Преждевременно (преди термина) раждане МКБ O60
Според българския медицински стандарт по акушерство и гинекология като предтерминно се смята всяко раждане, при което се ражда жизнеспособен плод с маса при раждането до 2500 грама и/или гестационна възраст по-малко от 37 навършени гестационни седмици (г.с.).
Според Наредба за утвърждаване на медицински стандарт "Акушерство и гинекология" (№32 от 30.12.2008 г.), издадена от Министерството на здравеопазването "потенциална жизнеспособност" е теоретична способност на плода да води извънутробен живот. Плодът се определя като потенциално жизнеспособен, ако отговаря на следните критерии:
- телесна маса при раждането 600 и повече грама и/или гестационна възраст 22 и повече г.с. - независимо дали плодът е роден жив или мъртъв;
- телесна маса при раждането под 600 грама и/или гестационна възраст под 22 г.с. - при условие, че плодът е роден жив и е живял поне 3 денонощия.
В зависимост от телесната маса се различават четири степени на недоносеност:
- I-ва степен с телесна маса от 2500-2001 грама.
- II-ра степен с телесна маса от 2000-1501 грама.
- III-та степен с телесна маса от 1500-1001 грама.
- IV-та степен с телесна маса под 1000 грама.
Причините за преждевременно (преди термина) раждане могат да бъдат различни и многобройни. Нерядко причината за преждевременно раждане не се установява.
Социално-икономически причини:
- Майки под 17- и над 35-годишна възраст.
- Ръст под 152 см.
- Предшестващи предтерминни раждания.
- Тютюнопушене, алкохолизъм и наркомания.
- Наднормена или много ниска телесна маса.
- Вредни условия на труд.
Акушеро-гинекологична патология:
- Маточни аномалии и заболявания (седловидна, двурога матка, миома, маточни синехии).
- Цервикални увреждания и аномалии – травма, инсуфициенция, конизация на маточната шийка.
- Патология на плацентата - преждевременно отлепване на плацентата и предлежаща плацента.
- Многоводие (полихидрамнион) - увеличено количество околоплодна течност.
- Многоплодна бременност.
- Инциденти с пъпната връв.
Патология, засягаща плода:
- Вродени аномалии на плода.
- Вътреутробна ретардация на плода.
- Rh-изоимунизация.
Майчина заболяемост:
- Анемия.
- Магнезиев дефицит.
- Вирусни и инфекциозни заболявания.
- Диабет.
- Сърдечно-съдови заболявания.
- Прееклампсия и еклампсия.
- Тежки заболявания на дихателната система и други.
Патогенезата на преждевременно (преди термина) раждане е специфична. Установено е, че по време на бременност в околоплодните обвивки и децидуата има множество простагландинови прекурсури, които представляват мембранни фосфолипиди. Под влияние на различни фактори става освобождаване на фосфолипаза А2 от мембранните лизозоми, а тя превръща мембранните фосфолипиди в арахидонова киселина, която представлява простагландинов прекурсор. Простагландините оказват своето действие, като увеличават интрацелуларните калциеви йони и предизвикват маточни контракции, а също така водят до узряване на маточната шийка.
Клиничната картина при преждевременно раждане е характерна.
Най-често преждевременното раждане се характеризира с наличие на една и повече маточни контракции в интервал от 10 минути, съчетани с характерни болки, локализирани в ниско в корема и кръста. Вследствие на описаните маточни контракции и болки настъпва промяна в цервикалния статус.
При около 20% от случаите изтичането на околоплодните води е първата проява на преждевременното раждане. Когато е нарушена целостта на околоплодния мехур, няма връщане назад и раждането трябва да завърши.
За диагнозата на това състояние основно значение имат анамнезата, клиничната картина, вагиналния преглед, специфични тестове за определяне целостта на околоплодния мехур (Amniotest и проба с Brom-Thymol).
Лечението при преждевременно раждане се определя в зависимост от срока на бременността, вагиналния статус и запазена ли е целостта на околоплодните ципи.
При заплашващо предтерминнно раждане се прилага магнезиева токолиза. Магнезият действа като калциев антагонист и намалява нивата на интрацелуларния калций. За токолиза се прилагат 2 ампули магнезиев сулфат в една банка 0,9% NaCl 500 мл. с дебит 16-18 к/мин, като трябва да се следи за признаци на магнезиева интоксикация.
Партусистеновата токолиза също има огромно значение при заплашващо предтерминно раждане. Прилагат се ампули Гинипрал в една банка 0,9% NaCl 500 мл, като за предотвратяване на страничните ефекти се използват Изокор или Беталок.
Простагландиновите антагонисти и най-вече Индометацин се прилагат като супозитории по схема за няколко дни и също имат ефект при преждевременно раждане. Трябва много да се внимава за страничните ефекти, които могат да се проявят при плода.
Употребата на калциевия антагонист Нифедипин също има доказано действие при преждевременно раждане. Медикаментът се прилага по строго определена схема.
Спазмолитиците имат доказан ефект при преждевременно раждане - прилагат се Но-шпа 3x1 amp i.m. и Папаверин 3x2 amp i.m.
Когато има нарушена цялост на околоплодните ципи в срок, в който плодът е жизнеспособен, освен токолизата, трябва да се направи кортикостероидна профилактика за респираторен дистрес синдром, антибиотична профилактика за инфекции, проследяване на стойностите на левкоцитите и CRP.
Симптоми и признаци при Преждевременно (преди термина) раждане МКБ O60
- Продължително анормално вагинално течение
- Тъпа болка в областта на таза
- Недоразвити бели дробове при деца
- Пет или повече мускулни съкращения в рамките на един час
- Воднист секрет от влагалището
- Спазми подобни на менструални болки
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ПАРТОШУЪР ТЕСТ ЗА ПРЕЖДЕВРЕМЕННО РАЖДАНЕ
ФРИЗОЛАК ПРЕМАТЮР 400 г
УТРОГЕСТАН капсули 100 мг * 30 БЕСТА МЕД
ГИНИПРАЛ ампули 10 мкг / 2 мл * 5
МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 50 WORWAG PHARMA
Библиография
http://www.mh.government.bg/media/filer_public/c5/71/c571cbb3-b720-4c99-aa35-2f077de2f19b/meditsinski-standart_akusherstvo-genekologiya.pdf
Коментари към Преждевременно (преди термина) раждане МКБ O60