Тахикардия, неуточнена МКБ R00.0
Тахикардия, неуточнена представлява ускорена сърдечна дейност над 100 удара в минута. Тахикардията е съпътстващ симптом при много заболявания:
- Тиреотоксикоза
- Базедова болест
- Миокарден инфаркт
- Кардиомиопатия
- Белодробна тромбоемболия
- Хипокалиемия
- Аритмия
- Анемия
- Паническа атака
- Прием на кофеин или алкохол
- Сърдечна тампонада
- Аортна стеноза
- Коарктация на аортата
- Хипогликемия и много други.
Основните патофизиологични механизми на тахикардия може да се предизвика при:
- Нарушен автоматизъм
- Възвратно възбуждане — повторно влияние на възбудения импулс към зоната на проводящата система на миокарда.
- Тригерна активност — анормални колебания на мембранния потенциал, последващ една нормална деполяризация.
Синусова тахикардия се заражда в синусовия възел и всеки импулс се предава по проводната система до камерите. Най-честите причини за възникването на тахикардия са физическо обременяване, психическа възбуда, висока температура, повишена функция на щитовидната жлеза, кръвозагуба и др. Сърдечната честота е от порядъка на 100-150 удара в минута. При дразнене на вагуса настъпва постепенно забавяне на сърдечната дейност. При аускултация на сърцето първи и втори тон са нормални.
При предсърдна или нодална тахикардия увеличената сърдечна честота настъпва епизодично или пароксизмално. Нарушението се среща преди всичко при млади хора, при които не се установява органично сърдечно заболяване. Възбуждането на предсърдията е анормално и всеки импулс се провежда към камерите. Сърдечната честота е от порядъка на 160-200 удара в минута. При дразнене на вагуса преустановяването на тахикардията става внезапно, или не се повлиява.
Сърдечните тонове при аускултация са нормални.
При камерна тахикардия ускорената сърдечна дейност произхожда от камерите. По правило това състояние има органичен характер и много често завършва с камерно мъждене и внезапна сърдечна смърт. Камерната честота е от порядъка на 150-200 удара в минута. Тази тахикардия не се влияе от дразненето вагусовия нерв. При аускултация първи и втори тон са раздвоени, като силата на първия тон е различна.
Особен слушай при тахикардия, неуточнена е синдром на Wolf-Parkinson-White характеризиращ се с патологични импулси, последвани с преждевременно активиране на камерите. Анатомично между ляво и дясно предсърдия и съответно лява и дясна камера има допълнителна проводна връзка. Синдромът се наблюдава на всеки 4 от 100 000 раждания. Синдром на Wolf-Parkinson-White се последва от пресинкопни състояния и синкоп.
Особен случай се явява и синдромът на Lown-Ganong-levine. Отново се наблюдава допълнителен път на проводимост и се характеризира с предварително възбуждане на камерите.
Тахикардията може да се последва от пресинкоп или синкоп.
Пресинкопните състояния (преди припадък) се характеризират с:
- Световъртеж
- Замаяност
- Изпотяване
- Гадене
- Повръщане
- главоболие
Синкоп (припадък) от ритъмни нарушения настъпва внезапно, поради нарушения на ударния обем. Съществува реален риск от внезапна сърдечна смърт.
Тахикардия съчетана с изпотяване, бледи и студени крайници може е предвестник и на остри животозастрашаващи състояния — шок.
Лечение на тахикардия, неуточнена е симптоматично овладяване и лечение на основното заболяване.
Симптоми и признаци при Тахикардия, неуточнена МКБ R00.0
- Умора
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Недостиг на въздух
- Виене на свят
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Болка в гръдната област
Коментари към Тахикардия, неуточнена МКБ R00.0