 души.
Тютюнопушенето увеличава риска от първичен пневмоторакс. Повишеният риск от пневмоторакс и рецидив изглежда нараства пропорционално с броя на изпушените цигари (пакетогодини).
Причини
Има различни начини за категоризиране на пневмоторакс според причините и начина на въздействие. Един от начините за тяхното разграничаване е както следва:
- Травматичен пневмоторакс
- Нетравматичен пневмоторакс
- Първичен спонтанен пневмоторакс
- Вторичен спонтанен пневмоторакс
Други подтипове с травматични или нетравматични причини са:
- Неусложнен пневмоторакс - когато не са засегнати други органи и няма изместване на медиастинум.
- Тензионен пневмоторакс - при което има изместване на медиастинума.
- Отворен пневмоторакс - когато въздухът навлиза и излиза през отворена рана в гръдния кош.
Травматичен пневмоторакс
Възниква след някакъв вид травма или нараняване на гръдната стена. Може да възникне както при значително нараняване, така и при леко нараняване в областта на гърдите. Травмата може допълнително да увреди други структури и органи, разположени в гръдния кош. Сред най-честите видове наранявания, които могат да причинят травматичен пневмоторакс са:
- ПТП (пътнотранспортно произшествие)
- Фрактура на ребро
- Удар в гърдите по време на контактен спорт
- Прободна рана в областта на гърдите
- Случайно увреждане по време на медицинска процедура като белодробна биопсия или КПР (кардио-пулмонална ресусцитация)
- Гмуркане, летене или пребиваване на голяма надморска височина поради промени в атмосферното налягане
Нетравматичен пневмоторакс
Този вид пневмоторакс се нарича спонтанен, тъй като не е резултат от травма. При първичен пневмоторакс, често няма ясна причина за неговата поява. По-вероятно е да се появи при:
- Тютюнопушачи
- Хора със синдром на Марфан
- Фамилна анамнеза за пневмоторакс
- Астеничен хабитус
- Вторичен пневмоторакс може да се прояви при:
- ХОББ
- Рак на белия дроб
- Фиброзна кистоза
- Астма
- Идиопатична белодробна фиброза
Симптоми
Клиничното протичане на пневмоторакс може да варира в широки граници в зависимост от вида му. При малка част от пациентите заболяването протича безсимптомно, докато при повечето от тях води до животозастрашаващ респираторен дистрес.
Преди спонтанния пневмоторакс пациентите нямат никакви проявени симптоми и оплаквания, докато не навлезе въздух в плевралната кухина. След това заболяването протича остро със следните симптоми:
- Гръдна болка
- Задух
- Цианоза (посиняване на кожата около носа и устните)
- Непродуктивна кашлица
Травматичният пневмоторакс протича остро и със същите симптоми както при спонтанния. Основни определящи фактори за тежестта му са възрастта на пациента и наличието на хронично респираторно заболяване.
Тензионният пневмоторакс протича обикновено с:
- Хипотония (ниско артериално кръвно налягане)
- Хипоксия (намаляване на парциалното налягане на кислород в кръвта)
- Болка в гърдите
- Диспнея
Диагноза
Пневмоторакс е едно от спешните състояния в медицината и като такова се нуждае от спешна медицинска помощ при повечето пациенти. Именно затова трябва да се извършат бърза оценка и поставяне на диагнозата на заболяването. Обикновено симптомите са достатъчно насочващи за характера и тежестта на заболяването, но за окончателно поставяне на диагнозата обикновено се използват следните методи:
- Рентгенография на гръден кош - обзорната рентгенография на гръден кош е първи метод на избор при съмнение за пневмоторакс. Наличието на въздух в плевралното пространство се представя като слаба сянка, като по този начин не се визуализира белодробния паренхим в засегнатата половина.
- Скенер на бял дроб - компютърната томография е също образен метод на избор за изследване при съмнение за пневмоторакс, като тук въздухът в плеврата и колабиралият бял дроб могат да се визуализират по-детайлно.
- Ехографско изследване - рутинно при респираторни заболявания ехография на бял дроб не се използва, но при пневмоторакс методът може да потвърди и то за кратко време дали се касае за това заболяване или не.
- Кръвни газове - поради колабирането на бял дроб от засегнатата страна, препоръчително е при пациенти с пневмоторакс да се изследват кръвните газове.
Диференциална диагноза
В диференциалната диагноза на пневмоторакс влизат следните състояния:
- Аортна дисекация
- Остър коронарен синдром
- Остър перикардит
- Сърдечна недостатъчност
- Инфаркт на миокарда
- Белодробна тромбемболия (БТЕ)
- Фрактура на ребро
Лечение
Лечението на пневмоторакс има за цел да облекчи натиска върху белия дроб и да му позволи отново нормално функциониране. Лечебният план най-общо се определя от:
- Тежестта на заболяването
- Дали се касае за първа поява на пневмоторакс или рецидив
- Причината, която е довела до нахлуването на въздух в плевралната кухина
Травматичният и тензионният пневмоторакс са едни от спешните състояния в медицината, които са животозастрашаващи. При тях е нужна незабавна медицинска помощ и евентуално оперативно лечение.
Ако пневмотораксът е резултат от малко нараняване, той може да заздравее в рамките на няколко дни. Нужна е задължителна консултация с лекар при летене или гмуркане след преживян пневмоторакс.
При проблеми с дишането пациентите обикновено се нуждаят от лечение с кислород. Използването на кислород може също да помогне за ускоряване на реабсорбцията на въздух от плевралното пространство.
Ако увреждането е значително или симптомите са тежки, може да се наложи хирургът да премахне въздуха чрез поставяне на торакален дрен. Аспирацията и поставянето на торакален дрен са процедури, предназначени за отстраняване на излишния въздух от плевралното пространство в гръдния кош. За извършването на тези процедури не се изисква обща анестезия.
Може да се наложи на лекуващия лекар да извърши по-инвазивна процедура, за да види какво се случва в белите дробове, като торакотомия или торакоскопия. Видео-асистираната торакоскопия (VATS) е предпочитаният съвременен метод на избор при такива пациенти, за диагностичен оглед на гръдния кош и оценка на белите дробове.
Усложнения
Пневмоторакс може да доведе до редица усложнения, някои от които могат да бъдат животозастрашаващи. Те включват:
- Дихателна недостатъчност
- Белодробен оток
- Колапс на белите дробове
- Пневмохемоторакс
- Пневмоперикард - когато въздухът навлезе в перикардното пространство
- Пневмоперитонеум - когато въздухът навлезе в коремната кухина
- Бронхопулмонална фистула - патологична комуникация между белите дробове и пространството около тях
Изображения: freepik.com
Видове Пневмоторакс МКБ J93
Симптоми и признаци при Пневмоторакс МКБ J93
Лечение на Пневмоторакс МКБ J93
Изследвания и тестове при Пневмоторакс МКБ J93
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumothorax/symptoms-causes/syc-20350367
https://en.wikipedia.org/wiki/Pneumothorax
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15304-collapsed-lung-pneumothorax
https://emedicine.medscape.com/article/424547-overview
https://www.healthline.com/health/collapsed-lung
Коментари към Пневмоторакс МКБ J93