Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Някои състояния, възникващи в перинаталния период Увреждания на плода и новороденото, обусловени от патологични състояния на майката, усложнения на бременността, раждането и родоразрешаването Увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването Увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването

Увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването МКБ P03.8

от 16 май 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването МКБ P03.8 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

В рубриката увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването са включени състояния, засягащи плода и новороденото от различни интервенции. Операциите, които се прилагат и могат да причинят увреждания на плода, са:

  • плодораздробяващи операции;
  • индукция на раждането;
  • аномалии на меките тъкани на родовия канал;
  • усложнения на раждането и родоразширяването.

Плодораздробяващите операции (ембриотомии) са оперативни намеси, целящи намаляване обема на мъртъв плод с цел бързото му раждане без допълнително изтощение на майката.

Показания за плодораздробяващи операции са мъртъв плод в неправилно предлежание или положение, правещо раждането по вагинален път невъзможно без плодораздробяване. По изключение плодораздробяващи операции биват използвани при жив плод, но показанията са изключително прецизирани - несъвместими с живота уродства като хидроецфалия, двойни уродства и други.

Операциите за общо намаляване обема на плода биват:

  • операции за намаляване обема на главата - краниотомия, краниоклазия с тракция;
  • операции за намаляване обема на раменния пояс - клейдотомия;
  • операции за намаляване обема на плода - декапитация, спондилотомия, евисцерация.

При краниотомията главата на плода предварително се фиксира през коремната стена. Aко не е навлезнала в таза, се пробива с перфоратор в областта на достъпна фонтанела или шев на главата, при което изтича мозъчната тъкан, прави се промивка с катетър за останалото количество и израждането на мъртвия плод напредва поради по-лесна конфигурация на черепа.

При липса на ефект се пристъпва към краниоклазия и тракция - перфорираната глава се захваща със специален инструмент - краниокласт, сключените му дръжки се завързват с бинт, който се прекарва през скрипец и се обременява с тежест за постоянно теглене.

Клейдотомията е операция за намаляване обема на раменния пояс, когато е налице голям раменен пояс или тесен изход на таза. Операцията се състои в прерязване на едната ключица, а при необходимост същата процедура се прави и на другата страна, при което обемът намалява с 3-6 см.

Операциите за намаляване обема на трупа се постигат чрез декапитация - отделяне главата от трупа обикновено при тежки форми на напречно сечение, необходимо условие е разкритие поне 6 см за да се достигне шията. При манипулацията се въвежда кука, с която се захваща шията и с теглене и леко завъртане се разчупват гръбначните прешлени на шията и главата се отделя от трупа. Декапитацията може да завърши с ножица, с която се разрязва т меките тъкани. Трупът се ражда като се тегли падналата ръка. При трудност в извличането на главата може да се ползва краниокласт.

Спондилотомията е плодораздробяваща операция след евисцерация, при която гръбначния стълб се прерязва, когато е достъпен при глава разположена настрани или високо от входа. При спондилотомията с помощта на ножица се прерязва гръбначния стълб, после плодът лесно се прегъва и извлича.

Евисцерацията и екзентрацията са оперативни интервенции за силно намаляване обема на коремната кухина и гръдния кош. Предприема се когато на входа на таза лежи корема или гръдния кош на плода. Манипулациите се състоят в предварителната направа на прорези между две ребра или под диафрагмата и с абортни щипци или с ръка се отделят вътрешностите, после плодът се извлича.

Индукция на раждането е медикаментозен метод, целящ стимулиране на раждането - стимулиране на маточните контракции. Методиката се състои в приложението на окситоцинова инфузия. При недостатъчна подготвеност на маточната шийка окситоциновата инфузия се съчетава с приложение на простагландинови препарати с цел ускоряване зреенето на шийка, както и синергично действие с окситоцина - стимулиране на маточните контракции. Индукция на раждането се предприема при преносена бременност, при данни за депресия на плода. Най-честите усложнения, които могат да настъпят са при неправилна дозировка или ранно приложение на окситоциновите препарати. Контракциите могат да станат твърде силни и продължителни, което да доведе до продължителна хипоксия на плода (плодът се снабдява с кислород между контракциите, при твърде дълга контракция или твърде чести силно намалява кислородното снабдяване). При недостатъчна подготвеност на маточната шийка и нисък резултат по т.нар. pelvic score раждането, въпреки маточната стимулация е с по-дълга продължителност - настъпва изтощение, както за майката, така и за плода от продължителния период на хипоксия. При неправилна дозировка на окситоцина има риск от възникване на мощни маточни контракции и фетален дистрес.

