Увреждания на плода и новороденото от други и неуточнени състояния на пъпната връв МКБ P02.6
В рубриката увреждания на плода и новороденото от други и неуточнени състояния на пъпната връв се включват състояния, възникнали у плода и новороденото причинени от къса пъпна връв или ваза превия (vasa praevia).
Нормално пъпната връв бива с дължина 50-60 см, прикрепена централно към плацентата. Аномалиите на пъпната връв биват:
Аномалии в прикрепването на пъпната връв
- странично (insertio lateralis);
- относително централно (insertio centralis);
- на ръба на плацентата (insertio marginalis);
- за околоплодните ципи (insertio vilamentosa).
При първите три аномалии на плацентата обикновено няма манифестна клиника по време на бременността. Дефектът се регистрира най-често случайно чрез ехографско изследване.
При ципестото прикрепяне (insertio vilamentosa) залавянето на пъпните съдове е на различно разстояние от ръба на плацентата и липсват достатъчно анастомози, което нарушава храненето на плода. Налице са данни за интранатално изоставане на плода, а в тежки случаи и до смърт. При раждането поради притискане на предлежащите съдове от предлежащата част на плода може да настъпи асфиксия на новороденото.
С терминът ваза превия (vasa praevia) се описва разположение на съдовете на околоплодните ципи към вътрешния отвор на цервикалния канал. Състоянието е опасно за плода поради това, че при разкъсване на съдовете след пукване на околоплодния мехур, има загуба на фетална кръв. При обилна кръвозагуба усложненията са продължителна анемия у новороденото, а в тежки случаи и до смърт на плода.
Аномалиите в дължината на пъпната връв включват къса пъпна връв. Тя е с дължината близо 30-35 см при плацента разположена на фундуса на мaтката или под 20 см при ниско разположена плацента. Различава се абсолютно къса пъпна връв - при размери под долната граница. Относително къса пъпна връв - дължината на пъпната връв е нормална, но има скъсяване поради увиването й около крайниците, тялото или около врата. По-често срещано отклонение е относително късата пъпна връв. Предизвиква се от усилени движения на плода.
Усложненията, които настъпват за плода са отново нарушено хранене и интранатално изоставане на плода. Сериозно усложнение е преждевременното отлепване на плацентата или скъсване на пъпната връв, което води до преждевременно раждане на плода или в тежки случаи до аборт или мъртво раждане. При увиване на пъпната връв около плода с естествено раждане може да се стигне до задушаване на плода поради дву- или трикратно увиване около врата на бебето. При увиване на пъпната връв около крайниците на плода най-често след раждане се забелязват бразди, а в тежки случаи и ампутации на крайници.
Диагнозата на увреждания на плода и новороденото от други и неуточнени състояния на пъпната връв пренатално се поставя след преглед от акушер-гинеколог и ехографско изследване за разположението на пъпната връв, съдовете, плацентата и положение на плода. След раждането е достатъчен преглед от неонатолог като при нужда следва да се назначат допълнителни изследвания.
Усилията следва да бъдат насочени предимно към превенцията. При данни за увита около врата или друга част на тялото пъпна връв раждането следва да се извърши по възможно най-атравматичния за плода начин - най-често чрез цезарово сечение. При данни за депресивно състояние у плода следва да се подходи с интензивни грижи за новороденото.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от други и неуточнени състояния на пъпната връв МКБ P02.6