Затруднено раждане поради седалищно предлежание МКБ O64.1
Затруднено раждане поради седалищно предлежание се среща сравнително рядко, но може да доведе до увреждане на здравето, както на плода, така и на майката.
Седалищното предлежание се среща около 3-4 % от случаите с едноплодна бременност.
Причини за установяването на седалищното предлежание могат да бъдат недоност,прекомерно разтягане на предна коремна стена, хидрамнион, многоплодна бременност, аномалии на плода, аномалии на матката, като нерядко причината не се установява.
За поставянето на диагнозата седалищно предлежание основно значение имат прийомите на Leopold, вагиналното изследване, ехографията.
Понякога процеса на раждане може да бъде значително затруднен при наличие на плод в седалищно предлежание.
За разлика при раждането на плод в главично предлежание, при което след раждането на главата останалата част от тялото се ражда сравнително лесно, то при плод в седалищно предлежание, най-голямата част на плода главата се ражда последна от, където може да възникне затруднено раждане поради седалищно предлежание.
Спускането и навлизането на седалището в таза става по-бавно в сравнение с главично предлежание. Седалището е значително по-меко от главата плода и оказва по слаб дилатиращ ефект над шийката, в по-малка степен дразни нервните рецептори, което предизвиква и по-слаби маточни контракции.
Обикновено при раждане в седалищно предлежание плода се ражда така, че гърбът му е обърнат напред към симфизата, а над перинеума се раждат брадичката, носът, челото и теменната област на плода.
Затруднено раждане поради седалищно предлежание може да се наблюдава, когато гърбът на плода не се завърти напред към симфизата, а назад към сакрума, при което под симфизата се раждат брадичката и лицето на плода, като при тези случаи може да се стигне до увисване на роденото тяло на плода. При този случаи може да се наблюдава задържане на брадичката на плода от горния край на симфизата.
Друга причина за затруднено раждане поради седалищно предлежание могат да бъдат крачетата при чисто седалищно предлежание, които значително могат да затруднят страничната флексия на тялото, поради което раждането да се забави и значително да се увеличи периода на изгонване.
При раждане на плод в седалищно предлежание, трябва да се има предвид, че след раждането на тялото на плода до областта на пъпа, главата на плода започва да навлиза в костния родилен път, като при пълното навлизане на главата в таза, започва притискането на пъпната връв между таза и главата на плода, при което кръвотока към плода се редуцира значително и има реална опасност от хипоксия с опасност за живота на плода. Главата на плода трябва максимално бързо и атравматично да излезе от родовите пътища като при това има реална опасност от вътремозъчно увреждане, особено при неправилно манипулиране на тялото на плода.
Затруднено раждане поради седалищно предлежание може да се дължи на едно от сериозните усложнения, които могат да настъпят в хода на раждането - заметнати ръце.
Това усложнение се характеризира с това, че по време на предвижването на тялото на плода едната или и двете ръце могат да променят характерното си положение и да се поставят така, че да повдигнати нагоре покрай лицето на плода.
Причините за това усложнение могат да бъдат неправилно манипулиране с тялото на плода, прекомерен натиск или теглене и други.
При установяването на това усложнение, трябва да се има предвид, че при нормален доносен плод раждането при заметнати ръце е невъзможно.
Коментари към Затруднено раждане поради седалищно предлежание МКБ O64.1