Друг спонтанен пневмоторакс МКБ J93.1
Пневмотораксът възниква при постъпване на въздух плевралната кухина.
Друг спонтанен пневмоторакс включва първичен и вторичен спонтанен пневмоторакс.
Първичният спонтанен пневмоторакс възниква без наличие на основно заболяване и се дължи на разкъсване на субплеврална була. Среща при пушачи.
Вторичният спонтанен пневмоторакс възниква вследствие на увреждане на белодробния паренхим от различни белодробни заболявания. Протичането при вторичен спонтанен пневмоторакс може да бъде по-тежко, поради придружаващата го симптоматика. Този вид пневмоторакс може да се дължи на хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), кистична фиброза (муковисцидоза), първичен или метастатичен рак на белия дроб, некротизираща пневмония, саркоидоза, туберкулоза, лимфангиолейомиоматоза и други.
Клиничната картина на друг спонтанен пневмоторакс включва задух, кашлица, болка в гърдите, цианоза. Може да има още висока температура и кръвохрак.
Диагнозата се поставя главно чрез образни изследвания като рентгенография на гръден кош и компютърно-аксиална томография (КАТ). По време на физикалния преглед могат да се установят характерните за пневмоторакс белодробни промени, както и такива, характерни за основното заболяване. Прави се и кръвно-газов анализ.
Лечението започва с евакуация на въздушната колекция от плевралната кухина чрез торакоцентеза. Ако след това белия дроб не се разгърне се преминава към оперативно лечение. Необходимо е и лечение на основната причина, довела до появата на пневмоторакс.
Прогнозата на друг спонтанен пневмоторакс като цяло е добра, но при много пациенти заболяването рецидивира.
Симптоми и признаци при Друг спонтанен пневмоторакс МКБ J93.1
- Затруднено дишане
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Болка в гръдната област
- Стягане в областта на гърдите
- Посиняване на кожата
- Лесна уморяемост
Коментари към Друг спонтанен пневмоторакс МКБ J93.1