Недоимък на витамин A, неуточнен МКБ E50.9
Недоимък на витамин A, неуточнен представлява състояние, което се дължи на недостатъчния внос на витамин А в човешкия организъм.
В растителния свят витамин А представлява провитамин, който в черния дроб се превръща до витамин А. Той има огромно значение за правилното функциониране на човешкия организъм. Витамин А е мастноразтворим, който е важен за зрението, участва в състава на зрителния пурпур, както и в растежа и развитието на кожата и лигавиците.Богати на витамин А са рибеното масло, черния дроб, яйцата и млякото.
Витамин А е първият мастноразтворим витамин, който е открит.
Съществуват 3 форми на витамин А - ретинол, бета-каротин и каротеноиди. Ретинолът е най-активната форма и се съдържа в храни от животински произход. Бета-каротинът, известен още като провитамин А се съдържа в растенията. Каротеноидите са най-голямата група.
Витамин А е от съществено значение за зрението (най-вече адаптацията на тъмно), имунния отговор, растежа на костите, репродукцията, функцията и регенерацията на кожата, дихателната, отделителната и храносмилателната система.
Допълнителна информация за физиологичното значение на витамин А може да получите на:
Дефицитът на витамин А се среща сред недохранени, възрастни и хронично болни хора. Той е по-разпространен в развиващите се страни.
Терминът дефицит на витамин А е въведен, за да обхване целия клиничен спектър на заболяването.
Причините за възникването на недоимък на витамин A, неуточнен е основно дефицитът на витамин А. При него може да засегне корнеята с развитие на улцерация в последствие и цикартрикси, като преди това процесът е засягал конюнктивата.
Основната причина за слепота в детска възраст е ксерофталмията, причинена от недостиг на витамин А.
Тъй като витамин А е мастноразтворим витамин, заболяванията, които засягат абсорбцията на витамин А. Пациентите с кистозна фиброза, панкреасна недостатъчност, възпалително заболяване на червата, холестаза.
Фактор, влияещ върху метаболизма на витамин А е алкохолът. Eнзимът алкохолна дехидрогеназа катализира превръщането на ретинол в ретиналалдехид, който след това се окислява до ретинолова киселина. Когато в организма постъпва алкоол, ензимът алкохол-дехидрогеназа има по-голям афинитет към него и това възпрепятства превръщането на ретинол в ретинолова киселина.
Недоимък на витамин А, неуточнен бива първичен и вторичен.
1. Първичен дефицит на витамин А обикновено се получава при:
- продължително лишаване от храна
- в области като Южна и Източна Азия, където оризът, лишен от бета-каротин е основна храна.
Ксерофталмията, дължаща се на първичен дефицит е често срещана причина за слепота сред малките деца в развиващите се страни.
2. Вторичен дефицит на витамин А може да се дължи на:
- намалена бионаличност на провитамин А
- нарушение в абсорбцията, съхранението и транспорта на витамин А
- нарушение в транспорта на витамин А се получава при цьолиакия, кистозна фиброза, недостатъчност на панкреаса, хронична диария, обструкция на жлъчни пътища, цироза, ламблиоза.
Субклиничните форми на дефицит на витамин А могат да не причинят никакви симптоми, но рискът от развитие на респираторни и диарични инфекции се увеличава, скоростта на растеж намалява и развитието на костите се забавя.
Симптомите на недоимък на витамин A, неуточнен включват:
- петна на Bitot
- лоша адаптация към тъмнината
- суха кожа
- суха коса
- сърбеж
- счупени нокти
- кератомалация
- ксерофталмия
- перфорация на роговицата
- фоликуларна хиперкератоза
Нарушената адаптация на очите за тъмно, която води до нощна слепота е ранен симптом за недостиг на витамин А. Ксерофталмията е резултат от кератинизация на очите.
При напреднал дефицит роговицата става мътна и може да се развият ерозии, които да доведат до нейното разрушаване.
Може да се започне кератинизация на кожата, лигавиците в дихателната система, гастро-интестиналния тракт и пикочните пътища.
