Затруднено раждане поради стеснение на изхода и средната една трета на таза МКБ O65.3
Затруднено раждане поради стеснение на изхода и средната една трета на таза се среща сравнително рядко.
Съществува класификация, която се базира на стесненията на таза в различните му плоскости.
В зависимост от това се различават стеснение на входа на таза, стеснение на средната плоскост на таза и стеснение на изхода на таза.
Средната плоскост на таза се ограничава отпред от долния ръб на симфизата, отстрани от spinae ossis ischii и отзад от 3-4 сакрален прешлен.
За налично стеснение в тази плоскост се говори, когато напречния диаметър е под 10,5 см, а правия по-малко от 11,5 см.
Стеснението на средната плоскост на таза се среща по-често от колкото стеснение на изхода на таза.
При налично стеснение най-често главата се задържа в напречния диаметър на таза.
При установяване на налично стеснение в средната плоскост на таза най-добре при пробно раждане, то да завърши с абдоминално цезарово сечение.
Налагането на вакум в голям процент от случаите е неуспешно, при което се преминава към налагане на форцепс, който в повечето случаи се оказва изключително травмиращ, както за майката, така и за плода.
Затруднено раждане поради стеснение на изхода и средната една трета на таза може да бъде много травматично, както за майката, така и за плода.
Стеснение на изхода на таза се среща сравнително рядко. Самата плоскост на изхода на таза се състои от два триъгълника. Основата на двата триъгълника е диаметърът между двата tubera ossis ischii, върха на предния триъгълник е arcus pubis, а на задния границата между os sacrum и os coccigys.
Стеснението на изхода на таза се характеризира със стеснен arcus pubis и diameter intertuberosus, при което главата се избутва назад към задния триъгълник.
Много често по тази причина се наблюдават тежки разкъсвания по време на раждането, което изисква да се направи голяма епизиотомия.
Коментари към Затруднено раждане поради стеснение на изхода и средната една трета на таза МКБ O65.3