Увреждания на плода и новороденото от усложнения, свързани с плацентата, пъпната връв и околоплодните обвивки МКБ P02

В рубриката увреждания на плода и новороденото от усложнения, свързани с плацентата, пъпната връв и околоплодните обвивки са включени заболявания с основна патогенетична характеристика нарушения засягащи придатъците на плода.
В тази категория са включени следните групи заболявания:
- Увреждания на плода и новороденото от предлежаща плацента мкб P02.0
- Увреждания на плода и новороденото от други усложнения, свързани с отлепване на плацентата и кръвоизлив мкб P02.1
- Увреждания на плода и новороденото от неуточнени и други морфологични и функционални аномалии на плацентата мкб P02.2
- Увреждания на плода и новороденото от синдром на плацентарна трансфузия мкб P02.3
- Увреждания на плода и новороденото от пролабирала пъпна връв мкб P02.4
- Увреждания на плода и новороденото от друг вид компресия на пъпната връв мкб P02.5
- Увреждания на плода и новороденото от други и неуточнени състояния на пъпната връв мкб P02.6
- Увреждания на плода и новороденото от хорионамнионит мкб P02.7
- Увреждания на плода и новороденото от други аномалии на хориона и амниона мкб P02.8
- Увреждания на плода и новороденото от неуточнени аномалии на хориона и амниона мкб P02.9
Най-често се касае за анатомични аномалии, патологични процеси, травми, инфекции и други. Усложненията, които могат да настъпят са прекъсване на бременността или различни по тежест вродени малформации и депресивни състояния у плода и новороденото. Като цяло бременността протича патологично, раждането е затруднено, има трудности и в протичането на следродилния период при майката и новороденото.
При нормално развиваща се бременност плацентата има кръгла или овална форма, диаметър близо 20 см, тегло близо 500 гр. С термина предлежаща плацента или плацента превия (placenta praevia) се описва състояние, при което плацентата не се прикрепва на нормалното си място - за стената на матката, а стои по-ниско като по-голяма част или цялата плацента е разположена в областта на истмус утери, има намалена васкуларизация (по-малко хранещи съдове) на плацентата откъдето самата плацента е с по-малки размери. Клиниката се характеризира с кръвотечение през втората половина на бременността обикновено несъпроводени с болка. Нарушенията, които могат да настъпят у плода са свързани предимно с неправилни положения на плода, пролабс на пъпна връв, интраутеринна смърт на плода, остра кръвозагуба, депресивно състояние на плода. Плацента превия е сериозно състояние у родилката и налага адекватни акушерски грижи - изясняване на причината за всяко настъпило кървене през бременността, навременна диагностика на аномалии в прикрепването и структурата на плацентата чрез ехография, редовно наблюдение на родилката и плода, хоспитализация, при нужда ранно родоразрешение преди термина в интерес на майката или плода.
Отлепването на плацентата от задната маточна стена преди раждането на плода е сериозно усложнение като най-честите причини за възникването на това състояние са инвазивни хирургични процедури, остри кръвоизливи, преждевременно отделяне на плацентата и други. Най-често състоянието е свързано с интраутеринна смърт на плода или тежка степен на недоносеност на плода.
При други аномалии на плацентата като плацентарна дисфункция, плацентарния инфаркт и плацентарната недостатъчност има нарушена функция на плацентата - доставка на нутриативни елементи на плода, бариерна функция, поради което състоянията които могат да възникнат у плода са хипотрофия на плода, недоносеност, асфиксия на новороденото и други.
С термина плацентарна трансфузия се описват състояния на трансплацентарна трансфузия - фето-фетална при многоплодна бременност, добавъчна плацента и други патологични състояния. Налице е намален кръвоток към нормалната плацента при добавъчната, или изхранване на единия плод за сметка на другия. При плода се наблюдава асфиксия, анемия, пролонгиран иктер, органомегалия при раждането - вследствие опит за компенасция на намаления кръвоток.
Пролабса на пъпна връв е сериозно усложнение, в зависимост срока, в който е настъпил последствията за плода са интраутеринна смърт, тежки увреждания. Състоянията, които предразполагат към изпадане на пъпна връв са неправилни положения на плода, тесен таз, аномалии в прикрепването на плацентата. Основен патогенетичен механизъм на настъпилите нарушения са притискане на пъпните кръвоносни съдове с последваща остра хипоксия на плода при раждането на плода.
Друг вид компресия на пъпната връв са възлите и увиване на пъпната връв. Лъжливите възли са завъртания на пъпните съдове във вартоновата пихтия с различна големина. Истинските възли се образуват при дълга пъпна връв и движения на плода с преминаването му през бримки на пъпната връв. Затягането на истински възел около врата на плода по време на раждането е често животозастрашаващо усложнения - асфиксия на плода. Вътреутробно при увиване на възли около крайниците е възможно формиране на бразди до ампутация на крайници.
Други и неуточнени състояния на пъпната връв са късата пъпна връв и ваза превия (vasa praevia). Къса пъпна връв е състояние, при което пъпната връв е с дължина под 30 см при плацента разположена на фундуса на матката и ли пъпна връв под 20 см ако плацентата е разположена по-ниско. Различават се също относителна и абсолютно къса пъпна връв - при относително късата има увиване на пъпната връв около тялото на плода поради засилени движения на плода, при абсолютната има намалена дължина на плацентата. Усложненията, които могат да настъпят са асфиксия на плода поради нарушена трофика, ампутация на крайници, смърт на плода.
Хорионамнионитът представлява възпаление на околоплодните обвивки и включва амнионит, мембранит, плацентит. Усложненията у плода са предимно свързани с развитие на вътреутробна инфекция и нарушена трофика. Други аномалии на хориона и амниона са олиго- и хидрамниона (маловодие или твърде голямо количество околоплодни води).
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от усложнения, свързани с плацентата, пъпната връв и околоплодните обвивки МКБ P02