Увреждания на плода и новороденото от друг вид компресия на пъпната връв МКБ P02.5
В рубриката увреждания на плода и новороденото от друг вид компресия на пъпната връв се включват състояния, засягащи бебето причинени от:
- пъпна връв завита и стегната около врата му;
- възел на пъпната връв;
- заплитане на пъпната връв.
Нормално пъпната връв е с дължина 50-60 см и централно прикрепена спрямо плацентата с три съда - две артерии и една вена, заобиколени от вартонова пихтия.
Аномалиите, които засягат пъпната връв, биват:
- аномалии в дължината - къса и дълга пъпна връв;
- аномалии в инсерцията;
- други аномалии на пъпната връв - аномалии на съдовете, възли.
Дълга пъпна връв се наблюдава при размери на пъпната връв над 60 см, има данни дори за дължина 3 метра. Дългата пъпна връв създава предпоставка за завиването й около тялото и формиране на истински възли. Завиването на пъпна връв около врата може да създаде усложнения, както интранатално, така и по време на раждането. При продължителното й затягане около врата плода изпада в хронична хипоксия, а при силно затягане по време на раждането, когато бебето се спуска в родилните пътища раждането се протрахира и може да се стигне до остра хипоксия и смърт на плода.
Възлите на пъпната връв биват истински и фалшиви. Истински възли се образуват при движение на плода и преминаването му през бримка на пъпната връв. Това става още през ранна бременност, когато околоплодната течност е с относително голям обем, плодът е по-подвижен и може да се провре през гънки на пъпната връв. Затягането на истински възел по време на бременността е рядко явление, но по време на раждането, когато плодът се спуска в родилния път и опъва пъпната връв, възелът се затяга, нарушава се кръвотока на пъпните съдове и се стига до остра хипоксия на плода, в тежки случаи дори до смърт.
Лъжливите възли са завивания на пъпните съдове във вартоновата пихия с различна големина. Сегментът от пъпната връв с лъжлив възел е по-податлив на натиск и може да се разкъса при бързо протичащи или оперативни раждания, плодът може да загине от остра кръвозагуба. В тези завивания от съдове могат да се образуват тромби, които да нарушат фетоплацентарното кръвообращение, да се разкъсат варикозно променени съдове или да се формират хематоми на вартоновата пихтия, които да притиснат останалите съдове на пъпната връв и да доведат до асфиксия на плода.
Диференциална диагноза се прави с други състояния, които могат да доведат до асфиксия на плода и вродени аномалии.
Диагнозата на увреждания на плода и новороденото от друг вид компресия на пъпната връв следва да се постави рано, още преди настъпилите усложнения. Важно е редовното посещение на бременната при акушер-гинеколог и ултрасонографско изследване, както показателите за растеж на плода, така и дължина на пъпна връв, морфология на плацентата.
Лечението на тези състояния се състои в поддържане на адекватна оксигенация и поддържане на алкално-киселинното равновесие. При данни за налични възли или примка около плода следва да се обсъди възможността за ранно родоразрешение при подлежащ риск за плода.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от друг вид компресия на пъпната връв МКБ P02.5