Затруднено раждане поради неправилно положение или предлежание на плода МКБ O64
Нормално бременността продължава 280 дни, 10 лунарни месеца или 40 гестационни седмици.
Определянето на деня на раждане или термина, се изчислява по формулата на Негеле = първия ден на последната менструация – 3 месеца + 7 дни.
Нормално физиологичното положение на плода в матката се характеризира с това, че главата е флектирана така, че брадичката опира до гръдния кош.
Гръбначният стълб е извит дъгообразно с изпъкналост назад.
Краката са свити в тазобедрените и коленни стави и са допрени плътно до корема на плода.
Ръцете са кръстосани, свити в лакътните стави и допрени до гръдния кош.
Патологичните предлежания са дефлексионни главични предлежания, при които главичката на плода не е флектирана и не опира гръдния кош, а е в различна степен дефлектирана назад. Друго често срещано патологично предлежание е седалищното. Характерно за това раждане е, че най-голямата част на плода – главата се ражда последна.
Друга разновидност на патологични предлежания са напречните и косите предлежания. Нормалното предлежание е надлъжното, т.е. оста на плода и оста на матката съвпадат т.е са успоредни.
При косите предлежания плода е разположен така, че оста му сключва с оста на матката остър ъгъл. При напречните оста на плода е разположена перпендикулярно на оста на матката.
Към затруднено раждане поради неправилно положение и предлежание на плода принадлежат:
- Затруднено раждане поради непълна ротация на главата на плода.
- Затруднено раждане поради седалищно предлежание.
- Затруднено раждане поради лицево предлежание.
- Затруднено раждане поради челно предлежание.
- Затруднено раждане поради раменно предлежание.
- Затруднено раждане поради комбинирано предлежание.
- Затруднено раждане поради друго неправилно положение и предлежание на плода.
Причините за възникване на неправилни патологични предлежания са много. По-важните от тях: едър плод, многоплодна бременност, къса или дълга пъпна връв, многоводие, многораждания (поради разтягането на коремната стена и матката), ретардиран плод, тумори на плода, малформации, тесни тазове, пелвеофетална диспропорция, хидроцефалия, маточни тумори.
Главичните предлежания са в 96% от всички раждания, докато неправилните главични предлежания се срещат сравнително рядко – дълбоко право задно тилно в около 1% от случаите. Честотата на седалищното предлежание е около 3.5%.
Патогенезата на затруднено раждане поради неправилно положение или предлежание на плода е специфична.
Най-често срещано и най-физиологично е тилното предлежание първа позиция преден вид – т.е. гърба на плода е обърнат наляво и нагоре, а предлежащата му част е тилът.
Патологичните положения на главата при дълбоко право задно тилно, дълбоко напречно положение, високо право положение на главата, индиферентни положения на плода – предно черепно, челно, лицево.
За установяването на отклонение в положението и предлежанието на плода най-голямо и съществено значение имат вагиналния преглед и ултразвуковото изследване.
Коментари към Затруднено раждане поради неправилно положение или предлежание на плода МКБ O64