Възпаление на окото
Възпаление на окото: възпалителен процес, засягащ една, няколко или всички тъканите, изграждащи очите. Обикновено се проявява в отговор на вирусна или бактериална инфекция, алергии, дразнещи вещества от околната среда или травма. Въпреки че повечето случаи на възпаление на очите не са прекалено сериозни, важно е да се контролира тежестта и продължителността им, за да се избегнат трайни увреждания. Тъй като очите са деликатни органи, дори и леки увреждания могат да бъдат причина за необратими зрителни нарушения.
Възпалителният процес обикновено се характеризира със зачервяване на очите, поява на оток, повишена чувствителност към светлина, усещане за болка и напрежение, секреция, нарушения в зрението.
В зависимост от това коя структура на окото е засегната се различават:
- блефарит - често срещано възпаление, засягащо клепачите. При него се засяга областта около основата на миглите. Състоянието може да засегне всяка възрастова група. Признаците, които се наблюдават при него включват още зачервяване на клепачите, поява на оток, секреция, усещане за сърбеж, повишена чувствителност към светлина, необичаен растеж на миглите или загуба на мигли при по-тежките случаи.
Изображение: Public domain, via Wikimedia Commons
- конюнктивит - възпаление на конюнктивата (тънкият прозрачен слой, покриващ вътрешната повърхност на клепача и бялата част на окото). Конюнктивитът е често срещано състояние, особено при децата. Може да засегне едното или двете очи. Някой форми на заболяването са силно заразни и лесно се разпространяват. При възпалението на конюнктивата се проявяват признаци като: зачервяване на окото, усещане за сърбеж и парене в засегнатото око, усещане за наличие на чуждо тяло, секреция от окото, оток, повишена чувствителност към светлина.
Изображение: Joyhill09, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
- ирит - възпаление на ириса. Ирисът е кръглата, оцветена част на окото в центъра, на която е разположена зеницата. Съставен от мускулни влакна, които контролират количеството светлина, навлизаща в зеницата. Ирисът е част от средния слой на окото (увея), така че може да се означи и като вид увеит (преден увеит - най-разпространения тип). Симптомите, с които се проявява включват зачервяване на окото, усещане за болка, повишена чувствителност към светлина, замъглено зрение.
Избражение: researchgate.net, Creative Commons Attribution 4.0 International
- увеит -възпаление на средния слой на окото (увея) и околните тъкани. Увеята се състои от ирис, цилиарно тяло и хороидея. Според това коя от структурите е засегната се различават преден, междинен и заден увеит.
Предният увеит засяга ириса на окото. Ако, освен него бъде засегнато и цилиарното тяло, тогава състоянието се означава като иридоциклит. Междинният увеит е състояние, при което е засегнато цилиарното (ресничестото) тяло, а при задния увеит се засяга хороидеята. Основните симптоми, с които се характеризират възпаленията включват: болка в очите, зачервяване и замъглено зрение.
Ако състоянието не се лекува може да доведе до слепота. Засегнати могат да бъдат едното или двете очи.
Изображение: eyewiki.aao.org, Created by Fabliha A. Mukit, MD using an iPad and the Procreate app
- еписклерит- възпалително състояние, засягащо еписклеарната тъкан (еписклера), която лежи между конюнктивата и склерата. Обикновено този процес протича леко и е самоограничаващ се. Симптомите включват: болезнено зачервяване на окото, сълзотечение, повишена чувствителност към светлина.
Изображение: Imrankabirhossain, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
- склерит - възпаление на бялата част на окото (външната фиброзна и непрозрачна обвивка на окото). Склерата придава белия цвят на окото и поддържа формата на очната ябълка. Тя се простира от ръба на роговицата до зрителния нерв в задната част на окото. Склеритът се проявява със зачервяване на очите, повишена чувствителност към светлина, болка, намалена зрителна острота. Тежкото възпаление на склерата може да засегне едното или двете очи и да повлияе на околните тъкани. Разграничението между еписклерит и склерит е от особена важност, тъй като еписклеритът е доброкачествено състояние, а склеритът понякога може да бъде сигнал за опасно и потенциално фатално системно заболяване (системен лупус еритематозус, артрит, склеродерма и други).
Изображение: Kribz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
- кератит - възпаление на роговицата - прозрачната, външна фиброзна обвивка, която покрива предната част на окото (ириса и зеницата). Този възпалителен процес отново се проявява със зачервяване на очите, усещане за болка, сълзотечение, трудно отваряне на клепачите, замъглено зрение, повишена чувствителност към светлина, усещане за наличие на чуждо тяло в окото. Ако не се предприемат навременни мерки може да настъпят сериозни усложнения, които трайно да увредят зрението.
Изображение: Eddie314, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Когато възпалението обхване всички структури, се означава като офталмит или панофталмит.
Възпалението на окото може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция с херпес вирус, морбили (дребна шарка), листериоза, Лаймска болест (Lyme disease), токсоплазмоза, полово предавани болести.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - Базедова болест (Basedow disease), недостиг на витамин А, захарен диабет.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - целулит, доброкачествен мукозен пемфигоид.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - грануломатоза на Вегенер (Wegener's Granulomatosis), болест на Бехчет (Behcet's Disease), системен лупус еритематозус, артрит.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - попадане на чуждо тяло в окото (прах, пясък, сапун), травми, химични отравяния, алергия.
- Болести на дихателната система - синдром на раздразненото черво.
- Болести на окото и придатъците му - глаукома, ентропион, запушен слъзен канал.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - неправилна употреба на контактни лещи.
Домашни грижи
Направете топли или студени компреси, като използвате чиста кърпа или памучен тампон. Използвайте само преварена вода, за да намокрите кърпата и я поставете върху затвореното око. Топлите компреси обикновено помагат за намаляване на дискомфорта, докато студените облекчават сърбежа и възпалението.
Конвенционално медицинско лечение
Лечението варира от антибиотични лосиони и капки за очи, до антихистаминови таблетки и кортикостероиди, в зависимост от причината и вида на възпалението. Важно е да не предприемате самолечение с такива медикаменти, тъй като понякога те могат причинят повече усложнения, отколкото самото възпаление. При нужда винаги се консултирайте с офталмолог!
Предпазни мерки
- Измивайте ръцете си, преди да докоснете очите или лицето си.
- Не споделяйте грима за очи и го изхвърляйте ако е по-стар от 6 месеца. След вирусна или бактериална инфекция, подменете грима си.
- Не споделяйте контактни лещи или разтворите за тях и се уверете, че са стерилни.
- Не споделяйте хавлии или възглавници с други хора, особено ако имат очни инфекции.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Възпаление на окото
- Алергичен контактен дерматит от растения, с изключение на хранителни
- Алергична пурпура
- Болести на очната ябълка
- В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
- Други ендофталмити
- Други състояния, свързани с възлест полиартериит
Библиография
https://www.healthline.com/health/blepharitis
https://www.allaboutvision.com/conditions/uveitis.htm
https://hylo.de/en/causes/inflammation-of-the-eye/
https://www.webmd.com/eye-health/eye-infection-symptoms-types#2
Коментари към Възпаление на окото