Раждане и родоразрешаване, усложнени с кръвотечение по време на раждането, некласифицирани другаде МКБ O67
Нормалното раждане е процес, при който плода преминава през меките родилните пътища – матка, влагалище и външни гениталии. Движеща сила на родилния процес са маточните контракции и напъните.
По време на раждане кръвния ток е 1200 мл по-голям отколкото при небременни. Това определя и изключителната толерантност на бременната към кръвозагуби.
Честотата на кръвозагубата по време на раждане е различна според количество кръвозагуба. При кръвозагуба около 500 мл честотата е 6-10% от ражданията.
Раждане и родоразрешаване, усложнени с кръвотечение по време на раждането, некласифицирани другаде включва:
- Кръвотечение по време на раждането свързано с коагулационен дефект.
- Друго кръвотечение по време на раждането.
- Кръвотечение по време на раждането неуточнено.
Съществуват множество рискови фaктори, които могат да доведат до кръвотечение по време на бременността и раждането.
Рисковите фактори за развитие на кръвотечение в края на бремеността и по време на раждане са плацента превия, преeклампсия, многоплодна бременност, хиперстимулирано раждане, лечение с антиагрегати, обща анестезия по време на раждане, преждевременно отлепване на плацентата, разкъсвания на меките родилни пътища, задържани плацентарни части, хипотония и атония на матката, заболявания засягащи кръвосъсирването, аномалии в прикрепването на пъпната връв и в кръвоносните й съдове.
Когато кръвоносните съдове на пъпната връв се намират в най-ниската част на околоплодния мехур (insertio velamentosum), на мястото където се пука спонтанно или инструментално, се създава опасност от големи кръвозагуби и се крие риск за живота на плода.
Това е единствения случай в акушерството когато кръвозагубата е от плода. Честотата на тази аномалия е 1% при едноплодна бременост, значително се повишава при близнаци. Тази аномалия рядко може да се открие при вагинално изследване.
За диагнозата раждане и родоразрешаване, усложнени с кръвотечение по време на раждането, некласифицирани другаде значение имат извършването на различни изследвания и мероприятия.
Определянето на една кръвозагуба по време на раждане дали е патологична или не, става въз основа на комплексна оценка на количеството кръвозагуба, кръвно налягане, часова диуреза, цвят на кожата, дишането и съзнанието.
Най-важния елемент е количеството на кръвта. Приема се, че кръвозагуба 500 мл е гранична и над нея трябва да се вземат мерки. Научни изследвания се показали, че средно кръвозагубата при едно нормално раждане е около 250-300 мл, а при секцио цезареа около 400-500 мл.
Хематолигичните изследвания при кръвозагуба по време на раждане, нямат особенно голяма диагностична стойност.
За патологична крувозагуба се смята, когато спадането на хематокрита е с 10 пункта. Артериалното налягане в началото на кръвозагубата е високо, а при жени хипертонички може дори да е нормално, което да успокои лекаря. За диагнозата са от значение поява на генитално кървене след пукането на околоплодния мехур.
При своевременно разпознаване на аномалии, които могат да станат причина за фатални кръвотечения, е необходимо да се премине към спешно родоразрешение според конкретните условия. При липса на условия за бързо вагинално родоразрешение се прави спешно цезарово сечение.
Коментари към Раждане и родоразрешаване, усложнени с кръвотечение по време на раждането, некласифицирани другаде МКБ O67