Недоимък на витамин A МКБ E50
› Витамин А - същност и полезни ефекти
› Симптоми
› Лечение
Въведение
Недоимък на витамин А е основна причина за развитие на детска слепота в развиващия се свят.
Думата "витамин" е въведена от Funk и произлиза от "vital amin", което означава "жизненоважен амин". През 1912 г. Funk свързва откритието на д-р Кристиян Айман, че болестта бери-бери при хора, консумирали пълнозърнест ориз, е изключително рядка, за разлика от тези, които употребяват бял ориз. Установява се, че външният слой на ориза съдържа витамин B, който предотвратява развитието на болестта. След това учени установяват, че витамините са основни органични съединения, които са незаменими за доброто здраве на човек. Витамините А, D, E и К са класифицирани като мастноразтворими, а всички останали се класифицират като водоразтворими.
Витамин А - същност и полезни ефекти
Витамин А е първият открит мастноразтворим витамин. Два независими изследователски екипа Osborne и Mendel от Университета Yale и McCollum и Davis от Университета Wisconsin, откриват едновременно витамин А през 1913 г.
Витамин А съществува под 3 форми:
- ретинол
- бета-каротин и
- каротеноиди
Витамин А е важен за зрението, растежа, клетъчното делене, възпроизводството и имунитета. Витамин А има и антиоксидантни свойства. Антиоксидантите са вещества, предпазващи клетките от въздействието на свободни радикали.
Витамин А се съдържа в много храни, като спанак, млечни продукти, черен дроб. Богати на витамин А са още плодовете и зеленчуците със зелен, оранжев и червен цвят.
Витамин А се среща в растителния свят като провитамин (бета-каротин). В човека провитаминът се превръща в черния дроб във витамин А посредством фермента каротиназа.
От зеленчуците най-много провитамин А се съдържа в спанака, листната салата, зелето, морковите, доматите, зеления боб, копривата, зеления пипер и др. Витамин А се среща в готов вид само в животинските продукти - рибено масло, мляко, масло, черен дроб, жълтък от яйце и др. Складира се главно в черния дроб.
Допълнителна информация за значението на витамин А може да прочетете:
» Физиологично значение на витамин А
Симптоми
При недоимък на витамин А най-напред се повяват общи оплаквания като отпадналост, лесна умора, липса на апетит. У малките деца и подрастващите растежът спира. Устойчивостта спрямо инфекции особено на лигавицата на дихателните и пикочните пътища намалява.
Най-ранната и характерна проява на недоимък на витамин А са очните изменения. Появява се т.нар. кокоша слепота. Такива болни през деня виждат нормално, но привечер щом се стъмни - не могат да се ориентират с помощта на зрението си.
Когато недоимъкът на витамин А напредне, поради спиране на секрецията на слъзните и конюнктивните жлези, конюнктивите засъхват и се получаяа ксерофталмия. Болните усещат непрекъснато дразнене в очите. Най-тежкото засягане на очите е кератомалацията.
При авитаминоза А се развиват характерни кожни изменения. Кожата става суха и лесно се лющи. Най-често по кожата на бедрата, раменете и страничните части на туловището се появяват папулки колкото лещено зърно, които са израз на фоликуларна хиперкератоза.
Космите изтъняват, стават лесно чупливи. Ноктите също се изменят - губят блясъка си и стават набраздени. Настъпват и характерни изменения на лигавиците.
Епителът се вроговява, поради което лигавицата на носа изсъхва и се образуват корички и язвички. Епителът на дихателните пътища загубва секреторните и защитните си свойства, с което се обясняват упоритите бронхити.
Лечение
Лечението на субклиничния дефицит на витамин А включва консумация на храни, богати на витамин А, като черен дроб, говеждо месо, пиле, яйца, млечни продукти, моркови, манго, сладки картофи и листни зеленчуци.
За лечение на налично заболяване се приема ежедневно витамин А както следва:
- деца на възраст до 3 години - 2000 IU дневно
- деца на възраст 4-8 години - 3000 IU дневно
- деца на възраст 9-13 години - 5665 IU дневно
- деца на възраст 14-18 години - 9335 IU дневно
- възрастни - 10 000 IU дневно
Терапевтичните дози при тежък дефицит включват до 200 000 IU витамин А.
Изображения: freepik.com; framar.b ©
Видове Недоимък на витамин A МКБ E50
Симптоми и признаци при Недоимък на витамин A МКБ E50
- Забавен растеж
- Симптоми, свързани с очите
- Суха кожа
- Намалено зрение през нощта
- Възпаление на окото
- Груба кожа
Лечение на Недоимък на витамин A МКБ E50
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ДОПЕЛХЕРЦ СИСТЕМ КОЛАГЕН БЮТИ флакон * 30
ВИТАМИН K2 + A + D3 MEDI-C PLUS течен 30 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС
КОМПЛЕКС ЧИСТА КОЖА капсули * 60 VIRIDIAN
ЦЕНТРУМ A - Z таблетки * 60
ВИТАМИН А капсули 10000 IU * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
КАЛИВИТА ПРОТЕКТ таблетки * 90
ВИТАРАЛ таблетки * 30
БИОКЕЪР НУТРИСОРБ A течен витамин A 15 мл
ОСТЕОМАКС-К таблетки * 160
ЦЕНТРУМ A-Z таблетки * 30
ВИТАМИН А + С + Е + СЕЛЕН + ЦИНК ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
ГИНКО БИЛОБА таблетки * 120 ТОШКОВ
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/126004-overview
https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-a/art-20365945
Коментари към Недоимък на витамин A МКБ E50