Затруднено раждане поради аномалии в таза на майката МКБ O65
Затруднено раждане поради аномалии в тза на майката се среща сравнително често.
Аномалиите на таза на родилката могат да окажат сериозно влияние върху родилния процес.
Анатомични изменения на таза на родилката, които възпрепятстват нормалното раждане се наричат анатомични дистокии.
Към затруднено раждане поради аномалии в таза на майката принадлежат:
- Затруднено раждане поради деформиран таз.
- Затруднено раждане поради общо стеснен таз.
- Затруднено раждане поради стеснение на входа на таза.
- Затруднено раждане поради стеснение на изхода и средната една трета на таза.
- Затруднено раждане поради пелвеофетална диспропорция.
- Затруднено раждане поради аномалии в тазовите органи на на майката.
- Затруднено раждане поради аномалии в таза на майката.
Съществуват различни класификации за видовете тазове при жената. Според една от тях основните видове тазове са:
- Гинекоиден – наблюдава се в 50% от случаите, типичния женски таз. Входът му е с кръгла форма, таза е плитък.
- Антропоиден – таз характерен за маймуните. Среща се в 25% от жените. Входът на таза е овален, с повишен преднозаден размер и намаляване на напречния. Този вид таз е характерен за жени с по-масивна структура на тялото.
- Андроиден или мъжки таз – среща се в 20% от жените. Входът му е с триъгълна форма. Тазът е по-дълбок. Спускането на главата на плода при този таз става по-бавно. Често е наличие първична или вторична родилна слабост при този вид таз.
- Платипелоиден таз - или това е плосък таз. Среща се рядко. Има скъсяване на преднозадните диаметри във всички нива.
Различни заболявания могат да деформират таза на жената.
Такива могат да бъдат рахит, ендокринни заболявания – андреногенитален синдром, кифосколиоза, неправилна походка (куцане), парализа и пареза на долните крайници, остеомиелит, детски паралич, тавми, вродена луксация на тазобедрената става, коксит, гоноартроза, болест на Бехтерев, обезкалцяване на костите – халистерезис. Някои тумори на костния таз могат да доведат до затруднено раждане – остеосаркоми, остеоми.
При по-голяма част от тесните тазове е наличие стеснение на входа на таза, поради което главата на плода среща съпротива от страна на костния таз още при навлизането си в малкия таз. Следните заболявания могат да променят архитектониката на таза на жената и да предизвикат затруднено раждане:
- Рахит – заболяване, което настъпва поради недостик на витамин Д, при което костите омекват, защото се обезкалцяват. Омекналите кости се деформират и водят до сформиране на плосък рахитичен таз в по-късен период от живота на жената. При плоския рахитичен таз поради размекване на костите, сакралната кост под влияние на тежестта се завърта, при което промонториума се приближава до симфизата и се стеснява таза. При по-тежки и нелекувани форми на рахит, таза се деформира до такава степен, че прави вагиналното раждане невъзможно.
- Вродена луксация на тазобедрената става, коксит – заболявания водещи до куцане. Ходейки, момичетата пренасят тежестта предимно върху здравия крак, поради което едната половина на таза се извива навътре към тазовата празнина. Различията във височина на двете тазобедрените стави обуславя и много често вторично настъпване на сколиоза на гръбначния стълб.
- Спондилолистеза – последния лумбален прешлен е изместен върху първия сакрален прешлен и се подава в тазовата празнина. Получава с т.нар. покрит таз.
- Обезкалцяване на костите води до сформиране на остеомалатичен таза. Костите губят твърдостта си, изкривяват се под действие на тежестта си и са предразположени към фрактури.
- Тумори и екзостози - тумори като остеом, остеосаркоми могат да се окажат сериозна пречка за раждането на плода.
Диагнозата на затруднено раждане поради аномалии в таза на майката се поставя при общ преглед на бременната жена – походка, нисък ръст, масивни крака, окосмяване от мъжки тип, неправилна походка – куцане, кифосколоиза, парализа на долните крайници. Данни за прекарани в миналото заболявания като рахит, остеомиелит, детски паралич, могат да ни насочат към дианозата тесни тазове.
Основният въпрос, който трябва да се изясни дали плода може да премине през родилните пътища. Трябва да се оцени състоянието и размерите на плода, обиколката на главата му. Ако условията не позволяват вагинално раждане се прибягва до цезарово сечение.
Коментари към Затруднено раждане поради аномалии в таза на майката МКБ O65