Аномалиите на меките тъкани биват:

  • аномалии на химена като тясно хименално отвърстие, химен с два отвора;
  • аномалии на влагалището като стенози, септум разположен надлъжно и опънат върху предлежащата част;
  • ретрофлексия на матката - при ненавременната й корекция в хода на бременността матката остава в малкия таз, затруднява протичането на нормално раждане и налага раждане чрез цезарово сечение.

При еднорога или двурога матка се забелязва повишена честота на спонтанните аборти, родилна слабост, която усложнява хода на раждането и повишен стрес у плода и майката. Като цяло аномалиите на меките тъкани затрудняват периода на изгонването и удължават раждането.

Към усложнения на раждането и родоразрешаването може да отнесем увреждания на плода и новороденото  преждевременно раждане, неуспешна индукция на раждането, нарушения на родовата дейност, удължено раждане, затруднено раждане поради неправилно положение или предлежание на плода, затруднено раждане поради аномалии в таза на майката и други видове затруднено раждане, раждане и родоразрешаване, усложнени с кръвотечение по време на раждането, раждане и родоразрешаване, усложнени с фетален дистрес, раждане и родоразрешаване с усложнения от страна на пъпната връв, разкъсвания на перинеума в хода на раждането и други акушерски травми, послеродово кръвотечение или задържане на плацентата и на ципите без кръвотечение, усложнения от анестезия в хода на раждането и родоразрешаването и други усложнения на раждането и родоразрешаването.

Диагнозата увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването се поставя пренатално след преглед от акушер-гинеколог, а след раждането и след преглед от неонатолог. От всички изследвания най-важни преди раждането и особено при индукция на раждането са провеждането на кардиотокографско изследване като се следят както характеристиките на маточните контракции така и състоянието на плода като се провеждат стрес-тест и нон-стрес тест. След раждането се прави оценка състоянието на плода по скалата Апгар, при риск за новороденото то се настанява в реанимационно отделение, където състоянието се следи активно. През целия кърмачески период детето трябва да бъде активно следено за възможни късни усложнения.

Диференциална диагноза се прави предимно с вродени аномалии, други причини като усложнения, свързани с плацентата, пъпната връв и околоплодните обвивки, въздействия на вредни вещества, преминали чрез плацентата или майчиното мляко, увреждания на плода и новороденото от състояния на майката, които могат да не са свързани с настоящата бременност и други.

Лечението се състои в корекция на дихателните нарушения, нарушенията в сърдечно-съдовата система, при данни за мозъчен оток или повишено вътречерепно налягане провеждане на адекватната им терапия.

Профилактиката на увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването се състои в навременна диагностика на неправилните предлежания и трудности от страна на родовите пътища, затрудняващи или правещи невъзможно вагиналното раждане и аномалии на плода, затрудняващи раждането с цел избягване на плодораздробяващи операции. В днешно време рядко се прилагат плодораздробяващи операции подари добре развитата система на ранна диагностика и наблюдение на бремнната и плода.

Приложението на окситоцинови и простагландинови препарати трябва да бъде стриктно индицирано и строго наблюдавано. При неспешни ситуации се предпочита да се прибягва към медикаментозно стимулиране на раждането след неуспех на методи като амниотомия и други.

Аномалиите на меките тъкани на родовите пътища следва да бъдат диагностицирани в ранните срокове на бременността и при възможност да бъде направена своевременна корекция или при липсата на възможност за такава бременната и плода да бъдат наблюдавани по-често от утвърдените срокове за провеждане на женска консултация.

Усложненията на раждането често не могат да бъдат предвидени, но ежемесечното посещение на преглед при акушер-гинеколог по време на бременността намалява вероятността от възникването им.

4.0/5 3 оценки

Коментари към Увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването МКБ P03.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването МКБ P03.8
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 04:57
    Коментирайте "Увреждания на плода и новороденото от други усложнения на раждането и родоразрешаването МКБ P03.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как живеят хората с увреждания в България?

преди 1994 дни, 17 часа и 13 мин.

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2068 дни, 16 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 56 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 57 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 58 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 1 час и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival