Затруднено раждане поради друго неправилно положение и предлежание на плода МКБ O64.8
Затруднено раждане поради друго неправилно положение и предлежание на плода включва раждане при дълбоко право задно тилно предлежание.
При дълбоко право задно тилно предлежание, главата на плода е спусната в най-ниските отдели на родилния канал, дълбоко в тазовото дъно.
Това положение се среща относително рядко.
При това предлежание тила на плода е насочен към сакрума.
Спускайки се дълбоко в малкия таз, при ротация тила на плода се обръща не напред към симфиза (както е нормалното), а отива назад към опашната кост.
В резуталтат главата на плода преминава от максимална флексия (брадичка е опряна към гърдите на плода) в максимална дефексия (главата се извива назад към гръбначния стълб ), при което под симфизата се раждат последователно челото, лицето и брадичката на плода.
Затруднено раждане поради друго неправилно положение и предлежание на плода се характеризира с това, че периода на изгонване при това предлежание е по-дълъг –около 2 часа.
Разкъсванията на влагалището и перинеума са по-обширни. Главата на плода е подложена на голям натиск при раждане, поради това честотата на уврежанията на главния мозък е по-висока.
Палпаторното установяване на предлежанието на плода се извършва с помощта на прийомите на Леополд. Инструменталните методи за установяване на положението на плода са предимно с ултразвук.
Раждането при дълбоко право задно тилно предлежание най-често завършва спонтанно, макар и по-продължително. Поведението е очаквателно.
Коментари към Затруднено раждане поради друго неправилно положение и предлежание на плода МКБ O64.8