Недоимък на витамин А с ксероза на корнеята МКБ E50.2
Заболяването недоимък на витамин А с ксероза на корнеята е състояние, засягащо очната роговица и възниква, в резултат на дефицит на витамин А.
Роговицата (cornea) е прозрачната предна част на окото, която покрива ириса, зеницата и предна очна камера. Роговицата представлява приблизително 2/3 от общата оптична сила на окото. Рефракционната и способност е приблизително 43 диоптъра. Диаметърът на роговицата е около 11.5 мм, а дебелината и - 0.5-0.6 мм. Човешката роговица има 5 слоя:
- Епител на роговицата - съставен е от 5-7 слоя епителни клетки. Епителът е многослоен плосък невроговяващ епител.
- Бауманова мембрана - представлява кондензация на колаген и протеогликани. Тя е безклетъчна и поддържа формата на роговицата. Няма регенеративна способност.
- Строма на роговицата - обхваща 80-85% от дебелината на роговицата. Тя е прозрачна. Кератоцитите са основните клетки на стромата. Те синтезират колаген, гликозамингликани, както и ензими, които са важни за поддържане на стромалната хомеостаза.
- Еластична хомогенна мембрана - еластична е и се състои от колаген тип IV и ламинин.
- Ендотел - еднослойна структура. Клетките, които го изграждат са хексагонални и метаболитно активни. Изглеждат като пчелна пита или мозайка.
Роговицата е една от най-инервираните и най-чувствителните тъкани в тялото. Нормално тя е аваскуларна. Кръвоснабдяването се осъществява от малки съдове на външния ръб на роговицата.
Допълнителна информация за анатомията на роговицата може да прочетете на:
Недостигът на витамин А може да причини промени в предния сегмент на окото, които могат да бъдат както обратими, така и необратими.
Витамин А е мастноразтворим витамин и антиоксидант. Той играе важна роля за функционирането на имунната система, растежа на костите и зрението. Витамин А спомага за ефективната бариера на окото от бактерии, вируси и други болестотворни микроорганизми, намалявайки риска от възникването на очна инфекция.
Повече за действието на витамин А в човешкия организъм може да научите на:
Недоимък на витамин А с ксерозата на корнеята е заболяване, което не се среща е много често.
Недостигът на витамин А води до изсушаване (ксероза) на роговицата, образуване на язви и може да доведе в тежки случаи до загуба на зрението. При преглед изглежда замъглена.
Причините за възникването на недоимък на витамин А с ксерозата на корнеята са основно дефицитът на витамин А, заболяването може да засегне корнеята в последствие, като преди това процесът е засягал конюнктивата.
При недоимък на витамин А най-напред се повяват общи оплаквания като отпадналост, лесна умора, липса на апетит. У малките деца и подрастващите разтежът спира. Устойчивостта спрямо инфекции особено на лигавицата на дихателните и пикочните пътища намалява.
Клинично заболяването се характеризира с наличие структура, която засяга корнеята, засягане на зрението, което прогресивно се влошава. Заболяването представлява изсушаване на роговицата и е признак за внезапен и остър недостиг на витамин А в организма. Роговицата става суха, тъй като конюнктивалните жлези не функционират нормално. Това води до намаляване на количеството на сълзите и загуба на лигавица. Това придава сухота на корнеята и увеличава риска от възникване на инфекция.
Диагнозата недоимък на витамин А с ксерозата на корнеята се поставя от офталмолог посредством прегледа, анамнезата и клиничната картина. Недостигът на витамин А се диагностицира чрез снемане на подробна анамнеза и извършване на очен преглед. Нивата на витамин А в кръвта могат да бъдат измерени и да се докажат ниските стойности.
Диференциална диагноза се прави с други очни заболявания протичащи със сходна симптоматика.
Лечението на заболяването е симптоматично до подобряване и изчезване симптомите на пациента. При продължително заместително лечение с витамин А заболяването е лечимо с възстановяване на зрението.
Недоимък на витамин А с ксерозата на корнеята се лекува със ексзогенен внос на витамин А, както и с локални облекчаващи средства. Важно значение има и пълноценната диета, богата на витамин А. Международни организации работят за преодоляване на проблема с недостиг на витамин А по света.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
http://www.ivo.gr/en/patient/cornea-diseases/cornea-diseases.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5819093/
https://www.allaboutvision.com/nutrition/vitamin_a.htm
https://www.aao.org/eye-health/diseases/vitamin-deficiency-diagnosis-treatment
Коментари към Недоимък на витамин А с ксероза на корнеята МКБ E50.2