Недоимък на витамин A с петно на Bitot и ксероза на конюнктивата МКБ E50.1
Недоимък на витамин A с петно на Bitot и ксероза на конюнктивата представлява заболяване, което се характеризира с наличие на петно на Bitot и ксероза на конюнктивата, които са резултат недоимък на витамин А в организма. Конюнктивата е мукозна обвивка, постилаща предната част на склерата и вътрешната повърхност на клепачите. Подробна информация за анатомията на окото може да откриете на:
Витамин А е мастноразтворим витамин, който е необходим за зрението, имунната система, растежа и поддържането на епителните клетки. Бебетата натрупват витамин А в третия триместър от бременността и в кърмаческа възраст витамина се набавя чрез кърмата.
Ретинолът е активна форма на витамин А. Съдържа се в животински храни като черен дроб, пълномаслено мляко и други.
Каротеноидите са пигменти, които се откриват в растителните храни, които могат да се превърнат във форма на витамин А. Има повече от 500 известни каротеноиди. Такъв е бета-каротена. Допълнителна информация за витамин А може да получите на:
Дефицит на витамин А или хиповитаминозата може да бъде:
- пъвична - когато вносът на витамина не е достатъчен
- вторична - при различни заболявания, които възпрепятстват усвояването на витамина.
Недоимъчното хранене продължава да бъде един от основните проблеми на общественото здраве в развиващите се страни. Недостигът на витамин А е основен обществен и здравен проблем в там. Най-голямо значение има петно на Bitot при малки деца. На базата на биохимичните критерии - серумен ретинол < 0.70 mmol/l, се оценява, че около 190 милиона деца на възраст до 5 години имат недостиг на витамин А. В 122 страни по света това е сериозен здравен проблем. Клиничните признаци, които оценяват проблема са:
- петната на Bitot
- нощна слепота
- биохимична характеристика - ниски нива на ретионола.
Важно е да се отбележи, че много деца с недостиг на витамин А нямат очни признаци на състоянието, известно общо като ксерофталмия (сухо око). Децата с очни проблеми са с тежък дефицит. Има много други, които имат недостиг на витамина, но са с нормален очен статус. Важно е те да се диагностицират и да бъдат предотвратени последствията.
Други причини за възникването на заболяването могат да бъдат травма, намалена слъзна секреция, състояние свързано с нарушено затваряне на клепачите.
За първи път състоянието недоимък на витамин A с петно на Bitot и ксероза на конюнктивата е описано от френския лекар Пиер Битот през 1863г.
Точките на Bitot са различни бели петънца, които се появяват по конюнктивата - мембрана, която покрива по-голямата част от видимата част на окото.
Когато се разширят, се наричат петната на Bitot.
Петната на Bitot представляват натрупване на кератин по повърхността на конюнктивата на окото. Могат да бъдат с различна форма - овални, триъгълни, както и такива с неправилна форма. Те са характерни само за дефицит на витамин А и не се проявяват при други заболявания.
Представляват сива или бяла лезия, включваща булбарната конюнктива. Най-често е двустранна и с триъгълна форма. Лезията се дължи на кератинизацията на конюнктивалния епител и се счита за една от класическите особености за дефицита на витамин А. Петната на Bitot може да бъде придружена от нощна слепота, ксероза на конюнктивата, ксероза на роговицата и кератомалация.
Леко повишената бяла пенеста лезия обикновено се вижда на булбарната конюнктива в близост до лимба. Петната се състоят от кератин, който конюнктивата започва да произвежда тъй като дефицитът е довел до плоскоклетъчна метаплазия. Това означава, че конюнктивата придобива белези на кожа и по-малко на лигавица.
Обикновено се проявяват при деца от 3 до 6 години.
Клинично заболяването се характеризира със сухота, прояви на болка, зачервяване и дразнене на очите, нарушение на зрението.
За диагнозата недоимък на витамин A с петно на Bitot и ксероза на конюнктивата основно значение имат прегледа, анамнезата и клиничната картина. Диагнозата се поставя от очен специалист - офталмолог. Измерват се и нивата на ретинол в кръвта. Приемат се за нормални граници 30-60 mg/dl. Резултати под нормата се приемат за дефицит на витамин А.
При взимане на материал от петната на Bitot чрез биопсия и наблюдаване чрез светлинна и електронна микроскопия, се наблюдават два вида лезии:
- Повлияващи се от терапия с витамин А - подобряват се хистологично в рамките на седем дни от лечението и чашковидните клетки се възобновяват за около 2 седмици.
- Неповлияващи се от терапия с витамин А - предимно при деца в училищна възраст.
И при двата вида лезии има кератинизация с гранулирани клетки, възпалителен инфилтрат и загуба на чашковидни клетки.
Диференциална диагноза се прави с конюнктивит други очни заболявания протичащи със сходна симптоматика.
Лечението на заболяването недоимък на витамин A с петно на Bitot и ксероза на конюнктивата е симптоматично до подобряване и изчезване симптомите на пациента и се осъществява от лекар офталмолог. Лечението на заболяването включва на първо място регулиране на диетата. Редовното и адекватно приемане на храни, богати на витамин А може да намали симптомите на петната на Bitot. Съпътстващи заполявания като дихателни инфекции, диария, морбили и други е необходимо да се лекуват незабавно. Обикновено се прилагат локални антибиотици за предотвратяване на вторична бактериална инфекция. Недостигът на витамин А и ранните стадии на ксерофталмия могат да бъдат предотвратени чрез приложение на 200 000 IU или 110 mg ретинол палмитат. Децата с язви на роговицата трябва да получават допълнително витамин А, независимо дали има биохиммични данни за дефицит на витами А или не.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
http://www.academia.edu/13936192/Reappearance_of_Bitots_Spots_after_Complete_Resolution_in_Children_between_1_and_5_Years_of_Age
https://en.wikipedia.org/wiki/Bitot%27s_spots
http://ocular-surface.org/clinical-case/bitots-spots-vitamin-deficiency
https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/article-abstract/634004
https://www.nativeremedies.com/ailment/bitots-spots-vitamin-a-deficiency.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936686/
Коментари към Недоимък на витамин A с петно на Bitot и ксероза на конюнктивата МКБ E50.1