Затруднено раждане поради пелвеофетална диспропорция, неуточнено МКБ O65.4
Затруднено раждане поради пелвеофетална диспропорция се изразява в ненапредване или спиране на раждането поради налично несъответствие между размерите на плода и тези на майчиния костен таз.
Пелвеофетална диспропорция е много сериозно състояние, което има реална опасност от тежко увреждане както за плода, така и за майката.
Много важно е, при съмнение за наличие на пелвеофетална диспропорция е да се определят приблизителните или точни размери както на таза, така и за плода.
Характерно за първескини е ангажирането на главата към входа на таза към края на бременността. При наличие на пелвеофетална диспропорция често се главата на плода балотира, независимо от това, че бременната е вече на термин.
Най-голямо значение за установяване размерите и здравословното състоянието на плода има ехографията.
За състоянието на плода най-голямо значение има доплеровото изследване.
Затруднено раждане поради пелвеофетална диспропорция може да бъде много опасно и травматично.
За установяването на приблизителните размери на плода значение имат специфични параметри, които са BPD, OFD, HC, AC, FL.
Чрез тези параметри посредством специфични формули се изчислява приблизителната телесна маса на плода.
За предполагаеми размери на плода може да съди и по-височината на фундус утери и обиколката на корема.
За размерите таза се добива представа чрез извършването на пелвеометрия. За целта се използва тазомер посредством, който се измерва разстоянието между определени специфични точки.
Диаметрите, които имат най-голямо значение за добиване информация за размерите на таза са distantia spinarum, distantia cristarum,distantia, trochanterica, conugata externa.
Измерването на таза, не може да ни да даде точна и категорична представа за вътрешните размери на таза, а само предполагаеми.
Точното установяване на вътрешните размери на таза може да стане единствено чрез извършването на рентгенова пелвеометрия.
Съществуват характерни особености, които са специфични при наличие на пелвеофетална диспропорция и те се изразяват в това, че раждането почти не напредва и дори може да спре, налице са силни болки, които изтощават бременната.
При хоспитализацията на всяка бременна са необходими изследвания като ПКК, хемостаза, биохимия изследвания на урина и влагалищен секрет и други.
Състоянието на плода се следи посредством кардиотокографски запис, ехография, доплерово изследване.
При наличие ан пелвеофетална диспропорция чрез вагинално изследване се установява, че главата е високо (-3 над интерспиналната линия), често е налице caput succedaneum.
С течение на времето често започват да се появяват децелерации на мониторния запис, които свидетелстват за значително намалени компенсаторни възможности на плода.
Наличието на пелвеофетална диспропорция изисква извършването на оперативно абдоминално родоразрешение.
Коментари към Затруднено раждане поради пелвеофетална диспропорция, неуточнено МКБ O65.4