Обикновено има нарушения в имунитета.
Колкото по-малък е пациента, толкова нарушенията от дефицита на витамин А са по-тежки. Забавянето в растежа и тежките инфекции са често срещани при децата. Смъртността може да надвиши 50% при тежък дефицит на витамин А.
Според СЗО Той протича в следните етапи:
I. недоимък на витамин A с нощна слепота
II. Конюнктивални белези:
- недоимък на витамин A с ксероза на конюнктивата
- недоимък на витамин A с петно на Bitot и ксероза на конюнктивата
III. Корнеални белези:
- недоимък на витамин А с ксероза на корнеята
- недоимък на витамин А с улцерация и ксерозата на корнеята
- недоимък на витамин A с кератомалация
- недоимък на витамин A с ксерофталмични цикатрикси на корнеята
Недоимък на витамин A, неуточнен може да доведе до появата на ксерофталмични цикатрикси на корнеята. Това представлява заболяване, което не се среща много често. То се проявява при много тежък недоимък на витамин А.
Диагнозата недоимък на витамин A, неуточнен се поставя от лекар специалист посредством прегледа, анамнезата и клиничната картина.
Лабораторните изследвания заемат важна част в поставянето на диагнозата. Измерват се серумните нива на ретинол. Неговите нива намаляват при напреднал дефицит, тъй като в чения дроб се складира голямо количество витамин А и до определен момент компенсира. Стойности на серумния ретинол под 0,7 mg/l при деца под 12 години се считат за ниски.
Добре е да се изследва и желязото, защото дефицитът на желязо може да повлияв метаболизма на витамин А.
Диференциална диагноза се прави други очни заболявания, при които има улцеративни промени протичащи със сходна симптоматика.
Лечението на заболяването е симптоматично до подобряване и изчезване симптомите на пациента. Употребяват се големи дози на витамин А.
Диетата трябва да включва тъмнозелени листни зеленчуци, жълти, оранжеви и червени плодове и зеленчуци. Богати на витамин А са още мляко, зърнени храни, черен дроб, яйчен жълтък, рибено масло, черен дроб. Каротеноидите се абсорбират по-добре, когато се консумират с някои диетични мазнини. При съмнение за алергия към млякото при кърмачета, трябва да се осигури адекватен заместителен прием на витамин А.
В развиващите се страни се препоръчва да се дават профилактично хранителни добавки, съдържащи витамин А.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ПЮРВИТАЛ ВИЖЪН ЕКСПЕРТ капсули * 50
ТЕРАНОВА БЮТИ КОМПЛЕКС капсули * 50
ПРОСТАТИЛ МАКС капсули * 30 ФИТОФАРМА
ХАЯ ЛАБС КОМПЛЕКТ УЛТИМАТ БЮТИ
ПРОМОРОСИТА РЕАЛ ФУДС РИБЕНО МАСЛО ОТ ТРЕСКА 150 мл
ТермолабилниАБОФАРМА ВИТАМИНИ A - Z ефервесцентни таблетки * 20
БЮТИН КОЛАГЕН С МАГНЕЗИЙ разтвор с вкус на манго и пъпеш 500 мл
Безплатна доставка за България!БИРЕНА МАЯ таблетки 630 мг * 125 АРО ЛАЙФ
СУОНСЪН ВИТАМИН А 5000 IU И ВИТАМИН D 400 IU капсули * 250 SW004
ПРОМОАЛАЙВ ИМУННА ЗАЩИТА желирани таблетки * 90 NATURE'S WAY
ПРОМОЛУТЕИН МАКС капсули 60 + 15 ВИТАГОЛД
АЙ ВИТ таблетки с удължено освобождаване * 30
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/126004-workup
https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_A_deficiency
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164133/
https://www.msdmanuals.com/professional/nutritional-disorders/vitamin-deficiency,-dependency,-and-toxicity/vitamin-a
Коментари към Недоимък на витамин A, неуточнен МКБ E50.9