Затруднено раждане поради раменно предлежание МКБ O64.4
Затруднено раждане поради раменно предлежание представлява сериозно усложнение в акушерството.
До раменно предлежание се достига в случаите, когато плодът е разположен напречно или косо и има активна родова дейност.
Честотата на косо и напречно положение е около 1:200 раждания.
Съществуват множество причини поради, които надлъжната ос на плода не съвпада с надлъжната ос на матката, като по важните от тях са многоплодна бременност, преразтягане на предна коремна стена при многораждали, тесен таз, аномалии на плода, аномалии на матката, аномалии в положението на плацентата, прекомерно увиване на пъпната връв и други.
Всеки акушер трябва да се знае, че нормално, доносено дете в напречно или косо положение не може да се роди per vias naturalis.
Затруднено раждане поради раменно предлежание се характеризира с това, че поради липса на предлежаща част не се сформират пръстен на съприкосновението и преден мехур.
Дразненето на цервикалните ганглии е слаби, поради което маточните контракции са слаби, редки и неефективни, вследствие на което разширението на маточната шийка става много бавно.
Поради липса на пръстен на съприкосновението при всяка контракция все повече води преминават към долния полюс на мехура, поради което често се наблюдава неговата преждевременна руптура с възможно усложнение пролабиране на пъпна връв или ръка. При нарушаване на целостта на околоплодните мембрани, почти цялото количество околоплодна вода изтича.
След засилването на родовата дейност при наличие на руптура на мембраните, матката започва да се контрахира все по силно, при което надлъжната ос на плода започва да се прегъва, главата се приближава към седалището, и рамото, което се намира в близост на таза се поставя в него. По този начин се стига до раменно предлежание. С всяка следваща силна контракция рамото все повече бива втикано в кухината на таза, без главата и тялото да го последват. Така се достига до запуснато напречно положение, при което има реална опасност от руптура на матката.
Спонтанно раждане може да се осъществи само при много малки, мацерирани плодове, които успяват да бъдат изхвърлени от маточната кухина от маточните контракции посредством специфични прегъвания в определени области от тялото.
За поставянето на диагнозата косо и напречно положение на плода основно значение имат анамнестичните данни иобективното изследване (прийоми на Leopold), ехографията, вагинално изследване палпират се рамо или дребни части.
При започване на родова дейност и налично пукване на околоплодния мехур е необходимо да се предприемат спешни мерки. В противен случай има реална опасност да се стигне до така нереченето запуснато напречно положение.
Коментари към Затруднено раждане поради раменно предлежание МКБ O64.4