Недоимък на витамин A с кератомалация МКБ E50.4
Роговицата (cornea) покрива ириса, зеницата и предна очна камера. Тя е прозрачна и представлява 2/3 от оптичната сила на окото. Роговицата има рефракционна способност около 43 диоптъра. Дебелината и е 0.5-0.6 мм и е с диаметър 11.5 мм. Изградена е от 5 слоя:
- Епител
- Бауманова мембрана
- Строма
- Еластична хомогенна мембрана
- Ендотел
Повече информация за анатомичните особенсоти на роговицата може да получите на:
Витамин А е от съществено значение за нормалното зрение, както и за правилния костен растеж, здрава кожа и защита на лигавиците на храносмилателната, дихателната и отделителната система.
Допълнителна информация за физиологичното значение на витамин А може да прочетете на:
Най-тежкото последствие от недостиг на витамин А върху окото е недоимък на витамин A с кератомалация, при което е засегната повече от 1/3 от структурата на роговицата. Тя може да стане оточна и удебелена, а след това да се наруши напълно. Това се случва, защото структурата на колагена в роговицата е засегната от процес, известен като некроза.
Структурата на роговицата може да бъде нарушена за няколко дни.
Кератомалацията е състояние на очите, при което роговицата се замъглява и омекотява. Заболяването често започва като ксерофталмия, която представлява сухота на роговицата и конюнктивата.
Недоимък на витамин A с кератомалация представлява заболяване, което се развива вследствие на намален или пълен дефицит на витамин А.
Витамин А е изключително необходим витамин за нормалното функциониране на човешкия организъм. Той се среща в растителния свят като провитамин. Зелените зеленчуци и плодове го съдържат в по-голямо количество.
Заболяването често засяга изкуствено и неправилно хранени малки деца, но може да се срещне и в напреднала възраст.
Пациентите, които са изложени на риск от развитие на кератомалация, могат да бъдат класифицирани в две основни групи:
- пациенти, които не получават достатъчно витамин А чрез храната
- пациенти, които не могат да абсорбират витамин А, въпреки приема му с храна
Към първата група спадат:
- кърмачета и деца в ранна детска възраст, които не се хранят рационално
- недохранване
- хора, живеещи в развиващите се страни
Пациенти, които имат трудности в усвояването на витамин А:
- алкохолна болест
- възпални чревни заболявания
- чернодробни заболявания
- други хронични заболявания като муковисцидоза.
Клинично недоимък на витамин A с кератомалация се характеризира с потъмняване на роговицата, поява на инфилтрат в централните и части, който има жълтеникав цвят. Този инфилтрат води до тежка деструкция на роговицата и ирисов пролапс. По-време на този процес може да се насложи вторичен бактериален процес, който допълнително значително влошава заболяването. Заболяването протича много тежко, със сериозно засягане на зрението. При най-тежките случаи то може да завърши фатално.
Състоянието започва с недоимък на витамин А и ксероза на конюнктивата. Развива се сухота на роговицата или недоимък на витамин А с ксероза на корнеята. В късните стадии на ксерофталмия се развива кератомалация.
Симптомите на кератомалация включват:
- нощна слепота или затруднено виждане на тъмно
- сухота в очите
- замъглени роговици
- петна на Bitot
За поставяне на диагнозата кератомалация се провежда очен преглед и се извършват кръвни тестове за определяне на нивото на витамин А.
Кератомалацията може да бъде диагностицирана въз основа на анамнезата, очния преглед, изследвания на кръвта, които да покажат понижени нива на витамин А в кръвта, очен статус - оценка на външния вид на очите, остротата на зрението, движението на очните ябълки и др. В допълнение оценката може да включва микроскопско изследване на очите.
Мерки за предотвратяване на дефицита на витамин А:
- Предотвратяването на кератомалация включва осигуряване на правилно хранене чрез балансирана диета, която съдържа достатъчно количество протеини, витамин а и каротин. В някои случаи е възможно да се наложи превантивен прием на витамин А, при хора с нарушана абсорбция на витамин А. В развиващите се страни, където кератомалацията е основна причина за слепота, редовното профилактично приемане на допълнителен витамин А се препоръчва.
- Кърмачетата, които са алергични към кравето мляко е необходимо също да приемат допълнително витамин А.
Диференциална диагноза се прави с други заболявания, които протичат с подобна клинична симптоматика.
Лечението на заболяването недоимък на витамин A с кератомалация е симптоматично, при наличие на вторична бактериална инфекция се използват различни антибиотични средства. Важно е да се започне незабавно заместително лечение с високи дози витамин А. Допълнително се прилагат локални смазващи и антибиотични капки за очи или мехлеми.
В случаите, когато роговицата е много увредена се препоръчва кератопластика. Кератопластиката представлява хирургична интервенция, която по своята същност е трансплантация на роговица.
Без адекватно лечение, омекотяването на роговицата може да доведе до наслагване на бактериална, вирусна или гъбична инфекция и последваща перфорация. Това може да се усложни с настъпване на дегенеративни промени в тъканите и загуба на зрението.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.healthline.com/health/keratomalacia#risk-factors
https://rarediseases.org/rare-diseases/keratomalacia/
http://www.ivo.gr/en/patient/cornea-diseases/cornea-diseases.html
Коментари към Недоимък на витамин A с кератомалация МКБ E50.4