Други прояви на недоимък на витамин A МКБ E50.8
Към други прояви на недоимък на витамин А принадлежат фоликуларна кератоза и ксеродермията.
Витамин А е един от важните витамини, който има огромно значение за правилното функциониране на човешкия организъм. По своята същност той представлява мастноразтворим витамин, който има съществено значение за зрението като участва в състава на зрителния пурпур, както и във функционирането на кожата и лигавиците. Богати на витамин А са храни като рибеното масло, черния дроб, яйцата и млякото.
Витамин А е мастноразтворим витамин, който е важен за здравето на очите, имунната система, белите дробове, храносмилателната и отделителна система.
При недостиг на витамин А първият забележим признак е нарушение в зрението. Най-често първата проява е нарушение в зрението през нощта.
Понякога дефицит на витамин А води до суха коса, сухота в устата, суха, сърбяща кожа, счупени и чести инфекции.
Ако недостигът на витамин А е тежък или се допусне напредък, могат се развият сериозни проблеми. Симптомите на дефицит на витамин А включват:
- сухота в очите
- умора
- суха кожа
- напукани устни
- диария
- респираторни инфекции
- вагинални инфекции
Има два източника на витамини А
- някои растения - плодове и зеленчуци, предимно тези с червен, оранжев и зелен цвят. Те съдържат бета-каротин.
- храни от животински произход - яйца, мляко, черен дроб. Те съдържат ретинол.
Ретинолът се превръща в родопсин в ретината и се използва и за регулиране на генната експресия и насочване на диференцияцията в различни други тъкани.
- Първичен недостиг на витамин А:
Недостигът на витамин А се проявява в резултат на белтъчно-енергийно недохранване като маразъм или квашиоркор главно поради недостиг на храна.
- Вторичен дефицин на витамин А:
В случаи на проблеми в абсорбцията и превръщането на каротина във витамин А или намалена абсорбсия, съхранение или транспорт на витамин А.
Проявява се и при други заболявания като цьолиакия, кистична фиброза, други заболявания на панкреаса, цироза, обструкция на жлъчните пътища и др.
В световен мащаб дефицитът засяга 250 милиона деца.
Причините за възникването на други прояви на недоимък на витамин А са недостатъчния внос или липсата на витамин А в човешкия организъм.
Клиничната изява на ксеродермията се изразява в наличие на суха, лющеща се кожа засягаща предимно крайниците.
Ксеродермията е състояние на кожата, което в повечето случаи е безопасно и да се лекува с омекотяващи или овлажняващи средства. Ксеродермия се появява най-често на скалпа, долните крака, ръцете, някои части на корема и бедрата. Симптомите, които най-често се свързват с ксеродермата с лющене, сърбеж и напукване на кожата.
Клинично фоликуларната кератоза се характеризира с наличие на фоликуларни лезии с големина до 1.5 cm в диаметър. Те често се сливат помежду си, образувайки големи кератотични плаки. Различните лезии - папули, плаки и нодули се откриват главно по краката, но може да се развият и по ръцете, главата и врата.
Фоликуларна хиперкератоза се характеризира с червено-кафяви фоликулярни папули, които са приблизително 2-6 мм в диаметър с централна кератотична овална кухина. Тези лезии обикновено се намират натрупани около костните изпъкналости на лактите и коленете, въпреки че те могат да се простират нагоре по бедрата и ръцете. Характерни кожни лезии са хиперкератозни папули, които първо се появяват по екстензорните повърхности на крайниците, раменете и задните части. Клиничната картина обикновено се подобрява при променен при подобряване на диетата.
Прогнозата е добра, ако пациентите се лекуват, когато дефицитът е в начален стадий. Заболеваемостта се увеличава, след като слепотата е напреднала.
При пациенти с ранни патологични промени в очите или по кожата, незабавното лечение може да доведе до пълно запазване на зрението без остатъчно увреждане.
В развиващите се страни, тъй като тежката степен на недостиг на витамин А често е съпътствана от тежка генерализирана малнутриция. Смъртността при бебета с тежък дефицит на витамин А е до 50%.
Само около 40% от пациентите с роговична ксерофталмия.
Диагнозата други прояви на недоимък на витамин А се базира на клиничната картина, анамнезата и проведените лабораторни и други специфични изследвания. Небходимо е преглед от лекар специалист дерматолог.
Диференциална диагноза е необходимо да се направи с други заболявания, които протичат с подобна клинична симптоматика.
Лечението на заболяването е симптоматично до подобряване и изчезване симптомите на пациента. Употребяват се големи дози на витамин А.
Симптоми и признаци при Други прояви на недоимък на витамин A МКБ E50.8
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
НЕЙЧЪРС ПЛЮС ВИТАМИН А таблетки 10 000 IU * 90
СУОНСЪН БЕТА КАРОТИН (ВИТАМИН А) 10 000 IU капсули * 250 SW010
ПРОМОАБОФАРМА ВИТАМИНИ A - Z ефервесцентни таблетки * 20
РИБЕНО МАСЛО ЗА ДЕЦА перли * 400 ФИТОФАРМА
Библиография
http://www.therapeutique-dermatologique.org/spip.php?article1452
https://patient.info/doctor/vitamin-a-deficiency
https://emedicine.medscape.com/article/1104441-clinical#b2
https://www.whittington.nhs.uk/document.ashx?id=1958
Коментари към Други прояви на недоимък на витамин A МКБ E50.8